Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Kłucie w boku w ciąży

Avatar placeholder
10.05.2021 19:15
Kłucie w boku w ciąży
Kłucie w boku w ciąży (GettyImages)

Kłucie w boku w ciąży może być (i najczęściej jest!) objawem wiercenia się maluszka w brzuchu mamy. Najczęściej nie jest więc powodem do niepokoju, a wręcz przeciwnie – ruchliwy maluch to przecież zdrowy maluch. Dość częstą przyczyną kłucia w okolicach brzucha w ciąży jest zwykła kolka, na którą kobiety w ciąży są bardziej narażone niż inni. W bardzo rzadkich przypadkach kłucie w prawym boku może oznaczać coś poważnego, a konkretnie zapalenie wyrostka robaczkowego.

spis treści
10 sprawdzonych sposobów na kolkę
10 sprawdzonych sposobów na kolkę [11 zdjęć]

Kolka pojawia się zazwyczaj około 3. tygodnia życia dziecka – niezależnie od tego, czy jest ono karmione

zobacz galerię

1. Kłucie w boku, czyli kolka w ciąży

Silne kłucie w różnych miejscach w okolicach brzucha jest dość często objawem kolki jelitowej lub nerkowej.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Kobiety w ciąży są bardziej narażone na bóle kolkowe ze względu na zwiększanie się rozmiaru macicy i rozluźnienie więzadeł. Napady kolki mogą się pojawiać z powodu dźwigania w ciąży, problemów z nerkami i zaburzeń jelitowych.

Kolka nerkowa jest wynikiem pojawienia się kamieni w drogach moczowych. Wywołują one ból, kiedy zaczynają się przesuwać do moczowodu. Ból jest bardzo silny i nawracający, szczególnie podczas oddawania moczu.

Ból promieniuje z dolnej części pleców do brzucha. Ten rodzaj kolki nie wywołuje zwykle kłucia w boku, taki typ bólu powoduje raczej kolka jelitowa. W czasie kolki jelitowej ból występuje różnych miejscach, ale najczęściej jest to kłucie w lewym boku.

Kolka jelitowa wyjątkowo często prześladuje kobiety w ciąży. Dzieje się tak dlatego, że kobiety ciężarne są narażone na częste zaparcia i zatrzymywanie gazów w jelitach.

Jeśli ból nie jest zbyt silny, można radzić sobie samodzielnie, za pomocą odpowiedniej diety bogatej w błonnik (z ograniczeniem potraw wzdymających, pikantnych i napojów gazowanych), umiarkowanej aktywności fizycznej, odpowiedniej dla kobiet w ciąży, oraz herbatki z kopru włoskiego.

Jeśli te sposoby nie pomogą na ból, aby poradzić sobie z kolką w ciąży, trzeba zasięgnąć opinii lekarza – zaleci on odpowiednie leki, bezpieczne dla dziecka i w odpowiedniej dawce.

2. Kłucie w boku, kiedy dziecko się porusza

Kłucie w boku w zaawansowanej ciąży może być po prostu objawem poruszania się dziecka. Maluch może gwałtownie prostować nóżki, co wywołuje kłucie w okolicach żeber.

Kłucie i lekki dyskomfort w okolicach brzucha (sięgający nawet do klatki piersiowej) są całkowicie normalne już w ósmym miesiącu ciąży. Kłucie w żebrach wywołane wierceniem się malucha można złagodzić, po prostu zmieniając pozycję. Jeśli jednak kłucie i ból brzucha są silne i nie przechodzą, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także

3. Kłucie w boku w ciąży jako niepokojący objaw

Kłucie w prawym boku w ciąży może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego. Są to jednak rzadkie przypadki.

Jeśli ból brzucha jest wywołany zapaleniem wyrostka, wśród objawów pojawia się także gorączka, a ból zwiększa się przy uniesieniu i zgięciu prawej nogi.

U większości osób z zapaleniem wyrostka pojawiają się także mdłości i wymioty. Takie objawy wymagają jak najszybszej konsultacji lekarskiej.

Jeśli ból brzucha w ciąży ma niewiadomą przyczynę, najbezpieczniej jest zgłosić się do lekarza. Chodzi tu o bezpieczeństwo zarówno matki, jak i dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.