Trwa ładowanie...

Leczenie opryszczki u dzieci

Leczenie opryszczki u dzieci
Leczenie opryszczki u dzieci

Noworodek może zarazić się wirusem opryszczki w trakcie porodu od matki, u której stwierdzono opryszczkę narządów płciowych. Objawy opryszczki u niemowląt, takie jak gorączka, pęcherzyki na skórze, brak apetytu, nie mogą być bagatelizowane, ponieważ na skutek powikłań pochorobowych może rozwinąć się zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych. Nie można wyeliminować wirusa opryszczki z organizmu dziecka, dlatego w leczeniu tej przypadłości stosuje się jedynie leki przeciwwirusowe i domowe sposoby na opryszczkę.

spis treści

1. Opryszczka u dzieci

Niemowlęta do 6. miesiąca życia, które są karmione mlekiem zdrowej matki, rzadko chorują na opryszczkę ze względu na zawarte w pokarmie przeciwciała.

Możliwe jest zarażenie dziecka wirusem opryszczki w czasie porodu, jeżeli u matki stwierdzono opryszczkę narządów płciowych. Wówczas po 2, maksymalnie 12 dniach od zakażenia pojawiają się następujące objawy: u dziecka stwierdza się gorączkę przekraczającą 38 stopni Celsjusza i drobne, bolesne wykwity na skórze w postaci pęcherzyków. Niemowlę jest rozdrażnione i nie ma apetytu.

Na skutek nasilenia symptomów opryszczki u dzieci mogą pojawić się dreszcze. Zaniechanie leczenia może doprowadzić do wystąpienia powikłań, takich jak zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych. W przypadku niektórych dzieci zaniedbanie kończy się zgonem.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Dzieci karmione piersią rzadziej chorują na opryszczkę
Dzieci karmione piersią rzadziej chorują na opryszczkę (123RF)

Objawy opryszczki u dzieci starszych nie zagrażają ich życiu. Okolica warg, nosa i jamy ustnej jest zaczerwieniona, a zmianie barwy śluzówki towarzyszy swędzenie. Pojawiają się na niej drobne, bolesne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.

Po kilku dniach te wykwity pękają, a po zaschnięciu przekształcają się w strupki. Dziecko jest zdenerwowane, stwierdza się u niego podwyższoną temperaturę ciała i powiększenie węzłów chłonnych. Ponadto może ono skarżyć się na ból gardła. Po 10 dniach opryszczka u dzieci przechodzi w stan uśpienia (jej wirusa nie można usunąć z organizmu).

2. Jak leczyć opryszczkę u dzieci?

W terapii opryszczki u niemowląt stosuje się hospitalizację, zaś leczenie opryszczki u dzieci obejmuje łagodzenie miejscowych objawów tego schorzenia poprzez zastosowanie preparatów wykazujących właściwości wysuszające i odkażające.

Ponadto konieczne jest stosowanie leków przeciwwirusowych, które nakłada się na zmiany na skórze. Służą one łagodzeniu objawów opryszczki i zapobiegają namnażaniu się wirusów. Leki przeciwwirusowe na opryszczkę należy wprowadzić tuż po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Trzeba pamiętać, że terapia farmakologiczna nie powoduje całkowitego usunięcia wirusa.

W terapii owrzodzeń znajdują zastosowanie domowe sposoby na opryszczkę. Naturalne środki służą skróceniu czasu trwania choroby i złagodzeniu towarzyszących jej objawów.

Można zatem do miejsc objętych zmianami skórnymi przyłożyć plaster cytryny, namoczoną w wodzie torebkę herbaty lub rumianku albo plastry czosnku (warto go pozostawić na skórze na noc).

Musisz to wiedzieć

3. Jak zapobiegać opryszczce u dzieci?

Profilaktyka opryszczki obejmuje:

  • unikanie kontaktów poprzez dotyk z osobą zarażoną;
  • dbałość o higienę rąk;
  • matki powinny zachować ostrożność w trakcie przewijania dziecka.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Domowe metody na opryszczkę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze