Fakty i mity na temat AZS
Atopowe zapalenie skóry uznawane jest dzisiaj za chorobę cywilizacyjną. Diagnozuje się ją u coraz większej liczby dzieci. Objawami AZS są: sucha skóra głowy, grudki i wypryski, drobne ranki, zaczerwienienie skóry i uporczywy świąd.
Atopowe zapalenie skóry jest nieuleczalne, stąd warto wiedzieć o niej jak najwięcej, by móc skutecznie radzić sobie w czasie zaostrzenia objawów, dążąc do całkowitego ich wyeliminowania. Przyczyn atopowego zapalenia skóry należy szukać w genach.
FAKT. Już na pierwszej wizycie dermatolog zapyta, czy w rodzinie występowały przypadki atopowego zapalenia skóry, zapalenia spojówek, astmy, alergii pokarmowych. To niezwykle cenna informacja dla diagnosty, bo jeśli jedno z rodziców miało atopię, ryzyko rozwoju tej choroby u dziecka wynosi 30 proc., jeśli zaś dwoje – aż 75 proc. Co ważne, choroba może ujawnić się dopiero w kolejnym pokoleniu.
1. Atopowe zapalenie skóry a skaza białkowa to dwie różne choroby.
MIT. Atopowe zapalenie skóry funkcjonuje pod wieloma nazwami: skaza białkowa, astma skóry, świerzbiączka, alergiczne zapalenie skóry. Lekarze często stosują je naprzemiennie. Choroba zarówno swędzi, jak i ma związek z alergią. Jej nazwy podkreślają jedno: AZS to silna reakcja skóry na czynniki uczulające. W przypadku atopowego zapalenia skóry łatwo jest postawić diagnozę.
MIT. Może się tak wydawać, atopowe zapalenie skóry rozpoznaje się bowiem stosunkowo często. Choroba jest jednak często mylona z łuszczycą, w obu schorzeniach występują podobne objawy: świąd skóry, sucha skóra głowy, zmiany skórne, okresy zaostrzeń i wyciszenia. Jeśli choroba manifestuje swoją obecność u dziecka, najlepiej od razu wybrać się do dermatologa. Dobrze, gdy współpracuje on z alergologiem. Atopowe zapalenie skóry najczęściej diagnozuje się na podstawie charakterystycznych objawów choroby, tj. typowych dla wieku pacjenta zmian skórnych, świądu, suchości skóry, wczesnego początku choroby, podwyższonego stężenie IgE w surowicy, zaczerwienienia policzków. AZS często towarzyszy astma lub alergiczny nieżyt nosa.
2. W przebiegu AZS skóra pacjenta jest bardzo sucha.
FAKT. Jak mówią specjaliści – skóra atopowa „nie trzyma wody”. Niezwykle ważne w tym przypadku jest więc jej nawilżanie i odpowiednia pielęgnacja. U chorych na atopowe zapalenie skóry stosuje się krótkie i letnie kąpiele, by bezpośrednio po nich natłuścić skórę właściwymi preparatami. Do mycia nie wolno używać mydeł lub innych środków myjących, należy natomiast stosować emolienty. Istotne jest również nawilżanie pomieszczeń (zwłaszcza zimą) oraz utrzymywanie w nich odpowiedniej temperatury (ok. 20-21°C).
3. Atopowe zapalenie skóry wiąże się z uporczywym świądem
FAKT. A gdy swędzi, normalną reakcją jest drapanie się, co w tej sytuacji prowadzi do podrażnień i uszkodzenia naskórka (w ich wyniku mogą powstać przeczosy, jak również rozwinąć się poważne infekcje). W przypadku świądu pomóc mogą chłodne okłady, intensywne nawilżanie i natłuszczanie skóry. Gdy to nie pomoże, konieczne okazać się może stosowanie leków przeciwhistaminowych. Atopowego zapalenia skóry nie można całkowicie wyleczyć.
Musisz to wiedzieć
FAKT. Z tą chorobą trzeba nauczyć się żyć, stąd niezwykle ważna jest edukacja chorego i jego rodziny. W czasie zaostrzenia choroby konieczne może być przyjmowanie środków leczniczych w postaci maści lub kremów, jak również leków ogólnoustrojowych. W czasie remisji zażywanie medykamentów jest zbędne, ale nie wolno zapominać o nawilżaniu skóry i jej odpowiednim pielęgnowaniu. Tylko w ten sposób można pozbyć się świądu oraz plam na skórze.