Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Mleka AR

Avatar placeholder
07.10.2020 16:10
Mleka AR
Mleka AR

Mleko modyfikowane AR jest przeznaczone dla niemowląt cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy, który objawia się ulewaniem. Mieszanka mleczna zawiera dodatek substancji zagęszczających: gumę skrobiową, preparaty z nasion chlebowca świętojańskiego, skrobię ryżową, które w żołądku zagęszczają treść pokarmową, przeciwdziałając ulewaniu.

spis treści

1. Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt

Refluks żołądkowo-przełykowy to schorzenie polegające na przemieszczaniu się zawartości żołądka do przełyku. Refluks często występuje u niemowląt w wieku 4-5 miesięcy. Najczęściej schorzenie ustępuje samoistnie w ciągu pierwszego roku życia.

Do objawów choroby refluksowej zaliczane są:

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"
  • regurgitacja, zwana potocznie ulewaniem, która polega na przemieszczaniu się treści żołądkowej do gardła lub jamy ustnej,
  • wymioty, z czasem z domieszką krwi,
  • płaczliwość,
  • bezdech,
  • niedokrwistość,
  • kaszel,
  • zahamowanie wzrostu i rozwoju.

Refluks fizjologiczny jest spowodowany niedojrzałością przewodu pokarmowego u dzieci (do 18 miesiąca życia). Nie zaburza on jednak prawidłowego rozwoju dziecka. Z kolei refluks patologiczny wynika z dysfunkcji zwieracza przełyku oraz zaburzonej motoryki przełyku i żołądka. Refluks patologiczny wpływa na pogorszenie rozwoju fizycznego dzieci.

Jest kilka sposobów walki z refluksem. Należy do nich ułożenie dziecka na brzuchu z podniesioną górną częścią ciała o 30-45 stopni. Niemowlę można układać w pozycji na brzuchu po posiłku, stale je obserwując, czy się nie krztusi. Można również stosować preparaty przepisane przez lekarza. Najczęściej są to leki alkalizujące, działające ochronnie na błonę śluzową, hamujące wydzielanie kwasu solnego. U niemowląt karmionych mlekiem sztucznym wprowadza się do żywienia mleka modyfikowane AR.

2. Żywienie niemowląt z refluksem

Niemowlętom, które są karmione mlekiem modyfikowanym, a chorują na refluks lub często obserwuje się u nich wymioty o niewyjaśnionej przyczynie, podaje się specjalne hydrolizaty mleczne - mleko modyfikowane AR. Mleko do sztucznego żywienia niemowląt jest produkowane z mleka krowiego i poddane modyfikacji zawartości składników odżywczych, aby dostarczyć ich w odpowiedniej ilości i zbytnio nie obciążać nerek i wątroby maluszka. Mleka AR zaą substancje zagęszczające: gumę skrobiową z nasion fasoli, preparaty z nasion chlebowca świętojańskiego, skrobię ryżową, skrobię ziemniaczaną lub skrobię kukurydzianą, które w żołądku maluszka zagęszczają treść pokarmową, zapobiegając ulewaniu i wymiotom. Ponadto hydrolizaty mleczne zawierają pocięte białka mleka krowiego - dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia alergii, tym bardziej że niemowlęta mające alergię na białko częściej cierpią na ulewanie pokarmu lub wymioty. Ponadto zmniejsza się objętość posiłków, by ograniczyć nasilenie objawów, jednak ostatecznie może to doprowadzić do niedoborów kalorycznych i upośledzenia wzrastania.

Wiele firm produkujących mieszanki mleczne dla dzieci ma w asortymencie mleko modyfikowane AR, które nie tylko zmniejsza częstość występowania, ale dodatkowo zmiękcza stolec, chroniąc przed zaparciami.

Współczesne mleko modyfikowane nie tylko zaspokaja głód maluszka. Zawiera składniki, które wpływają korzystnie także na rozwój malca. Ponadto niektóre z tych produktów są przeznaczone dla dzieci mających różne problemy: alergie, ulewanie, kolki lub biegunki. Nie należy się obawiać ich stosowania, gdyż nie tylko przeciwdziałają chorobie, ale wspomagają rozwój dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze