Trwa ładowanie...

Nocne poty mogą ostrzegać o raku, niedoborze wit. D, ale nie tylko. Dr Durajski wyjaśnia

Avatar placeholder
13.08.2022 19:17
Pocenie się może być spowodowane czynnikami genetycznymi
Pocenie się może być spowodowane czynnikami genetycznymi (Getty Images)

Rodzice często zastanawiają się, czy ich dzieci reagują prawidłowo. Problemem, który zadręcza niejednego, są nocne poty maluchów. Co je powoduje? Czy jest inaczej niż u dorosłych? - Hydroza, czyli nadmierna potliwość, może dotyczyć całego ciała, albo jego fragmentu. To również jest ważny aspekt - wyjaśnia dr Durajski. - Wśród takich najgroźniejszych przyczyn nadmiernej potliwości wymienia się nowotwory, takie jak białaczki i chłoniaki, gruźlica, niewydolność serca oraz zaburzenia hormonalne przy nadczynności tarczycy, czy zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Kiedy nocne poty powinny nas zaniepokoić?

Rodziców martwi nadmierna potliwość dzieci
Rodziców martwi nadmierna potliwość dzieci (Getty Images)

1. Nocne poty u dzieci - częściej niż sądzimy

Na jednej z Facebookowych grup, ktora zrzesza rodziców, pojawił się ważny wpis: "Cześć, mam pytanie. Mój 1,5-roczny syn bardzo się poci. Nie chodzi o to, że są upały i po prostu każdy się poci. Niezależnie od pogody są dni, że jak zasypia to się poci, potrafi zostawiać mokre plamy na łóżku, czasem, gdy jest ciepło (niekoniecznie swar), ma tak spocone włosy jakby byly mokre. Byłam z tym u pediatry, ale powiedziała, że może to swiadczyc o zbyt niskim poziomie witaminy D, albo po prostu niektóre dzieci tak mają. Zrobiliśmy badanie - witamina D w porządku, cukier, tarczyca też. W morfologii wyszło kilka parametrów trochę za nisko/za wysoko, ale dopiero będziemy szli na wizytę. Stąd moje pytanie, czy to faktycznie "taka uroda", czy należy jeszcze coś sprawdzić? - pyta użytkownik.

Post zyskał dużą popularność i wielu rodziców zaczęło dzielić się swoimi doświadczeniami. Komentujący twierdzą, że nadpotliwość dzieci może być spowodowana wysoką temperaturą w pomieszczeniu. Rodzice zauważają również, że maluchy mogą się pocić przez syntetyczne ubranka, koce lub pościel. Jednak zwracają też uwagę na to, że warto zrobić badania kardiologiczne i sprawdzić, czy nie jest powiększony trzeci migdał.

"Jak córka była młodsza, mieliśmy to samo. Wina tkwiła w tym, że jest zimnolubna, a ja zawsze starałam się ją przykryć - a to kołderką, a to kocykiem i po prostu się przegrzewała. No bo jak to dziecko ma spać bez przykrycia?! Odkąd przestałam uszczęśliwiać na siłę jest spokój" - pisze jedna z internautek.

"U nas było tak samo. Wit D i wszystkie badania były książkowe. Okazało się, że córka ma niedoczynność tarczycy... Tylko jeden lekarz podpowiedział, aby wykonać badania tarczycy: TSH, FT3, FT4 i to był strzał w dziesiątkę, zaczęliśmy podawać euthyrox i wszystko się uspokoiło... Też nam mówili, że taka uroda, że samo przejdzie" - ostrzega pani Arleta.

"Wszyscy piszą: za mało witaminy D. Dlatego dam odwrotny przykład. Za dużo witaminy D też może powodować nadmierną potliwość" - dodaje kolejna mama.

"Jeżeli pania to niepokoi, proszę iść do kardiologa dziecięcego na EKG i echo serca. Jestem mamą dziecka z wadą serca. U nas często takie rzeczy się dzieją, oczywiście nie mówię że to coś z wadą serca, ale lepiej dla świętego spokoju sprawdzić wszystkie sprawy. Proszę zobaczyć jak przybywa na wadze, ile je…" - dodaje inna kobieta.

"Syn 3-latka i też gdy zasypiał, głowa i cała poduszka były mokre. W kwietniu miał usunięty trzeci migdał i problem praktycznie zniknął od razu" - pisze pani Dominika.

Post zgromadził wiele komentarzy, a obserwujący dodają kolejne przyczyny nocnych potów: zarażenie glistą ludzką, niedobór żelaza i zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu.

2. Nocne poty - czy oznaczają chorobę?

Rezydent pediatrii i ekspert WHO w Polsce, Łukasz Durajski, podkreśla, że nocne pocenie się może świadczyć zarówno o ostrym, jak i przewlekłym przebiegu wielu chorób.

- Ważne jest ustalenie, czy oprócz nadmiernego pocenia nie występują inne objawy. Na przykład, czy zmienił się apetyt, czy u dziecka występuje spadek lub nagłe przybranie masy ciała, jak toleruje wysiłek fizyczny - mówi ekspert.

Nadmierna potliwość może być spowodowana infekcjami, które przebiegają z gorączką
Nadmierna potliwość może być spowodowana infekcjami, które przebiegają z gorączką (Getty Images)

Dodaje również, że w przypadku przewlekłej, nadmiernej potliwości należy wykluczyć szereg przyczyn takich jak:

  • przewlekła infekcja,

  • niedokrwistość,

  • niedobory wit. D3,

  • choroby alergiczne,

  • rozrośnięcie się migdałków podniebiennych.

Dopiero po wykluczeniu tych przyczyn, możemy szukać problemu gdzie indziej.

3. Nocne poty powodowane niedoborem wit. D3?

- Hydroza, czyli nadmierna potliwość, może dotyczyć całego ciała, albo jego fragmentu. To również jest ważny apekt - zauważa ekspert. - Wśród takich najgroźniejszych przyczyn nadmiernej potliwości wymienia się nowotwory, takie jak białaczki i chłoniaki, gruźlica, niewydolność serca oraz zaburzenia hormonalne przy nadczynności tarczycy, czy zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Zwiększoną potliwość obserwujemy też przy niedoborach składników pokarmowych. Najczęściej chodzi o wspomnianą już wit. D3 i związaną z nią krzywicę oraz hipoglikemię, czyli spadek cukru. Lekarz przypomina także, że nadmierna potliwość występuje podczas infekcji, z naturalnych powodów zwłaszcza tych, przy których występuje gorączka, ale również przy tych bez podwyższonej temperatury.

Jest jeszcze jeden czynnik nadmiernej potliwości, który często nie jest brany pod uwagę przez rodziców, a lekarze coraz częściej się z nim spotykają w swoich gabinetach. To nadwaga dzieci.

- To element, który zaczyna bardzo mocno wychodzić na przód w przyczynach nadmiernej potliwości u dzieci, czyli brak ruchu, otyłość i nadwaga - przyznaje ekspert.

4. Od czego zacząć diagnostykę?

Na ilość, zapach i kolor potu wpływ ma dieta. Dlatego warto przyjrzeć się temu, co je nasze dziecko, zanim zaczniemy doszukiwać się przyczyn jego pocenia. Wykluczanie poważniejszych schorzeń musimy zacząć od bardzo prozaicznych przyczyn, jakimi jest przegrzanie zwłaszcza małych dzieci.

Maluchy są wtedy bardzo niespokojne, mają zaburzenia łaknienia i pragnienia. Jeśli jednak dochodzą do tego stany podgorączkowe, zasinienie lub powiększenie węzłów chłonnych powinno to skłonić rodziców do udania się z dzieckiem do pediatry.

5. Jakie badania warto wykonać, gdy dziecko za bardzo się poci?

Gdy wykluczymy inne czynniki nadmiernego pocenia się, warto zacząć od podstaw przy włączaniu diagnostyki, czyli badania laboratoryjne:

  • morfologia,

  • stężenie żelaza,

  • wskaźniki stanu zapalnego CRP,

  • badania dotyczące hormonów tarczycy.

- Błędnie sądzimy, że robiąc TSH wiemy już wszystko, a tak naprawdę należy zrobić również FT3, FT4, anty-TPO i anty-TG - przypomina lekarz.

6. Nadmierna potliwość u dorosłych

Gdy mówimy o poceniu się dorosłych, pierwszy aspekt, jaki przychodzi do głowy, a jaki raczej nie występuje u dzieci, to przyjmowane leki. Zwłaszcza te sterydowe mogą powodować zwiększoną ilość wydzielania się potu.

Tak jak u dzieci, nadmierne pocenie się może powodować cukrzyca, a także nowotwory - zwłaszcza chłoniak Hodkina i guz chromochłonny nadnerczy. Jednak w przebiegu tych chorób nadmierna potliwość nie jest jedynym symptomem.

Nie sposób również nie wspomnieć o genetycznych aspektach. Niektórzy zwyczajnie mają predyspozycje do pocenia się. Dorośli są również bardziej narażeni na pocenie się w czasie sytuacji stresujących.

Nocne poty występują u chorych na:

  • akromegalię, czyli chorobą w czasie której przysadka mózgowa wydziela za dużo hormonu wzrostu,

  • chorobę Parkinsona - chorzy mogą skarżyć się na nadmierne pocenie zwłaszcza te nocne,

  • przewlekłą niewydolność serca.

Pojawia się też podczas ciąży i w okresie menopauzy.

7. Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Dr Łukasz Durajski proponuje: - Weryfikujmy sytuacje, gdy dziecko siedząc obok nas, nie będąc aktywnym, poci się tak, że ma mokrą koszulkę. W nocy poty mogą być spowodowane temperaturą, więc zroszone czoło od czasu do czasu nie powinny nas martwić. Sytuacja, która wymagają interwencji, to nadmierna potliwość u dziecka otyłego. Oznacza ona, że zaburzenia są już duże.

- Ważne jest również to, że dziecko samo nie przestanie się pocić i nie wyrośnie z nadmiernej potliwości. Przestanie wtedy, gdy wyeliminujemy przyczyny powodujące pocenie się - przypomina.

Gdy nocne poty trwają nieprzerwanie przez kilka miesięcy, możemy wtedy mówić o problemie przewlekłym, który warto skonsultować z lekarzem rodzinnym.

Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze