Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać chorobę u niemowlęcia, jeśli nie płacze? Jakie objawy wymagają konsultacji z pediatrą?

 Anna Bator
30.10.2020 14:12
Płatna współpraca z marką LINK4
niemowlę
niemowlę (istock)

Płacz maluszka to sposób jego komunikacji z otoczeniem. Ma on za zadanie naprowadzić opiekuna na zaspokojenie jego potrzeb takich jak bliskość, jedzenie, sen czy sucha pieluszka. Płacz jest także częstym towarzyszem problemów zdrowotnych, zwłaszcza infekcji czy ząbkowania. Może się jednak zdarzyć, że organizm naszego brzdąca wysyła nam zupełnie inne sygnały niż łzy, nieco trudniejsze do zauważenia.

spis treści

1. Nadmierna senność

Każda mama przynajmniej raz usłyszała zdanie, że gdy dziecko śpi, to rośnie, więc nigdy nie należy przeszkadzać niemowlakowi we śnie. Rzeczywiście wiele w tym prawdy, więc jeśli twój smyk jest prawdziwym śpiochem i pozwala wyspać się także tobie, możesz porównać to z wygraną na loterii. Jeśli jednak na co dzień masz małego, aktywnego urwisa, który nagle zapada w nieprzerwany sen – jest to powód, by skonsultować się z pediatrą.

Przyczyn może być wiele. Jedną z nich może być spadek cukru u niemowlaka, zwłaszcza wcześniaka. Z tego powodu, w wyjątkowych sytuacjach, lekarze zalecają wybudzanie maluszków na karmienie. Inną przyczyną może być kwestia neurologiczna, na przykład po, z pozoru delikatnym, uderzeniu się w głowę. Nadmierna senność może być też objawem rozpoczynającej się infekcji.

Warto zatem sięgnąć po termometr i mierzyć dziecku temperaturę. Jeśli martwisz się osłabieniem i ospałością maluszka, skorzystaj z pakietu ubezpieczeń LINK4 Mama, w którym znajduje się Produkt Assistance Zdrowie Urwisa i skonsultuj stan zdrowia dziecka z pediatrą. Dzięki całodobowym konsultacjom telemedycznym masz pewność, że nigdy nie pominiesz żadnego sygnału, który przekazuje ci twój maluszek.

2. Problemy skórne

Nie wszystkie choroby objawiające się problemami skórnymi bolą lub swędzą na tyle, że dziecko płacze. Czasem objawy są wręcz niezauważalne aż do momentu, gdy się nasilą. Może się tak dziać w przypadku alergii bądź nietolerancji pokarmowych, które w niewielkim nasileniu bywają niezauważalne.

Łagodne zmiany skórne to tylko jeden z objawów alergii, a nawet infekcji wirusowej. Jeśli dodatkowo pojawi się gorączka, inna wysypka lub obrzęki, skorzystaj z konsultacji pediatrycznej dostępnej w Produkcie Assistance Zdrowie Urwisa. Oprócz niej LINK4 Mama zorganizuje maluszkowi wizytę u specjalisty dziecięcego i opłaci połowę jej kosztów.

>> Ubezpieczenie, którego potrzebujesz. Pomoże w przypadku choroby maluszka

3. Brzuszkowe problemy

Bóle brzuszka i dolegliwości ze strony układu pokarmowego zwykle kojarzą się z płaczem maluszka i podkulaniem nóżek. Zanim to jednak nastąpi, można zaobserwować zmiany w zachowaniu dziecka, które wcale nie muszą oznaczać łez.

Jedną z nich jest niechęć do zabawy, pobudzenie oraz wzdęcia. Gdy brzuszkowe problemy narastają, maluch zaczyna być niespokojny. Dopiero gdy pojawi się silny ból brzucha i zaparcia, zaczyna im towarzyszyć płacz. Nie czekaj więc na ten etap, ale przy każdym niepokoju niemowlaka oceń jego brzuszek.

Aby sprawdzić, czy niemowlak jest wzdęty, połóż otwartą dłoń na brzuszku i delikatnie w nią puknij drugą ręką. Jeśli usłyszysz głuchy dźwięk, oznacza to, że brzuszek jest wzdęty.

Naturalnym sposobem na poradzenie sobie z gazami u dziecka jest kąpiel w ciepłej wodzie i masaż brzuszka otwartą dłonią obracaną zgodnie ze wskazówkami zegara. Można także delikatnie masować podbrzusze oraz sięgnąć po termofor.

Jeśli okaże się, że twój maluszek cierpi, a ty nie masz pod ręką nic, co mogłoby mu ulżyć, Produkt assistance Szybka Pomoc dosłownie przyjdzie ci z pomocą. Opiekun LINK4 Mama odbierze od ciebie receptę, wykupi leki i dostarczy je prosto do twojego domu, pokrywając nawet do 250 zł kwoty leków. Wszystko po to, abyś nie musiała martwić się wyprawą do apteki, a bolący brzuszek szybko otrzymał pomoc, żebyście znów mogli cieszyć się beztroską.

Płatna współpraca z marką LINK4
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Advertisement