"Grypa typu A to nie zwykłe przeziębienie". Lekarz zwraca uwagę na objawy choroby
Obecnie w Polsce obserwuje się znaczący wzrost zachorowań na grypę. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w styczniu odnotowywano około 50 tysięcy przypadków tygodniowo, co stanowi pięciokrotny wzrost w porównaniu z listopadem. Jakie są objawy tej choroby?
1. Grypa u dorosłych
Grypa to zakaźna choroba wirusowa, która atakuje górne drogi oddechowe. Przenosi się drogą kropelkową, a jej leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. Jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych, dzieci oraz osób z osłabionym układem odpornościowym.
Lek. Maciej Walczak, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii ze Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej pod Lublinem, wyszczególnił na Instagramie, czym różni się przebieg grypy typu A u dorosłych i dzieci. Jak zaznacza, u najmłodszych choroba może mieć bardziej intensywne objawy.
"Wirusy grypy typu A i B różnią się pod wieloma względami, co wpływa na ich epidemiologię, objawy oraz przebieg choroby. Wirus grypy A jest najbardziej zjadliwy i odpowiada za większość sezonowych epidemii oraz pandemii. W przeciwieństwie do grypy B, która krąży głównie wśród ludzi, grypa A może atakować także zwierzęta, co zwiększa jej zdolność do mutacji i powodowania groźniejszych odmian choroby" - pisze ekspert.
Lek. Maciej Walczak opisuje, że u dorosłych grypa typu A zaczyna się nagle wysoką gorączką, dreszczami i silnym osłabieniem. Do objawów dołączają też kolejne: bóle mięśni i stawów, suchy kaszel czy ból gardła i katar.
"Objawy mogą utrzymywać się przez 7-10 dni, ale uczucie zmęczenia może trwać nawet kilka tygodni" - zaznacza.
2. Grypa u dzieci
U dzieci choroba także zaczyna się nagle. Gorączka u najmłodszych może sięgać nawet do 40°C. Chory maluch jest senny, słaby i nie ma apetytu. Częściej niż osoby dorosłe może skarżyć się na nudności, biegunkę czy wymioty. U dzieci możliwe są też drgawki gorączkowe.
Po trzech dniach do objawów u najmłodszych zwykle dołącza kaszel i ból gardła, czasem także zapalenie ucha środkowego.
"Nie każda grypa wymaga wizyty u lekarza, ale jeśli gorączka trwa ponad 3 dni, lub pojawia się ponownie po kilku dniach przerwy, lub chory należy do grupy ryzyka (dzieci, seniorzy, kobiety w ciąży, osoby z chorobami przewlekłymi) - koniecznie skonsultuj się z lekarzem" - apeluje lek. Walczak.
"Grypa typu A to nie zwykłe przeziębienie! Jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ charakteryzuje się dużą zmiennością i może prowadzić do poważnych powikłań. Nawet po ustąpieniu gorączki i kaszlu organizm potrzebuje czasu na pełną regenerację" - ostrzega.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.