Trwa ładowanie...

Jakie choroby powstają na skutek alergii?

Jakie choroby powstają na skutek alergii?
Jakie choroby powstają na skutek alergii? (123rf)

Alergia stanowi przyczynę dolegliwości ze strony układu rozrodczego, krążenia, moczowego i nerwowego. Choroby o podłożu alergicznym to m.in. cukrzyca, niewydolność nerek czy zapalenie pochwy. Uczulenie u kobiety w ciąży może spowodować poronienie. Inne skutki alergii to zaburzenia emocjonalne i omdlenia.

spis treści

1. Czym jest alergia?

Alergia to uczulenie, które występuje na skutek kontaktu człowieka z alergenem – czynnikiem uczulającym i drażniącym. To stan nadmiernej wrażliwości organizmu na działanie alergenów. Może stanowić powód zaburzeń w obszarze narządów i układów wewnętrznych. Jej objawem mogą być dolegliwości, które nie są typowe dla klasycznych chorób alergicznych. Dlatego schorzenia o takim podłożu bywają mylone z symptomami innych chorób, które dotykają układów i narządów w organizmie człowieka.

Na skutek alergii może dojść do omdlenia i skoków ciśnienia
Na skutek alergii może dojść do omdlenia i skoków ciśnienia

2. Choroby o podłożu alergicznym

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Alergia pokarmowa może uaktywnić się w każdym miejscu w organizmie, ponieważ alergeny, które są wchłaniane z przewodu pokarmowego, są dalej transportowane przez krew. Ten rodzaj alergii może mieć niekorzystny wpływ na układ moczowy człowieka. Dlaczego? Mechanizm działania alergenów pokarmowych jest następujący: czynniki uczulające odkładają się w nerkach, niszczą je, co może skutkować niewydolnością tego organu. Skutkiem działania alergenów pokarmowych wraz z alergenami pleśniowymi może być również podrażnienie cewki lub pęcherza moczowego.

10 gwiazd, które mają alergię
10 gwiazd, które mają alergię [11 zdjęć]

Blisko 50% Polaków jest uczulonych na powszechnie występujące alergeny. Czy to jedzenie, kurz czy pyłki,

zobacz galerię

Alergia może stanowić przyczynę takiej choroby jak cukrzyca. Ryzyko wystąpienia uczulenia wzrasta, gdy dziecko z rodziny, której członkami są alergicy, i osoby chore na cukrzycę wcześnie zaczęto karmić krowim mlekiem. Pomiędzy białkiem mleka krowiego a komórkami trzustki (odpowiedzialnej za wydzielanie insuliny) może wystąpić reakcja krzyżowa. Alergia może mieć wpływ na rozwój chorób dróg rodnych. U kobiet w ciąży uczulenie może stanowić przyczynę powikłań, takich jak poronienie lub zapalenie pochwy. Jeżeli kobieta ciężarna choruje na alergię pokarmową, musi stosować dietę eliminacyjną, w przebiegu której z jadłospisu usuwa się alergen. Kobietom w ciąży nie zaleca się spożywania produktów spożywczych, które są bogate w białko (częsty alergen). Powodem zaburzeń układu nerwowego może być alergia. Na przykład astma powoduje zaburzenia o charakterze emocjonalnym, czego następstwem są dolegliwości bólowe głowy i apatia. Jeżeli objawy uczulenia pokarmowego zbiegają się w czasie ze schorzeniami układu nerwowego, warto wprowadzić odpowiednią dietę, która pomoże złagodzić symptomy zaburzeń układu nerwowego.

Zobacz także:

Co więcej, alergia może stanowić przyczynę rozwoju dolegliwości ze strony układu krążenia. Uczulenie może bowiem powodować omdlenia, skoki ciśnienia krwi i przyspieszoną akcję serca. Choroby o podłożu alergicznym należy leczyć poprzez wprowadzenie diety eliminacyjnej, w której z jadłospisu usuwa się alergen.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze