Trwa ładowanie...

Higiena w ciąży

Avatar placeholder
24.06.2019 09:21
Higiena w ciąży
Higiena w ciąży (123rf)

Higiena w ciąży jest wyjątkowo ważna. Zapobieganie infekcjom dzięki odpowiedniej higienie zmniejsza ryzyko powikłań ciąży. Prawidłowa higiena kobiety w ciąży nie odbiega od zachowywania higieny w każdym innym momencie życia, ale warto nieco bardziej zwrócić na nią uwagę – szczególnie jeśli chodzi o higienę jamy ustnej oraz higienę intymną. W końcu chodzi tu o zdrowie nie tylko jednej osoby, ale dwóch.

1. Higiena jamy ustnej w ciąży

Jeśli kobieta planuje ciążę, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem starań zgłosić się nie tylko do ginekologa, ale też do stomatologa. Ewentualna próchnica zostanie wyleczona, a dentysta wyjaśni, jak prawidłowo dbać o zęby w czasie ciąży. Należy pamiętać, że próchnica to infekcja, a każda infekcja może zagrozić prawidłowemu przebiegowi ciąży i zdrowiu dziecka.

Niemal połowa kobiet ciężarnych ma problemy z dziąsłami: są lekko napuchnięte, zdarza się, że pod wpływem szczotkowania lub nitkowania krwawią. Ta ciążowa dolegliwość pojawia się pod wpływem progesteronu i zwiększonej ilości krwi przepływającej w żyłach kobiety w ciąży. Ból dziąseł w ciąży może powodować duży dyskomfort, a krwawiące dziąsła są bardziej podatne na infekcje.

Aby zapobiec powikłaniom ciąży wywołanym infekcjami jamy ustnej, należy:

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"
  • co najmniej raz w ciąży wybrać się do stomatologa na dokładny przegląd jamy ustnej;
  • używać dobrej pasty do zębów i miękkiej szczoteczki;
  • zwiększyć ilość wapnia w diecie;
  • unikać słodyczy i produktów zawierających duże ilości cukru,
  • myć zęby i korzystać z nici dentystycznej co najmniej dwa razy dziennie.

2. Higiena intymna w czasie ciąży

Progesteron jest hormonem, dzięki któremu utrzymywana jest ciąża. Zmienia on wiele rzeczy w ciele kobiety. Jeśli chodzi o higienę, podnosi on ciepłotę ciała, przez co kobieta ciężarna potrzebuje częstszych pryszniców lub kąpieli. Zdecydowanie bardziej zalecane są prysznice, gdyż wtedy ciało kobiety obmywa tylko czysta woda, co zapobiega infekcjom, szczególnie tym intymnym. W wannie mamy także tendencje do ustawiania wyższej temperatury wody. Owszem, jest to relaksujące, ale woda o temperaturze powyżej 38 st. C może nawet zagrozić ciąży. Same kąpiele w ciąży od czasu do czasu nie są groźne – mogą nawet pomóc przyszłej mamie się zrelaksować i odpocząć. Mogą także pomóc w przypadku problemów z zaśnięciem. Należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie kąpieli.

Higiena intymna kobiet w ciąży nie odbiega specjalnie od zachowywania higieny w każdym innym momencie życia. Jest jednak dużo ważniejsza – w ciąży bowiem bardzo łatwo o infekcje intymne. Kwaśne środowisko pochwy zmienia się na zasadowe, co ułatwia namnażanie się bakterii. Należy jednak pamiętać, że niezalecane są irygacje pochwy, chyba że lekarz powie inaczej. To normalne w ciąży, że zwiększa się ilość wydzielin, nie znaczy to jednak, że pojawiła się infekcja (chociaż to lepiej sprawdzić na wizycie u ginekologa) lub że konieczna jest irygacja. Nie należy także stosować dezodorantów intymnych w ciąży. Zapach z pochwy można kontrolować podmywaniem się lub częstymi prysznicami. Jeśli kobieta bierze kąpiel, nie powinna korzystać z perfumowanych i pieniących się płynów do kąpieli, aby uniknąć podrażnień, o które w tym czasie wyjątkowo łatwo.

3. Częste mycie rąk

Podstawą codziennej higieny i pielęgnacji jest również mycie rąk. Kobieta w ciąży powinna szczególnie o tym pamiętać, gdyż właśnie za pośrednictwem rąk przenoszone są liczne bakterie i wirusy, a także choroby pasożytnicze, typu owsica. Mycie rąk ciepłą wodą z mydłem po każdym skorzystaniu z toalety, spacerze, przed posiłkami czy też po zabawie ze starszym dzieckiem jest niezwykle ważne.

Jeśli kobieta w ciąży ma już starsze dzieci, np. w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jest dużo bardziej narażona na działanie wirusów, bakterii czy pasożytów. Częste mycie to rąk to podstawowa profilaktyka. Nie jest ona skomplikowana - wystarczy systematyczność.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze