Trwa ładowanie...

Ciąża uratowała jej życie. Walczyła z anoreksją

Avatar placeholder
17.05.2019 09:39
Ciąża sprawiła, że Iris znalazła w sobie siłę do walki z anoreksją
Ciąża sprawiła, że Iris znalazła w sobie siłę do walki z anoreksją (facebook.com dailymail.co.uk)

22-letnia Iris Doyle od dzieciństwa zmagała się z anoreksją i zaburzeniami odżywiania. Usłyszała od lekarza, że umrze jeśli schudnie jeszcze chociaż kilogram. Dopiero ciąża sprawiła, że Iris znalazła siłę do walki z chorobą.

1. Zaburzenia odżywiania i toksyczne dzieciństwo

Iris Doyle ma 22 lata, ale w swoim życiu przeszła przez piekło. Dorastała w toksycznym środowisku, gdzie była otoczona alkoholem, narkotykami i przemocą domową. Od siódmego roku życia obsesyjnie kontrolowała swoją wagę. Gdy miała 10 lat, lekarze zdiagnozowali u niej anoreksję.

Restrykcyjna dieta oparta na owocach, warzywach i krakersach była jej sposobem na samookaleczanie się. Dziennie spożywała ok. 400 - 500 kcal. Jak przyznaje, nie zależało jej na utracie wagi, a na utrzymaniu kontroli.

2. Walka z chorobą

Iris widziała, że ograniczenie jedzenia wpływa wyniszczająco na jej ciało. Nie miała na nic siły, była słaba i ciągle zmęczona. Od 15 do 18 roku życia walczyła z nieregularnymi miesiączkami, które potem całkiem zanikły.

Zobacz film: "Myśleli, że to anoreksja. Okazało się, że to choroba Crohna"

Lekarze, którzy opiekowali się Iris ostrzegali ją, że jeśli nie zdecyduje się na leczenie i schudnie jeszcze bardziej, to czeka ją śmierć. Bodźcem, który skłonił Iris do zmian była ciąża. Choć jej nie planowała, to gdy dowiedziała się, że nosi pod sercem dziecko, postanowiła zawalczyć i odzyskać swoje zdrowie.

Ciąża była bodźcem do zawalczenia o swoje zdrowie
Ciąża była bodźcem do zawalczenia o swoje zdrowie (facebook.com)

Jak mówiła Iris w jednym z wywiadów, ciąża była dla niej niesamowitym doświadczeniem. Wiedziała, że jej ciało musi być odżywione, aby dziecko mogło się zdrowo rozwijać. Od tego czasu utrzymuje zdrową dietę i spożywa średnio 2200 kcal dziennie. Iris waży teraz 49 kg i jak sama mówi, w końcu czuje się wolna.

Zerwanie z anoreksją było dla niej wyzwoleniem. Przestała czuć się uwięziona, w końcu może oddychać, jeść, ruszać się i cieszyć się życiem. W czasie gdy Iris wychodziła z choroby jej matka popełniła samobójstwo. To spowodowało chwilowe załamanie, ale ze względu na syna kobieta nie dała się chorobie.

''Najtrudniej było przyzwyczaić się do uczucia sytości. Nienawidziłam czuć się ''pełna''. Próbowanie nowych potraw i jedzenie, gdy nie czułam głodu było bardzo trudne''- mówiła w wywiadzie.

Iris opowiada swoją historię, żeby dać inspirację osobom z zaburzeniami odżywiania. Sama doskonale wie, jak trudno jest zrobić pierwszy krok w walce o swoje zdrowie i życie.

Anoreksja jest chorobą o podłożu psychicznym. Najczęściej pojawia się u dziewcząt pomiędzy 13. a 25. rokiem życia. Coraz częściej dotyczy też chłopców. Nie wolno bagatelizować tego schorzenia. Nieleczona może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, a nawet do śmierci.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu, a listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze