Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

HPV w ciąży

Avatar placeholder
24.06.2019 12:59
HPV w ciąży
HPV w ciąży (123rf)

Wiele kobiet, które mają HPV w czasie ciąży martwi się, czy wirus HPV może zaszkodzić ich nienarodzonemu jeszcze dziecku. Jednak w większości przypadków wirus brodawczaka ludzkiego nie ma wpływu na rozwijający się płód. Obecność wirusa nie zmienia również sposobu, w jaki ciężarna jest traktowana przez personel medyczny, ale bardzo ważne jest, by lekarz prowadzący ciążę wiedział o tym, że kobieta ma wirusa HPV. Co każda kobieta powinna wiedzieć o HPV i ciąży?

1. Planowanie ciąży a HPV

Niejedna kobieta planująca dziecko zastanawia się, czy powinna przebadać się w kierunku wirusa HPV, by upewnić się, że nie jest jego nosicielką. Okazuje się, że nie ma takiej potrzeby. Jeżeli kobieta regularnie wykonuje cytologię, a wyniki kolejnych badań wskazują na brak wszelkich nieprawidłowości, nie ma konieczności badania się na HPV. Po zajściu w ciążę podczas pierwszego badania ginekologicznego standardowo wykonuje się wymaz z pochwy. Jeśli wynik badania sugeruje nieprawidłowości, lekarz zleca przeprowadzenie kolejnych badań, na przykład badania na obecność HPV.

Jeżeli kobieta miała już wcześniej HPV, planując ciążę, powinna koniecznie poinformować o tym swojego lekarza. Szczególnie ważne jest zapoznanie go ze wszystkimi objawami infekcji: brodawkami narządów płciowych, zmianami tkanki szyjki macicy oraz innymi problemami ze zdrowiem okolic intymnych. Mając pełny ogląd sytuacji, lekarz z pewnością będzie chciał zwrócić większą uwagę na stan zdrowia pacjentki, zwłaszcza że w czasie ciąży mogą zajść bardziej gwałtowne zmiany w komórkach narządów płciowych kobiety.

2. Ciężarna z HPV

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Dobrą wiadomością dla przyszłych mam, które mają wirusa HPV jest fakt, iż żadne badania nie wykazały związku pomiędzy wirusem brodawczaka ludzkiego a poronieniem, porodem przedwczesnym lub innymi powikłaniami ciążowymi. Ponadto ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko jest bardzo niskie. Jeśli ciężarna ma typ wirusa HPV zwiększający ryzyko raka szyjki macicy, lekarz monitoruje jej stan w czasie ciąży, by w porę wykryć ewentualne zmiany tkanki szyjki macicy. Prawdopodobieństwo nieprawidłowości jest większe w ciąży, ale lekarz może zdecydować się na odłożenie leczenia, gdyż może ono doprowadzić do porodu przedwczesnego. Jeżeli u ciężarnej obecne są brodawki narządów płciowych, w czasie kolejnych badań lekarz sprawdza, czy nie powiększają się. Zmiany hormonalne u ciężarnych mogą bowiem powodować rozmnażanie się brodawek oraz ich powiększanie. Czasami brodawki krwawią. W zależności od postaci zmian lekarz może przełożyć ich leczenie na okres po porodzie. Jeśli jednak brodawki są tak duże, że mogłyby utrudniać przeciśnięcie się dziecka przez pochwę, może zajść konieczność usunięcia ich przed porodem.

3. Wirus HPV i poród

Ryzyko przeniesienia wirusa brodawczaka ludzkiego na dziecko podczas porodu jest bardzo niskie. Nawet jeśli dojdzie do zakażenia noworodka, organizm dziecka jest zwykle w stanie sam pozbyć się wirusa. W większości przypadków dziecko urodzone przez kobietę z brodawkami narządów płciowych nie ma żadnych powikłań powiązanych z wirusem HPV. Bardzo rzadko zdarza się, że u noworodka pojawiają się brodawki w jamie ustnej. W takiej sytuacji należy poddać dziecko terapii laserem, by nie dopuścić do niedrożności dróg oddechowych. Warto pamiętać, że nawet jeśli matka ma typ wirusa HPV, który powoduje raka szyjki macicy, dziecko może przyjść na świat bez żadnych komplikacji.

Zdania ekspertów na temat roli cesarskiego cięcia w profilaktyce HPV u noworodka są podzielone. Niektórzy lekarze są zdania, iż cesarskie cięcie może w pewnym stopniu uchronić dziecko przed wirusem. Inni podkreślają, że dziecko rzadko łapie wirusa w czasie porodu, a nawet jeśli tak się stanie, infekcja może być zwalczona przez organizm noworodka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze