Krwotoki z nosa
Krwotoki z nosa mogą być oznaką pękniętego naczynka w nosie, ale i następstwem uderzenia, nadmiernego wysiłku fizycznego, osłabienia. Zawsze schemat postępowania jest taki sam. Pochyl głowę dziecka, przyłóż chusteczkę, by krew mogła w nią wsiąkać. Połóż na kark i na czoło zimny okład. Jeśli krwawienia nie można zatamować, wezwij pogotowie.
1. Pierwsza pomoc przy krwotokach
- Posadź dziecko z głową lekko pochyloną do przodu. Nie odchylaj głowy do tyłu. Wówczas krew zamiast wypływać, może spowodować zakrztuszenie.
- Powiedz dziecku, by oddychało ustami.
- Połóż na karku zimy okład, np. nasączony zimną wodą ręcznik lub owinięte w ściereczkę kostki lodu. Niska temperatura spowoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, a tym samym zmniejszy krwawienie.
- Przyłóż dziecku gazik lub chusteczkę do nosa.
- Jeżeli krwotok jest masywny, trwa dłużej niż 10-15 minut, doszło do urazu głowy, szyi lub gdy u dziecka występują zaburzenia świadomości, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
2. Przyczyny krwotoku z nosa
- urazy mechaniczne - uderzenie;
- złamania;
- zapalenie zatok;
- polipy nosa;
- nadciśnienie tętnicze;
- miażdżyca naczyń;
- nadmiern wysiłek fizyczny;
- niedobór witamin, szczególnie witaminy C;
- przyjmowanie leków zaburzających krzepnięcie krwi (polopiryna, kwas acetylosalicylowy);
- choroby wątroby;
- choroby układu krwiotwórczego- białaczka, niedokrwistość, hemofilia.
Maluchy, dzieci w wieku szkolnym, a także nastolatki miewają czasem krwawienia z nosa. Nazywamy je krwawieniami idiopatycznymi. Nie mają one związku z chorobą. Powodem bywa delikatność naczyń krwionośnych, ale także zmiany hormonalne w okresie dojrzewania. Mają one skłonność do nawrotów, na szczęście są łagodne i łatwo je zatamować. Z czasem dzieci z nich wyrastają. Jeśli jednak dziecko miewa je często, lepiej skonsultować się z pediatrą.