Brązowe upławy w ciąży
Brązowe upławy w ciąży mogą być zarówno normalnym objawem implantacji zarodka (około dwa tygodnie od zapłodnienia i cztery od ostatniej miesiączki), jak i pierwszym objawem poronienia. Pamiętajmy jednak, że jeśli brązowe krwawienie w ciąży jest bardzo skąpe i nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy, jest bardzo mało prawdopodobne, że dzieje się coś złego.
1. Co oznaczają brązowe upławy w ciąży?
Implantacja zarodka ma miejsce około dwóch tygodni po zapłodnieniu i cztery tygodnie po ostatnim krwawieniu miesiączkowym. Wtedy zarodek zagnieżdża się w ściance macicy, aby tam rozwijać się i rosnąć aż do końca ciąży.
Plamienie implantacyjne bywa mylone z miesiączką, przede wszystkim dlatego, że występuje w tym samym momencie, w którym spodziewałybyśmy się okresu, jednak nie jest do końca takie samo. Jest mniej obfite i krócej trwa (zazwyczaj na przykład pół dnia lub kilka godzin).
Inną przyczyną plamień we wczesnej ciąży jest pozbywanie się z organizmu resztek krwi. Do pewnego momentu może być potrzebna, aby chronić zarodek, a po jakimś czasie jest po prostu usuwana.
Często także do krwawienia z dróg rodnych dochodzi po stosunku lub po transwaginalnym badaniu USG. W normalnych warunkach do krwawienia by nie doszło, ale w ciąży okolice intymne są wyjątkowo delikatne i podatne na podrażnienia.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem: Brązowe upławy w 10. tygodniu ciąży - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska Brązowe plamienie w 6tc - odpowiada lek. Izabela Ławnicka * Co oznacza brązowa wydzielina z pochwy? - odpowiada lek. Anna Syrkiewicz Wszystkie odpowiedzi lekarzy
2. Kiedy upławy oznaczają coś poważnego?
Brązowe upławy na początku ciąży są bardzo częste u wielu kobiet. Także plamienia o czerwonawym zabarwieniu bywają zupełnie normalne.
Ważne, żeby zwrócić uwagę na ilość upławów. Niewielkie plamienia w ciąży są częste, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Kolejną ważną rzeczą jest obserwacja innych możliwych objawów.
Jeśli upławy są obfite, przypominają krwawienia miesiączkowe (lub jeśli pojawiają się widoczne skrzepy), a na dodatek towarzyszą im bolesne skurcze macicy, lepiej zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę. Trzeba będzie wykonać badania krwi, które powiedzą, czy doszło do poronienia.
Zobacz także
Krwawienie w czasie ciąży może też być wynikiem różnego rodzaju niewyleczonych przed ciążą infekcji i chorób. Krwawieniom towarzyszy wtedy najczęściej pieczenie i świąd pochwy.
Zwykle nie ma w takich przypadkach dodatkowych dolegliwości bólowych. Takie objawy towarzyszą najczęściej wirusowym infekcjom narządów płciowych kobiety.
Nieprawidłowości w czasie ciąży także mogą wywoływać krwawienia. Ciąża ektopowa, czyli pozamaciczna, wywołuje krwawienia z dróg rodnych, bóle brzucha i bóle w dole pleców.
Taki stan wymaga niestety przerwania ciąży, gdyż nie ma ona szansy na prawidłowy przebieg. Oprócz tego, ciąża pozamaciczna zagraża także matce.
W przypadku, jeśli kobieta niepokoi się objawami takimi jak upławy czy skurcze w dole brzucha, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza ginekologa, który będzie w stanie stwierdzić, co wywołuje problemy i czy ciąża nie jest zagrożona.
Być może konieczne będą badania, takie jak USG dopplerowskie, badanie krwi czy badanie palpacyjne. Wątpliwości zostaną wtedy rozwiane, a ewentualne leczenie rozpoczęte.