Trwa ładowanie...

Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Położna pokazała grafikę

 Maria Krasicka
07.06.2022 17:44
Wiele par boi się uprawiać seks podczas ciąży
Wiele par boi się uprawiać seks podczas ciąży (GettyImages)

Mimo że w większości przypadków seks podczas ciąży jest bezpieczny i jeśli tylko przyszła mama ma ochotę na współżycie, nie należy z niego rezygnować, to wiele par ma wątpliwości, czy jednak nie zaszkodzi to dziecku. Położna postanowiła rozwiać wątpliwości prostą grafiką: partner nie będzie w stanie dosięgnąć dziecka swoim penisem.

1. Czy w ciąży można uprawiać seks?

Wiele par często rezygnuje ze współżycia, nie chcąc zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania, które wykluczają możliwość uprawiania seksu w ciąży. Są to m.in.: zagrożenie porodem przedwczesnym, krwawienia, łożysko przodujące, czy odejście płynu owodniowego. Jednak, jak zaznaczył w rozmowie z WP Parenting ginekolog dr Jacek Tulimowski, większość kobiet w ciąży może bezpiecznie odbywać stosunki płciowe.

- Jeżeli nie ma wyraźnych przeciwwskazań, które są określone przez lekarza prowadzącego ciążę, to nie ma powodu, by zmieniać czy ograniczać dotychczasową aktywność seksualną – przyznał.

Zazwyczaj już po pierwszej wizycie u ginekologa wiadomo, czy można uprawiać seks w ciąży, czy nie. Jeśli pacjentka nie zada tego pytania, lekarz sam udziela takiej informacji.

- Kobiety wstydzą się zadawać to pytanie, bo temat ciąży i macierzyństwa jest taki górnolotny, a tu może się wydawać, że kwestie seksu są zbyt przyziemne. Takie pytanie jest pytaniem na miejscu. Jak najbardziej. Należy się jedynie ograniczyć do bezpiecznych miejsc takich jak własne łóżko i ograniczyć ekstremum, jeśli chodzi o sam seks - tłumaczył ginekolog.

2. Obawy ciężarnych przed stosunkiem

Mimo to jak bumerang powraca pytanie, które często spędza sen z powiek przyszłych rodziców: czy penis jest w stanie dotknąć dziecko. Do tej kwestii postanowiła się odnieść położna Izabela Dembińska. Na swoim Instagramie udostępniła grafikę, która tłumaczy wszelkie kwestie dotyczące współżycia w ciąży.

"Twój partner nie będzie w stanie dosięgnąć ani poczuć dziecka swoim penisem. W większości ciąż seks jest całkowicie bezpieczny i zdecydowanie nie zaszkodzi Twojemu dziecku. Jest ono chronione w macicy przez pęcherz płodowy, a on przez szyjkę macicy i czop śluzowy" - pisze położna.

Zaznacza jednak, że po seksie ciężarna może inaczej wszystko odczuwać. Brzuch może się inaczej napinać, a dziecko intensywniej poruszać, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Nie jest to jednak nic niepokojącego, a może być bardzo korzystne dla mamy.

"Pozytywnym aspektem seksu jest zwiększony przepływ krwi i endorfin podczas orgazmu pomaga dostarczyć dziecku więcej tlenu. Seks sprzyja także rytmicznemu oddychaniu i ruchom miednicy tak przydatnym w czasie porodu" - dodaje położna Izabela.

Niektórzy starsi położnicy wręcz zalecają uprawianie seksu pod koniec ciąży. Powodem jest znajdująca się w nasieniu prostaglandyna, która może wywołać skurcze i przyspieszyć akt porodowy. Istnieją jednak badania, które wyraźnie mówią, że ciężarne, które często współżyły, mają mniej powikłań i sprawniej rodzą, ponieważ mają lepiej wytrenowane mięśnie miednicy.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.