Badanie USG narządów rodnych i piersi
Zarówno badanie USG narządów rodnych kobiety jak i piersi przed zajściem w ciążę ma sprawdzić, czy kobieta jest zdrowa i nie potrzebuje dodatkowej opieki medycznej w rozwiązaniu problemów zdrowotnych. Badanie USG to nieinwazyjna procedura, która pozwala ocenić elementy znajdujące się w miednicy kobiety. USG pozwala na szybką wizualizację narządów rodnych – macicy, szyjki macicy, pochwy, jajowodów i jajników.
Do przeprowadzenia badania USG wykorzystywane są fale ultrasonograficzne, które mają zbyt wysoką częstotliwość, by były słyszalne przez człowieka. Kiedy głowica urządzenia umieszczana jest w odpowiednim miejscu, fale ultrasonograficzne przenikają przez skórę i docierają do narządów.
Następnie odbijają się od nich jak echo i wracają do urządzenia, które przetwarza je w elektroniczny obraz organów. Przed samym badaniem lekarz nakłada na skórę specjalny żel, który pozwala na lepszy poślizg głowicy na skórze i zapobiega dostaniu się powietrza pomiędzy głowicę i skórę.
1. Obowiązkowe badania USG w ciąży
Narządy rodne kobiety mogą być badane na dwa sposoby:
- przezbrzusznie – głowica umieszczana jest na brzuchu pokrytym wcześniej żelem;
- przezpochwowo – długa, cienka głowica pokryta jest żelem i najczęściej założoną na nią prezerwatywą wprowadzana jest do pochwy.
2. USG narządów rodnych
W zależności od potrzeby badanie w ciąży przeprowadzane jest jedną z tych metod lub za pomocą obu.
USG narządów rodnych przeprowadza się, by ocenić:
- rozmiar, kształt i pozycję macicy i jajników,
- grubość, echogeniczność i obecność płynów lub innych mas w śluzówce macicy, tkankach macicy, jajowodach lub w pobliżu pęcherza moczowego,
- długość i grubość szyjki macicy,
- zmiany kształtu pęcherza,
- przepływ krwi przez narządy miednicy,
- obecność i umieszczenie wkładki wewnątrzmacicznej,
- wielkość pęcherzyka jajnika w badaniu niepłodności.
3. Badanie USG a diagnoza
- nieprawidłowości anatomicznych macicy,
- mięśniaków, cyst i innych guzów, które mogą pojawić się w miednicy,
- chorób zapalnych narządów miednicy kobiety,
- krwawień postmenopauzalnych.
Dzięku badaniu USG lekarz może także:
- pobrać jajeczka potrzebne do zapłodnienia in vitro,
- sprawdzić czy ciąża nie rozwija się poza macicą,
- monitorować rozwój płodu.
Badanie USG dostarcza wielu informacji o tym, czy narządy rodne kobiety są prawidłowo ukształtowane i zdrowe. Jeśli tak jest, kobieta może bezpiecznie starać się o dziecko.
Zadaniem badania USG piersi jest sprawdzenie, czy w piersiach nie pojawiły się zmiany chorobowe, tj. choroby sutka czy nowotwór. Badanie jest nieszkodliwe – jest nieinwazyjne i nie wykorzystuje się w nim promieniowania. Tak samo jak przy USG w ciąży, tak i tutaj fale ultradźwiękowe przechodzą przez pierś i odbite od tkanek powracają, dając obraz struktur w piersi. Badanie piersi to najlepiej wykonywać pomiędzy 1 a 10 dniem cyklu.
Podczas tego badania prenatalnego lekarz nakłada na skórę piersi przezroczysty żel, a następnie przesuwa po niej specjalnym urządzeniem wielkości maszynki do golenia. Obraz piersi pojawia się na monitorze, a lekarz go interpretuje.
Diagnostyka może być utrudniona, jeśli pacjentka nie jest wstanie leżeć dłużej w jednej pozycji, jest otyła, na wynik ma wpływ także stan skóry. Obraz różni się w zależności od kąta i siły nacisku urządzenia.
Wynik USG może wskazywać, że tkanki są zdrowe lub pojawiły się łagodne zmiany, np. torbiele. W przypadku łagodnych torbieli zazwyczaj nie ma potrzeby leczenia, wystarczy sama obserwacja.