Trwa ładowanie...

Czym są zatoki szczękowe?

Zatoki szczękowe to upowietrzone jamy ulokowane nieopodal nosa. Są odpowiedzialne za rezonans w czasie mówienia i ogrzewanie czaszki, dzięki czemu jest ona lżejsza. Jamy szczękowe często ulegają zapaleniu, które przenosi się ze stanów zapalnych zębów lub infekcji śluzówki nosa.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Co to są zatoki szczękowe?

Zatoki szczękowe to dwie jamy o pojemności około 24 centymetrów sześciennych (u osoby dorosłej), które (obok zatoki czołowej, zatoki klinowej, zatok sitowych przednich i tylnych) stanowią część zatok pobocznych nosa. Zatoki szczękowe znajdują się w trzonach kości szczękowych. Powstają już w życiu płodowym dziecka i przestają rosnąć, gdy pojawią się stałe zęby. Ściany zatok pokrywa błona śluzowa, która jest odpowiedzialna za produkcję wydzieliny spływającej do jamy nosa. Funkcja zatok szczękowych polega na wytwarzaniu rezonansu w trakcie mówienia. Ponadto powietrze we wnętrzu tych jam ogrzewa czaszkę, zmniejszając jej ciężar.

Zatoki szczękowe to ból pochodzący z zębów
Zatoki szczękowe to ból pochodzący z zębów (123RF)

2. Zapalenie zatok

Ulokowanie zatok szczękowych nieopodal nosa skutkuje podatnością na rozwój stanu zapalnego. Jamę zatoki z jamą nosową łączy przewód nosowy środkowy. Jeśli śluzówka nosa ulegnie zmianom chorobowym, stan zapalny przeniesie się również na zatoki. W przypadku obrzęku śluzówki nosa w czasie przeziębienia ujścia zatok zostają zamknięte całkowicie lub częściowo. Wówczas wydzielina produkowana przez błonę śluzową zatok nie ma ujścia i gromadzi się, stanowiąc pożywkę dla bakterii i wirusów. W rezultacie rozwija się zapalenie zatok.

Objawy stanu zapalnego zatok to:

• dolegliwości bólowe i wrażenie rozpierania w okolicy policzka;

katar;

zatkany nos;

• zaburzenia węchu lub osłabienie tego zmysłu;

gorączka (w przypadku bakteryjnego zapalenia zatok).

Ze względu na ulokowanie zatok szczękowych w trzonach kości szczękowych, przyczyną stanu zapalnego jest infekcja zębów. Jeśli bowiem dojdzie do stanu zapalnego zębów, może on z łatwością przenieść się również na zatoki szczękowe.

Musisz to wiedzieć

3. Torbiel w zatokach szczękowych

Torbiel, inaczej zwana śluzowiakiem, rozwija się w niedrożnych zatokach szczękowych. Przyczyną jej powstania jest przewlekłe zapalenie błony śluzowej zatok. Jeśli torbiel jest mała, schorzenie przebiega bezobjawowo. Jeżeli osiągnie znaczny rozmiar, objawem są bóle głowy, a także deformacja policzka i wytrzeszcz oczu. Torbiel może zwiększyć swe rozmiary do tego stopnia, że przedostaje się do oczodołu i jamy nosowej. W zatokach szczękowych najczęściej rozwija się nowotwór płaskonabłonkowy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.