Trwa ładowanie...

Leczenie alergicznego zapalenia ucha

Avatar placeholder
03.06.2017 15:25
Leczenie alergicznego zapalenia ucha
Leczenie alergicznego zapalenia ucha

Ciężko jest wybrać, który z objawów alergii należy do najbardziej dokuczliwych. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że zatkane uszy są jednym z bardziej dokuczliwych objawów alergii. Na dodatek mogą one prowadzić do poważnych infekcji bakteryjnych. Warto wiedzieć, jakie są objawy alergicznego zapalenia uszu i czy można go uniknąć. Czasem przydatne mogą być zioła na alergię, jednak zazwyczaj konieczna jest wizyta u lekarza.

spis treści
Nagły ból ucha to objaw alergicznego zapalenia ucha
Nagły ból ucha to objaw alergicznego zapalenia ucha

1. Jak alergia wpływa na uszy?

Alergia może sprawić, że zaczniemy zmagać się z zatkanymi uszami. Dzieje się tak dlatego, że ucho środkowe to tak naprawdę niewielka przestrzeń, która jest wypełniona powietrzem. Znajduje się tam też odrobina płynu surowiczego. Przepływa on przez przewód Eustachiusza, czyli niewielki kanał umiejscowiony między górną częścią gardła a uchem wewnętrznym. Alergia w uszach pojawia się dlatego, że w uchu środkowym są komórki tuczne, które właśnie pod wpływem alergenów uwalniają histaminę. To substancja, która odpowiada za pojawienie się obrzęku. W wyniku jej działania obrzęknięta staje się trąbka słuchowa. Prowadzi to do jej niedrożności i do zatkania ucha przez płyn surowiczy. Dochodzi więc do zapalenia ucha, którego objawami jest ostry ból ucha i znaczne pogorszenie słuchu. Warto pamiętać, że zatkane uszy to doskonałe miejsce dla bakterii. Mogą się one tam rozwijać i przyczyniać do infekcji uszu, która może mieć bardzo poważne skutki.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Zobacz także:

2. Jakie są objawy alergicznego zapalenia ucha?

Do najczęściej występujących objawów alergicznego zapalenia ucha można zaliczyć m.in.:

  • nagłe i niespodziewane pogorszenie słuchu,
  • pojawienie się dzwonienia w uszach,
  • ostry i nagły ból ucha.

Wraz z objawami zapalenia ucha o podłożu alergicznym mogą się pojawić także objawy alergii dotykające układu oddechowego. Najczęściej jest to nieżyt nosa, ale może się pojawić alergia skórna. Należy wiedzieć, że alergiczne zapalenia ucha nie występuje z podwyższoną temperaturą ani z gorączką.

3. Jak leczyć alergiczne zapalenie ucha?

Warto wiedzieć, że zioła na alergię wykazują działanie hamujące reakcje alergiczne. Ich skuteczność w przypadku zapalenia ucha może być duża. Można je stosować, ale zawsze w przypadku alergicznego zapalenia ucha należy skonsultować się z lekarzem. Alergiczne zapalenie uszu może być leczone na dwa sposoby:

  • pierwszym z nich jest leczenie objawowe i polega ono na tym, że choremu podaje się lekarstwa przeciwhistaminowe,
  • drugim sposobem jest zidentyfikowanie źródła alergenu i pozbycie się go. Jeśli alergiczne zapalenie ucha spowodowane jest przez alergię pokarmową, trzeba zmienić sposób odżywiania. Niezależnie od wybranego sposobu leczenia, można zastosować zioła na alergię. W przypadku alergicznego zapalenia ucha można stosować olejek czosnkowy, olejek dziewanny, olejek lawendowy. Kilka kropel wybranego olejku można wpuścić do ucha. Trzeba tylko pamiętać, że takiej kuracji nie można przeprowadzać, jeśli ból ucha jest silny i połączony z wyciekiem ropnym lub utratą słuchu.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze