Mdlała z bólu podczas miesiączki. Lekarze ignorowali objawy poważnej choroby
Hayley Ray miała bolesne i obfite miesiączki. Od 13 roku życia mdlała i wymiotowała z powodu bólu. Lekarze ignorowali objawy. Po 10 latach oskarżania jej o hipochondrię, okazało się, że choruje na endometriozę i zespół policystycznych jajników. Diagnoza zmieniła życie dziewczyny.
1. Bolesne miesiączki
Hayley pierwszy raz zdała sobie sprawę, że jej bóle menstruacyjne nie są normalne, gdy miała 13 lat. Pierwsza miesiączka była dla niej okropnym przeżyciem. Od tamtego momentu, silne leki przeciwbólowe miała zawsze przy sobie.
- Ból miesiączkowy był tak duży, że wymiotowałam. Skurcze macicy były coraz silniejsze. To przypominało tortury – wspomina Hayley
Gdy dziewczyna miała zaledwie 15 lat, ginekolodzy zaproponowali, aby brała tabletki antykoncepcyjne, ponieważ ich zdaniem dzięki nim miesiączki są regularne, mniej bolesne i krótsze. Przez pierwsze 3 miesiące dziewczyna odczuwała poprawę, jednak ból szybko powrócił.
- To naprawdę wpływało na każdy aspekt mojego życia. Jako nastolatka nie mogłam wyjść z przyjaciółkami, bo bałam się, że to czas, kiedy dostanę miesiączki – opowiada 30-latka
Podczas miesiączki, dziewczyna doświadczała silnego krwawienia. Opowiada, że tak było od zawsze. Matka dziewczyny musiała odbierać ją ze szkoły podczas pierwszych dni okresu, ponieważ nastoletnia Hayley płakała i mdlała z bólu.
Otoczenie dziewczyny nie rozumiało, co przeżywa ich koleżanka. Sugerowano, że jest hipochondryczką lub chce zwrócić na siebie uwagę ciągłymi omdleniami. Lekarze także sugerowali, że problem jest natury psychicznej, nie fizycznej. Hayley regularnie chodziła do ginekologa i ciągle słyszała, że ma niski próg bólu i to nie może aż tak boleć.
Jak się okazało, wszyscy się mylili. Koszmar trwał 8 lat.
-Byłam w pociągu i nagle poczułam ten przeszywający ból w jajniku, który rozprzestrzenił się na plecy. Udało mi się wysiąść z pociągu i dojść do biura, w którym pracuję. Później po prostu zemdlałam – opowiada kobieta.
W szpitalu dowiedziała się, że pękła jej torbiel wielkości ziarnka grochu, o której istnieniu nie miała pojęcia. Lekarze znów nie potraktowali objawów dziewczyny poważnie, wypisując ją ze szpitala. Hayley udała się na badania do prywatnej kliniki, gdzie okazało się, że ma torbiel wielkości 10 cm, endometriozę i zespół policystycznych jajników.
Dziewczyna rozpoczęła leczenie, podczas którego zmieniła branżę. Diametralnie zmieniła tryb życia i dietę. Skończyła studia z zakresu technologii żywienia i uświadamia wszystkich, że to co jemy, ma wpływ na cały organizm.
2. Endometrioza – czym jest jak ją rozpoznać?
Przyczyny endometriozy nie są do końca znane, zatem ciężko jest jej zapobiec. Jest to choroba przewlekła, której cechą charakterystyczną jest obecność endometrium poza macicą. Ogniska endometriozy mogą pojawić się w jajowodach i jajnikach.
Ogniska endometriozy wrażliwe są na zmiany stężenia hormonów i co miesiąc krwawią, co skutkuje pojawieniem się stanów zapalnych i przyczynia do powstawania wielu zrostów.
Endometrioza może rozwijać się bezobjawowo, jednak najczęściej zauważyć można ból brzucha, plamienie przedmiesiączkowe i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Objawy mogą występować w sposób ciągły i powodować ból podczas współżycia, oddawania stolca i moczu.
Na endometriozę choruje 10 proc. Polek, ale przyznają się do niej także gwiazdy, takie jak Alexa Chung. Kampanie uświadamiające są bardzo ważne, ponieważ na temat tej choroby powstało wiele mitów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl