Trwa ładowanie...

Jakie choroby powstają na skutek alergii?

Alergia stanowi przyczynę dolegliwości ze strony układu rozrodczego, krążenia, moczowego i nerwowego. Choroby o podłożu alergicznym to m.in. cukrzyca, niewydolność nerek czy zapalenie pochwy. Uczulenie u kobiety w ciąży może spowodować poronienie. Inne skutki alergii to zaburzenia emocjonalne i omdlenia.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

spis treści

1. Czym jest alergia?

Alergia to uczulenie, które występuje na skutek kontaktu człowieka z alergenem – czynnikiem uczulającym i drażniącym. To stan nadmiernej wrażliwości organizmu na działanie alergenów. Może stanowić powód zaburzeń w obszarze narządów i układów wewnętrznych. Jej objawem mogą być dolegliwości, które nie są typowe dla klasycznych chorób alergicznych. Dlatego schorzenia o takim podłożu bywają mylone z symptomami innych chorób, które dotykają układów i narządów w organizmie człowieka.

Na skutek alergii może dojść do omdlenia i skoków ciśnienia
Na skutek alergii może dojść do omdlenia i skoków ciśnienia

2. Choroby o podłożu alergicznym

Alergia pokarmowa może uaktywnić się w każdym miejscu w organizmie, ponieważ alergeny, które są wchłaniane z przewodu pokarmowego, są dalej transportowane przez krew. Ten rodzaj alergii może mieć niekorzystny wpływ na układ moczowy człowieka. Dlaczego? Mechanizm działania alergenów pokarmowych jest następujący: czynniki uczulające odkładają się w nerkach, niszczą je, co może skutkować niewydolnością tego organu. Skutkiem działania alergenów pokarmowych wraz z alergenami pleśniowymi może być również podrażnienie cewki lub pęcherza moczowego.

10 gwiazd, które mają alergię
10 gwiazd, które mają alergię [11 zdjęć]

Blisko 50% Polaków jest uczulonych na powszechnie występujące alergeny. Czy to jedzenie, kurz czy pyłki,

zobacz galerię

Alergia może stanowić przyczynę takiej choroby jak cukrzyca. Ryzyko wystąpienia uczulenia wzrasta, gdy dziecko z rodziny, której członkami są alergicy, i osoby chore na cukrzycę wcześnie zaczęto karmić krowim mlekiem. Pomiędzy białkiem mleka krowiego a komórkami trzustki (odpowiedzialnej za wydzielanie insuliny) może wystąpić reakcja krzyżowa. Alergia może mieć wpływ na rozwój chorób dróg rodnych. U kobiet w ciąży uczulenie może stanowić przyczynę powikłań, takich jak poronienie lub zapalenie pochwy. Jeżeli kobieta ciężarna choruje na alergię pokarmową, musi stosować dietę eliminacyjną, w przebiegu której z jadłospisu usuwa się alergen. Kobietom w ciąży nie zaleca się spożywania produktów spożywczych, które są bogate w białko (częsty alergen). Powodem zaburzeń układu nerwowego może być alergia. Na przykład astma powoduje zaburzenia o charakterze emocjonalnym, czego następstwem są dolegliwości bólowe głowy i apatia. Jeżeli objawy uczulenia pokarmowego zbiegają się w czasie ze schorzeniami układu nerwowego, warto wprowadzić odpowiednią dietę, która pomoże złagodzić symptomy zaburzeń układu nerwowego.

Zobacz także:

Co więcej, alergia może stanowić przyczynę rozwoju dolegliwości ze strony układu krążenia. Uczulenie może bowiem powodować omdlenia, skoki ciśnienia krwi i przyspieszoną akcję serca. Choroby o podłożu alergicznym należy leczyć poprzez wprowadzenie diety eliminacyjnej, w której z jadłospisu usuwa się alergen.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.