Naczyniak u niemowlaka
Naczyniaki to znamiona, które pojawiają się w ciągu pierwszego roku życia dziecka i z czasem znikają. Są to zwykle łagodne zmiany skórne, które składają się z grupy dodatkowych naczyń krwionośnych. Przyczyny naczyniaków nie są znane, nie wiadomo do końca, co sprawia, że naczynia krwionośne łączą się w grupy. Być może powstawanie naczyniaków ma związek z niektórymi białkami wytwarzanymi przez łożyskow w czasie ciąży. Znamiona te częściej występują u dzieci płci żeńskiej, wcześniaków oraz niemowląt rasy białej.
1. Objawy naczyniaków
Naczyniak może być obecny na skórze dziecka w chwili narodzin, ale w większości przypadków pojawia się w trakcie kilku pierwszych tygodni życia dziecka. Na początku na skórze widać płaskie czerwone znamię.
Najczęściej występuje ono na twarzy, skórze głowy lub tylnej części szyi. Zwykle znamię jest jedno, ale niektóre dzieci mają ich więcej, zwłaszcza jeśli poród nastąpił po ciąży mnogiej.
Jak wygląda naczyniak u noworodka? W pierwszym roku życia dziecka czerwone znamię przekształca się w gąbczastą masę, która wystaje spod skóry i gwałtownie rośnie, osiągając 5-7,6 cm średnicy. Następnie naczyniak przestaje rosnąć i wchodzi w fazę spoczynku.
Kolejny etap to powolne znikanie naczyniaka. U połowy dzieci dotkniętych tą przypadłością naczyniak znika do piątego roku życia. Niemal wszystkie przypadki tego typu znamion ustępują do 10. roku życia. Mimo iż kolor naczyniaka znika, pozostaje trwałe przebarwienie skóry lub dodatkowy jej fragment.
Stan naczyniaka u dziecka warto monitorować podczas wizyt kontrolnych u lekarza. Jeśli pomiędzy kolejnymi badaniami naczyniak zaczyna krwawić, pojawia się na nim rana lub siniak, a sam naczyniak twardnieje, wygląda na zainfekowany lub gwałtownie rośnie, konieczna jest szybka konsultacja lekarska.
Naczyniaki u noworodka pojawiaja się najczęściej:
- na skórze ramion i głowy;
- na czole;
- na powiekach.
2. Leczenie naczyniaków u dzieci
Większość przypadków naczyniaków nie wymaga podjęcia leczenia. Samo leczenie tego typu znamion budzi sporo kontrowersji. Niektórzy rodzice są zdania, że naczyniaki należy leczyć, gdyż znamiona mogą szpecić i powodować u dziecka problemy psychologiczne oraz społeczne.
Jak leczony jest naczyniak u niemowlaka? Okazuje się, że wielu lekarzy pozostaje sceptycznych wobec leczenia naczyniaków, które nie przyczyniają się do problemów ze zdrowiem fizycznym. Naczyniaki zwykle znikają samoistnie, a z ich leczeniem wiążą się skutki uboczne.
Jeśli naczyniak wpływa niekorzystnie na wzrok dziecka lub powoduje inne problemy ze zdrowiem, stosuje się następujące metody leczenia:
- operacja laserowa – laser może zatrzymać wzrost naczyniaka, usunąć go lub leczyć rany na naczyniaku, które nie chcą się zagoić. Potencjalne powikłania po leczeniu laserowym to: ból, infekcja, krwawienie, blizny oraz zmiany w odcieniu skóry;
- przyjmowanie kortykosteroidów – leki podaje się doustnie, przez skórę lub za pomocą zastrzyków.
Tego typu leki są najbardziej skuteczne, gdy naczyniak jest w fazie wzrostu. Kortykosteroidy zatrzymują rozwój naczyniaków, a czasami nawet zmniejszają już istniejące znamiona. Aby leki zadziałały, konieczna jest długotrwała kuracja lub kilkakrotne jej powtarzanie.
Ryzyko związane ze stosowaniem kortykosteroidów jest znaczne – może dojść do spowolnienia wzrostu, wysokiego poziomu cukru we krwi, wysokiego ciśnienia krwi oraz zaćmy.
Obecnie naukowcy szukają nowych metod leczenia naczyniaków. Niektóre terapie są wysoce eksperymentalne.