Dlaczego głowa boli?
Dotychczas nie ustalono przyczyny bólu głowy. Można jednak wskazać czynniki, które wywołują tę dolegliwość. Są to na przykład: brak snu, głód czy przemęczenie. Ból głowy może być samoistną chorobą; może też stanowić objaw łagodnych schorzeń, takich jak przeziębienie. Natomiast silny ból głowy bywa objawem chorób zagrażających życiu, takich jak wstrząs mózgu czy tętniak mózgu. Poznaj sposoby na ból głowy.
1. Przyczyny bólu głowy
Ból głowy pojawia się, gdy naczynia krwionośne rozszerzają się, podrażniając tym samym zakończenia nerwowe opon otaczających mózg. Człowiek odczuwa to podrażnienie jako dolegliwość bólową. Najczęściej pacjenci skarżą się na napięciowy ból głowy, który nie stanowi objawu żadnej z chorób i jest chorobą samą w sobie.
Nie istnieje jedna przyczyna bólu głowy. Wśród czynników, które go wywołują, można wskazać:
• silne emocje i stres (w stresujących sytuacjach w organizmie produkowane są m.in. kortyzol i adrenalina powodujące zwiększenie napięcia mięśni; w odpowiedzi na obecność tych hormonów organizm rozszerza naczynia krwionośne, co objawia się bólem głowy);
• brak snu albo nadmierna liczba godzin snu;
• głód;
• nieprawidłowa pozycja ciała, która powoduje napięcie mięśni, na przykład w czasie pracy przed komputerem;
• przeciążenie obowiązkami domowymi i zawodowymi.
Musisz to wiedzieć
2. Ból głowy jako objaw chorobowy
Ból głowy może przybrać jedną z kilku postaci i mieć różne natężenie. Czasami trapi nas pulsujący ból głowy, innym razem dręczy tępy ból. Ból głowy może być chorobą, na przykład w postaci migreny, ale może być jednym z objawów chorobowych innych schorzeń. Ból w okolicy potylicy jako jeden z symptomów występuje w nadciśnieniu tętniczym (wówczas ból doskwiera w godzinach porannych) i zwyrodnieniu odcinka szyjnego kręgosłupa (wtedy ból pojawia się po odchyleniu głowy do tyłu). U osób cierpiących na zapalenie zatok przynosowych pojawia się tępy ból głowy, który przybiera na sile, gdy chory pochyla głowę w kierunku klatki piersiowej.
Ból głowy towarzyszy zapaleniu zębów trzonowych. Pojawia się również u osób z wadami wzroku na skutek źle dopasowanych soczewek – wówczas ból umiejscawia się w okolicy czoła i ciemiączka. Na bóle głowy mogą często uskarżać się osoby, które (w związku z wykonywanym zawodem) są narażone na kontakt i wdychanie substancji toksycznych, na przykład tlenku węgla. Z kolei do zatrucia nikotyną może dojść na skutek biernego palenia papierosów.
Oprócz wskazanych chorób, ból głowy może być objawem schorzeń, które stanowią zagrożenie dla życia człowieka. Należą do nich wstrząs mózgu (ból głowy występuje po urazie głowy), tętniak mózgu i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (w tych dwu przypadkach występuje silny ból głowy).
3. Co pomaga na ból głowy?
Aby zwalczyć albo złagodzić ból głowy, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe w tabletkach zawierające paracetamol lub ibuprofen. Środki te należy stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu albo zaleceniami lekarza, aby uniknąć polekowego bólu głowy. Niwelowanie bólu głowy wspierają również ćwiczenia relaksacyjne i masaże głowy. Czasami pomoże „zwykły” spacer na świeżym powietrzu, innym razem konieczny jest zabieg akupresury. W niektórych przypadkach wystarczy wypić kubek kawy, która działa obkurczająco na naczynia krwionośne.