Leczenie alergii pyłkowej
Objawy alergii pyłkowej potrafią być niezwykle uciążliwe. Pojawia się kichanie, wodnisty katar oraz zatkany nos. Bardzo często alergia pyłkowa mylona jest ze zwykłym przeziębieniem. Nieżyt nosa jest najczęściej wywołany przez pyłki roślin.
1. Gdy rośliny pylą...
Katar sienny uaktywnia się, gdy rośliny uwalniają swe pyłki. Alergik może być także uczulony na zboża (zwłaszcza na kukurydzę oraz żyto). Problemowe są również pyłki chwastów. Początek pylenia roślin to luty. Wzrost stężenia obserwuje się w kwietniu. Wtedy alergicy mają symptomy alergicznego zapalenia nosa i oczu. Typowym objawem jest zapalenie oskrzeli. Po tym pierwszym nasileniu występuje wyciszenie. Niestety, pyłki uaktywniają się już w połowie maja. Największe ich stężenie występuje w sierpniu i na początku września. Uczulenie na pyłki uzewnętrznia się w dwóch przypadkach. Po pierwsze, musimy mieć do tego genetyczne predyspozycje. Po drugie, alergik musi mieć kontakt z alergenem. Katar pojawia się, gdy czynnik uczulający łączy się z immunoglobulinami klasy IgE. Następnie zostaje uwolniona histamina podrażniająca błony śluzowe w nosie.
Zobacz także:
2. Symptomy gorączki siennej
Głównym objawem alergii jest katar sienny. Jednocześnie mogą współwystępować problemy skórne w postaci wyprysków i wysypki. Rozwija się również astma oskrzelowa. Spojówki są przekrwione, a oczy podpuchnięte. Niekiedy te objawy uznawane są błędnie za przeziębienie.
3. Sposoby na katar sienny
Aby wdrożyć właściwe leczenie, konieczne są testy alergiczne. Zabieg ten odpowiada na pytanie: który alergen wyzwala reakcję alergiczną. Proces leczenia oparty jest na lekach antyhistaminowych oraz kortykosteroidach. Natomiast leczenie długoterminowe oparte jest na kromoglikanach. Immunoterapia swoista (SIT) to inaczej odczulanie. Polega ono na podawaniu szczepionek z alergenem. Sprawdza się także przy szkodliwym działaniu alergenów wziewnych oraz przy atopowym zapaleniu skóry. Kto nie może skorzystać z immunoterapii swoistej? Są to dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5. roku życia, kobiety w ciąży oraz cierpiący przez ostry przebieg astmy. Odczulanie eliminuje zagrożenie astmą oskrzelową oraz przywraca prawidłowe funkcje organizmowi ludzkiemu. Podawanie szczepionek trwa około 3-5 lat. Terapia umożliwia lepszą tolerancję czynników wywołujących alergię.