Trwa ładowanie...

Czym jest krzywa cukrzycowa?

Avatar placeholder
19.11.2023 21:09
Czym jest krzywa cukrzycowa?
Czym jest krzywa cukrzycowa? (123rf)

Krzywa cukrzycowa to badanie, które wykonuje się na czczo i po przyjęciu roztworu glukozy. Najczęściej jest ono wykonywane u kobiet spodziewających się dziecka, aby zdiagnozować cukrzycę ciążową. Na czym polega badanie krzywej cukrzycowej?

Krzywa cukrzycowa bada stężenie cukru we krwi na czczo, jak i po przyjęciu roztworu glukozy. Badanie ma na celu zdiagnozowanie, czy osoba nie cierpi na cukrzycę. Najczęściej wykonuję się krzywą glikemiczną w okresie ciąży – około 24.–28. tygodnia ciąży.

spis treści

1. Co warto wiedzieć o krzywej cukrowej?

Badanie polega na trzykrotnym pobraniu krwi – na czczo, po godzinie od wypicia glukozy oraz po dwóch godzinach. W trakcie mierzenia krzywej cukrzycowej nie zaleca się nadmiernego wysiłku fizycznego. Osoba badana powinna siedzieć lub leżeć.

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"
Badanie krzywej cukrowej jest koniecznym badaniem w okresie ciąży
Badanie krzywej cukrowej jest koniecznym badaniem w okresie ciąży

Wynik, który pokazuje, że podwyższony poziom cukru we krwi nie zmienia się po upływie 2–3 godzin, może wskazywać na cukrzycę ciążową. Zaleca się wówczas wizytę u diabetologa.

2. Badanie krzywej cukrzycowej

Polega ono na pobraniu próbki krwi na czczo. Należy o tym pamiętać, gdyż najmniejszy posiłek może zaburzyć wynik i całą procedurę będzie trzeba powtarzać. Następnie przygotowuje się roztwór glukozy do wypicia.

To też warto wiedzieć

Po godzinie przeprowadza się drugie badanie krwi, a po dwóch godzinach od wypicia glukozy – pobiera się trzecią próbkę. Warto zatem przygotować się na trzygodzinne czekanie w przychodni. Nie zaleca się w tym czasie żadnej aktywności fizycznej – w tym również spaceru.

3. Wynik krzywej cukrzycowej

Wynik, który wskazuje na cukrzycę ciążową, jest na poziomie: poniżej 126 mg/dl na czczo oraz 200 mg/dl po 2 godzinach od przyjęcia glukozy. Wynik,który nie świadczy o cukrzycy ciążowej to poniżej 95 mg/dl na czczo, 180 mg/dl po godzinie, 155 mg/dl po 2 godzin oraz poniżej 140 mg/dl po 3 godzinach od wypicia glukozy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze