Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Kłucie w pochwie w ciąży

Avatar placeholder
08.04.2017 18:22
Kłucie w pochwie w ciąży
Kłucie w pochwie w ciąży

Kłucie w pochwie w ciąży najczęściej nie jest niepokojącym objawem. Kłucie w pochwie pod koniec ciąży może oznaczać, że drogi rodne rozciągają się i obkurczają. Może to wywoływać kłujący ból. Jednak jeśli jest on bardzo silny, trzeba pójść do lekarza. Jest to ważne także w momencie, jeśli kłuciu w pochwie towarzyszą nieprzyjemnie pachnące upławy z pochwy, gorączkalub krwawienie.

1. Kłucie w pochwie na początku ciąży

Kłucie w pochwie niedługo po zapłodnieniu bywa uznawane za jeden z objawów ciąży. Nie jest to powód do niepokoju, jeśli nie towarzyszą temu objawy takie jak:

Jeśli tego typu objawy (lub nawet jeden objaw) pojawiają się w czasie ciąży, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Mogą oznaczać powikłania ciąży, które w niektórych przypadkach prowadzą nawet do poronienia.

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Kłucie w pochwie pod koniec ciąży

Kłucie w pochwie w ciąży około 37-40 tygodnia jej trwania nie powinno być dla kobiety powodem do niepokoju. Szyjka macicy oraz pochwa muszą przygotować się na poród, rozciągają się i obkurczają. Rozwarcie zwiększa się u niektórych stopniowo i bardzo powoli, u innych pojawia się bardzo szybko i dopiero tuż przed porodem. Dno macicy odczuwalnie się obniża, czemu często towarzyszą dodatkowe skurcze. W związku z obniżeniem dna macicy, główka płodu się obniża i kieruje w stronę ujścia kanału szyjki macicy.

Zaczynają się pojawiać także pierwsze tzw. „skurcze przepowiadające”, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Są one normalnym objawem, pod warunkiem, że nie są bardzo bolesne i się nie nasilają. Jeśli pojawiają się regularnie, co kilka minut, mogą być już skurczami porodowymi. Warto mierzyć czas między skurczami.

Kłucie w pochwie w czasie ciąży, a także inne bóle w tej okolicy, mogą być wywołane również rozluźnieniem łączeń między kośćmi miednicy. Ból z tym związany pojawia się szczególnie wtedy, kiedy ciężar ciała nie jest rozłożony równomiernie. Dzieje się tak przede wszystkim u kobiet, które już rodziły. W takich przypadkach, kiedy ból jest silny, można wypróbować pas ciążowy. Jeśli jednak on nie pomoże, najlepiej jest pójść do lekarza.

Zobacz także

3. Kiedy kłucie w pochwie może oznaczać infekcję lub powikłanie ciąży?

Infekcje narządów płciowych u kobiety są bardzo częste, a w czasie ciąży szczególnie o nie łatwo. Kłucie w pochwie podczas oddawania moczu może sugerować zakażenie układu moczowego. Kłuciu towarzyszyć może gorączka, częste oddawanie moczu, bóle brzucha i podbrzusza, bóle głowy i nudności. Przy bakteryjnym zapaleniu pochwy, oprócz dolegliwości bólowych i pieczenia, pojawiają się także upławy o charakterystycznym, rybim zapachu. Mają żółtawy lub szarawy kolor.

Aby zapobiegać infekcjom, nie tylko w czasie ciąży, należy przestrzegać zasad higieny intymnej. Ważne jest także, aby nie używać wspólnych ręczników i ze szczególną ostrożnością korzystać z toalet publicznych. Irygacje pochwy są niewskazane, gdyż naruszają równowagę bakteryjną pochwy.

Kłucie w pochwie rzadko jest niepokojącym objawem, jeśli nie towarzyszą mu inne objawy sugerujące problemy z samą ciążą lub infekcje. Jeśli kobieta skarży się nie tylko na kłucie w pochwie, ale także na krwawienia, skurcze, gorączkę czy silne bóle, powinna jak najszybciej pójść do lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze