Kolka niemowlęca – objawy, leczenie, zapobieganie
Kolka to zmora wielu rodziców, niezależnie od tego, czy jest to ich pierwsze, czy kolejne dziecko. Żeby ją pokonać, potrzeba dużo siły, cierpliwości, ale także sprawdzonych sposobów a przede wszystkim czasu.
1. Objawy kolki
Kolka może pojawić się już w okolicy trzeciego tygodnia życia dziecka i powracać nawet do 5. miesiąca. Pojawia się zwykle wieczorem lub późnym popołudniem. Nie sposób jej przeoczyć, bowiem powoduje ogromny dyskomfort u dziecka.
Maluch przede wszystkim głośno płacze, ma wzdęty brzuszek, nie chce jeść. Jest rozdrażniony, ciężko go uspokoić czy uśpić. Większość dzieci podkula mocno nóżki zgięte w kolankach lub napina i pręży całe ciało.
Takie zachowanie jest normalne w przypadku kolki, która jest dla niego niezwykle bolesna i męcząca. Nie lepiej wygląda ona z perspektywy rodzica, który ma problem z nakarmieniem dziecka czy uspokojeniem go. Przeraźliwy płacz może powodować u świeżo upieczonej mamy panikę z powodu bezradności.
2. Przyczyny występowania kolki
Wciąż prowadzone są badania nad przyczyną występowania kolki niemowlęcej. Większość ekspertów jest przekonana, że wynika ona z niedojrzałego układu pokarmowego. Może być także skutkiem nietolerancji laktozy, alergii na białka mleka, nieprawidłowej techniki karmienia, palenia tytoniu przez matkę, nasilonej reakcji dziecka na działanie bodźców zewnętrznych (np. niepokój lub zdenerwowanie mamy albo obojga rodziców.
Niestety nie ma skutecznej recepty dającej gwarancję na uniknięcie tej dolegliwości. Kiedy już się pojawi, trzeba działać spokojnie, aby nie przekładać na maluszka własnych emocji.
3. Jak pomóc dziecku?
Sposobów na kolkę jest wiele. Sprawdzonym, babcinym sposobem, jest ciepła kąpiel i polewanie wodą brzuszka niemowlaka. Można przy tym masować brzuszek, lekko uciskając podbrzusze. Ten zabieg ma na celu pozbycie się gromadzonych gazów, a w efekcie ulżenie maluszkowi. Innym sposobem jest noszenie dziecka w pozycji pionowej lub lekkie bujanie.
Nie zaleca się karmienia na siłę, bowiem efekt może być odwrotny do zamierzonego. Podenerwowany maluch może krztusić się mlekiem lub mieć trudności w przełykaniu go. W efekcie połyka powietrze, które sprzyja ponownemu nagromadzaniu się gazów i wzdęciom.
Jeśli masaż brzucha i dociskanie kolanek do bioderek nie pomaga, warto sięgnąć po nowoczesny i bezpieczny kateter Windi. Wąską końcówkę umieszcza się w odbycie dziecka, co powoduje ulotnienie się nagromadzonych gazów na zewnątrz, przynosząc natychmiastową ulgę. Windi jest bezpiecznym wyrobem medycznym, przeznaczonym specjalnie do tego celu. Może być stosowany już od pierwszego dnia życia.
4. Profilaktyka kolki
Według statystyk, kolka częściej występuje u dzieci, których matki paliły podczas ciąży, jak również u dzieci z alergią pokarmową. Podobnie jest z dziećmi karmionymi mlekiem modyfikowanym, które częściej zmagają się z kolką niż dzieci karmione naturalnie.
Na kolkę wpływ mogą mieć także czynniki psychologiczne, neurologiczne i środowiskowe, w tym np. przestymulowanie układu nerwowego dziecka. Powodować to może nadmiar bodźców, np. zbyt duża ilość interaktywnych zabawek, przebywanie w głośnych, kolorowych miejscach, w których maluch nie może się wyciszyć. Kolkę mogą powodować także negatywne emocje rodzica, np. baby blues matki, jak również napięta atmosfera w domu. Innym, częstym powodem, jest refluks żołądkowo-przełykowy.
W przypadku profilaktyki ważny jest sposób karmienia. Maluszek powinien jeść regularnie. Unikajmy karmienia dziecka, które płacze lub jest niespokojne. Po posiłku warto podnieść dziecko tak, aby oparło się o ramię opiekuna. Popularne podnoszenie do odbicia się ma na celu wyeliminowanie powietrza, które nagromadziło się podczas ssania piersi lub smoczka butelki. W większości przypadków kolka mija samoistnie, przeważnie przed 5. miesiącem życia dziecka. Jeśli jednak niepokoją cię nawracające problemy brzuszkowe, warto zasięgnąć porady pediatry.
Partenerem artykułu jest SkandProjekt