Trwa ładowanie...

Brak ochoty na seks – przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
07.05.2019 08:33
Brak ochoty na seks – przyczyny, leczenie
Brak ochoty na seks – przyczyny, leczenie (123rf)

Brak ochoty na seks może być przyczyną chwilową. Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Taki stan może występować krótki, ale także może być przewlekły. W gabinetach seksuologicznych coraz więcej jest par z problemami seksualnymi. Czy brak ochoty na seks jest poważnym problem? Można go leczyć?

spis treści

1. Brak ochoty na seks – przyczyny

U osób będących ze sobą kilka lat w związku można obserwować brak ochoty na seks. Przyzwyczajenie do partnera i codzienna rutyna sprawiają, że partnerzy nie mają ochoty na współżycie albo odkładają tę czynność na później.

Do najczęstszych czynników odpowiedzialnych za brak ochoty na seks można zaliczyć:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
  • zmęczenie – partnerzy spędzają ze sobą najwięcej czasu pod koniec dnia, kiedy ku końcowi dobiegają codzienne obowiązki i praca. Wtedy najczęściej jesteśmy zmęczeni i jedyne, o czym myślimy to sen, na który nie zostało wiele czasu. Jeżeli zależy nam utrzymaniu dobrych relacji seksualnych z partnerem, to może powinniśmy zmienić pory kochania się – na ranne. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to spędzajmy ze sobą miłe i romantyczne chwile wieczorami, może atmosfera sprawi, że libido podskoczy;

  • ustanie popędu seksualnego – to również w dużej mierze odpowiedzialne jest za brak ochoty na seks. Z każdym dniem coraz bardziej poznajemy swojego partnera, który nie jest już dla nas jedynie obiektem seksualnym, a kimś znacznie ważniejszym. Niestety często zdarza się, że rutyna po prostu zabija w nas popęd seksualny. Dlatego w tym przypadku może się sprawdzić rozmowa i powiedzenie sobie czego od siebie oczekujemy. Może miewamy fantazje seksualne, które dotychczas nie zostały spełnione, a których spełnienie może pomóc w uratowaniu związku;

  • złość – może chowamy jakąś urazę do partnera albo partnerki, którą powinniśmy wyjaśnić, gdyż może być powodem pogorszenia nie tylko stosunków seksualnych, ale także wielu innych;

  • kompleksy – jedną z kilku przyczyn braku ochoty na seks są kompleksy, z którymi zmagają się w większości kobiety. Wstydzimy się swoich małych piersi, obwisłego brzucha czy chociażby rozstępów. Należy porozmawiać o tym z partnerem i poznać jego zdanie na ten temat. Jeżeli partnerzy są ze sobą od długich lat, to w powinni w pełni siebie akceptować;

  • okres po urodzeniu dziecka – bardzo często kobiety, które urodziły dziecko, nie potrafią powrócić do normalnego, wcześniejszego życia. Tym samym nie mają także ochoty na seks. Ten okres jest przejściowy, dlatego partner powinien dać czas swojej kobiecie.

2. Brak ochoty na seks – leczenie

Brak ochoty na seks można pokonać. Czasami wystarczy rozmowa z partnerem i powiedzenie o problemach, które nam nie odpowiadają, albo o tym, co chcielibyśmy zmienić lub poprawić, a także powinniśmy uświadomić partnera, o tym, czego od niego oczekujemy.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli to nie pomaga, a przyczyną nie jest osoba trzecia, to może dobrym rozwiązaniem będzie zwrócenie się z problemem do seksuologa, który z całą pewnością przeprowadzi najlepszą z możliwych terapii. Czasami warto zainwestować pieniądze i nie wstydzić się prosić o pomoc.

Partnerom powinno zależeć na poprawie tego stanu, gdyż seks jest niewątpliwie przyjemnym dodatkiem do codziennego, monotonnego życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze