Badania w celu wykrycia problemów z poczęciem
Istnieje wiele różnych schorzeń, które mogą wpłynąć na płodność, dlatego można przeprowadzić badania w celu ich wykluczenia. Badanie krwi jest jednym z podstawowych badań i może pomóc w ustaleniu, czy w organizmie kobiety zachowana jest równowaga hormonalna, która niezbędna jest, by mogło dojść do poczęcia. Jakie istnieją badania w celu wykrycia problemów z poczęciem?
1. Badanie krwi pod kątem płodności
Pierwszy etap badania zwykle zaczyna się w trzecim dniu cyklu miesiączkowego. Badanie krwi w tym dniu prowadzone jest, by ocenić poziom hormonów: FSH, LH, prolaktyny. Dwudziestego pierwszego dnia cyklu może być również badany poziom progesteronu. Organizm zwiększa produkcję progesteronu po uwolnieniu jajeczka, dlatego badanie potwierdzi, czy owulacja miała miejsce. Badanie to sprawdzi też, czy odpowiedni poziom progesteronu utrzymuje się fazie lutealnej. Zaczyna się ona dzień po owulacji i trwa od 12 do 16 dni.
2. Badanie USG a płodność
Innym popularnym badaniem jest badanie ultrasonograficzne. USG w ciąży pozwala sprawdzić czy macica zbudowana jest prawidłowo, a także czy jajeczka rozwijają się poprawnie i są wypuszczane z jajnika. Pozawala ocenić też jak działają narządy po owulacji. Wykorzystuje się je również w celu wykluczenia zespołu policystycznych jajników. Badanie USG pozwala także sprawdzić, czy sperma u mężczyzn jest gromadzona i czy prawidłowo krąży.
Za pomocą histerosalpingografii można ocenić, czy w macicy występują jakieś nieprawidłowości. Test płodności HSG jest rodzajem prześwietlenia – przez mały cewnik umieszczony w szyjce macicy wstrzykiwany jest barwnik. Następnie wykonuje się zdjęcie macicy i jajowodów, również wnętrze macicy i jajowody mogą zostać na nim uwidocznione. Pozwala to stwierdzić czy istnieją jakieś rozszerzenia i blokady utrudniające ciążę. Lepiej wykonać je przed ciążą, niż w okresie badania prenatalnego wykonywanego w czasie ciąży. Badanie uwidacznia również endometriozę.
3. Laparoskopia a płodność
Laparoskopia jest bardziej inwazyjnym badaniem, które pozwala obejrzeć narządy płciowe od wewnątrz poprzez wprowadzenie poprzez małe nacięcia odpowiedniego sprzętu. Badanie wykonuje się po podaniu narkozy.
4. Test płodności
Mniej inwazyjny jest sonohysterogram, test płodności, który jest podobny do histerosalpingografii, ale korzysta z technologii ultradźwiękowej w celu zdiagnozowania różnych typowych problemów z płodnością. Do macicy wprowadza się sondę USG, a następnie wtryskuje się roztwór soli, który pozwala na dokładne obejrzenie całej macicy.
5. Test inhibiny
Innym popularnym typem badania jest 3-dniowy test inhibiny. Uważa się, że jest bardzo skuteczny w wykrywaniu przyczyn problemów z zajściem w ciążę, szczególnie związanych ze słabą pracą jajników. To badanie krwi może stanowić kryterium oceny poziomu inhibiny B w krwiobiegu.
Badanie musi być wykonane w trzecim dniu cyklu miesiączkowego. Próbka krwi zostaje przesłana do laboratorium w celu analizy. Uważa się, że poziom inhibiny B związany jest z działaniem jajników i badanie to umożliwia wgląd w ich funkcjonowanie. Przewidywanie funkcji jajników jest często pomocne, ponieważ pozwala określić, czy leki stosowane w leczeniu niepłodności mogą pomóc.
6. Biopsja jąder
Biopsja jąder pozwala sprawdzić u mężczyzny, co powoduje zmniejszoną produkcję spermy i co wpływa na dojrzałość plemników. Badanie nasienia pozwala określić zdrowie plemników, w tym ich ruchliwość.
7. Badanie genetyczne
Jednym z badań, które pozwala określić ryzyko wystąpienia choroby genetycznej, jest preimplantacyjne badanie genetyczne. Diagnostykę preimplantacyjną można przeprowadzić na komórkach jajowych bądź blastomerach. Uzyskany wynik (np. stwierdzenie obecności bądź braku mutacji) pozwala spekulować, czy dane jajo może po zapłodnieniu rozwinąć się w zdrowy zarodek.
W takim wypadku badany jest materiał pochodzący wyłącznie od matki. Biopsja blastomeru (komórki pobieranej z rozwijającego się zarodka) daje natomiast możliwość zbadania materiału pochodzącego od obojga rodziców. W związku z tym, że na wczesnym etapie rozwoju nie następuje jeszcze różnicowanie się komórek, sama biopsja komórki zarodka nie niesie za sobą ryzyka jego uszkodzenia. Badanie polecane jest szczególnie parom, które już wiedzą o potencjalnym ryzyku wystąpienia takich chorób.