Białe plamy na skórze. Zobacz, co oznaczają
Białe plamy mogą pojawiać się na twarzy, rękach, nogach i innych częściach ciała. Najczęściej powstają w wyniku zaburzeń barwnikowych. W jaki sposób do tego dochodzi?
1. Barwnik w skórze
Melanina to barwnik wytwarzany przez melanocyty. Białe plamy, które powstają na skórze, są odpowiedzią na zaburzenia produkcji melaniny. Mogą się one pojawiać na skórze zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Żeby się ich pozbyć należy poddać się kuracji farmakologicznej, zmienić nawyki żywieniowe albo zastosować kurację światłem ultrafioletowym. Jakie są przyczyny zaburzeń wytwarzania melaniny?
2. Powstawanie białych plam
Białe plamy na skórze mogą mieć różne przyczyny. W celu ich ustalenia należy skonsultować się z lekarzem. Najczęściej wymienianymi przyczynami białych plamek są: infekcje grzybicze, bielactwo, choroby autoimmunologiczne, zakażenia, niedobory witamin i minerałów, nadmierne opalanie i poparzenia słoneczne, zaburzenia hormonalne, alergie i nietolerancje, stres, czynniki chemiczne i uwarunkowania genetyczne.
W większości przypadków powstanie białych plam na skórze jest procesem odwracalnym i po dobraniu odpowiedniej terapii można je usunąć. Są jednak choroby, w przebiegu których plamy mają charakter postępujący i nieodwracalny.
3. Białe plamy na skórze dziecka
Skóra dziecka jest bardzo delikatna i podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. U małych dzieci białe plamy na skórze mogą powstawać w wyniku infekcji grzybiczych, które powodują łupież pstry i łupież biały. Inną przyczyną może być rozwijająca się egzema lub bielactwo. Te dwie ostatnie przypadłości są szczególnie uciążliwe.
Białe plamki na skórze dziecka mogą być też sygnałem, że brakuje mu składników odżywczych.
4. Leczenie białych plam
W przypadku pojawienia się białych plam na skórze, najważniejsze jest ustalenie przyczyny ich występowania. Od tego zależy leczenie. W przypadku infekcji grzybiczej podczas terapii wykorzystuje się szampony i kremy przeciwgrzybicze. W niektórych sytuacjach mogą być potrzebne leki zawierające mikonazol, ketokonazol lub preparaty z kwasem salicylowym. Czasem też w terapii stosuje się naświetlanie światłem ultrafioletowym (UVA\UVB).
W przypadku, gdy białe plamy są następstwem bielactwa stosuje się leczenie immunosupresyjne, maści i kremy sterydowe oraz suplementację witaminą D.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl