Trwa ładowanie...

Objawy ospy - pierwsze objawy, wysypka, leczenie

Avatar placeholder
18.10.2022 10:59
Objawy ospy - pierwsze objawy, wysypka, leczenie
Objawy ospy - pierwsze objawy, wysypka, leczenie

Ospa wietrzna to choroba, na którą najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym. Ospa wietrzna nazywana jest tak dlatego, że herpeswirus VZV (Varicella Zoster Virus) przenoszony jest drogą kropelkową, czyli również za pośrednictwem wiatru nawet na kilka metrów. Zarażenie ospą wietrzną następuje poprzez kontakt z wirusem lub osobą chorą na ospę albo półpasiec.

spis treści

1. Pierwsze objawy ospy

Objawy ospy u dziecka zazwyczaj pojawiają się w przeciągu najwyżej dwóch tygodniu od kontaktu z chorą osobą. Na początku, zanim na ciele dziecka pojawi się charakterystyczna wysypka, z którą kojarzona jest ospa, pojawiają się pierwsze, mniej wyraźne objawy ospy.

Do początkowych objawów ospy należy złe samopoczucie dziecka trwające przez kilka dni, które często mylone jest z przeziębieniem, grypą lub inną, bardziej powszechną chorobą. Złe samopoczucie po jakimś czasie może przerodzić się w gorączkę, czasem pojawia się również katar.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Moda na celowe zarażanie dzieci"

Najbardziej charakterystycznym objawem ospy jest z pewnością wyraźna wysypka, która zaczyna pojawiać się na tułowiu, a następnie rozprzestrzenia się gęsto na całym ciele, również na twarzy, nosie, rękach i nogach. Wysypka na początku wygląda jak czerwone, rozległe plamy, a następnie przeradza się w wypukłe, małe krosty zawierające płyn surowiczy.

2. Objawy ospy - wysypka

Wysypka to problematyczny objaw ospy, który nieodpowiednio potraktowany prowadzić może do powikłań i rozwoju problemów dermatologicznych. Aby uniknąć powikłań i problemów skórnych po ospie, powinniśmy wykonać kilka czynności. Sama wysypka trwać będzie przez kilka dni, zatem przez ten okres powinniśmy ze wzmożoną ostrożnością obserwować zmiany na ciele naszego dziecka.

Podczas występowania wysypki powinniśmy codziennie kąpać nasze dziecko przez kilka minut w delikatnym roztworze nadmanganu potasu, który charakteryzuje się jasnoróżowym kolorem. Zastosowanie tej substancji pozwoli złagodzić świąd i ból a także zniweluje działanie bakterii.

Wysypka to najbardziej charakterystyczny objaw ospy, którego nie powinniśmy lekceważyć, ponieważ może on prowadzić do powikłań
Wysypka to najbardziej charakterystyczny objaw ospy, którego nie powinniśmy lekceważyć, ponieważ może on prowadzić do powikłań (123RF)

Po kąpieli, nie powinniśmy mocno trzeć skóry dziecka chorego na ospę gąbką lub ręcznikiem, ponieważ wrażliwa skóra może być bardzo podatna na skaleczenia, które mogą przerodzić się w infekcje. Oprócz tego, zbyt mocny dotyk lub używanie szorstkich przedmiotów może wywołać w dziecku ból. Po kąpieli powinniśmy delikatnie osuszyć dziecko.

Jeśli pęcherzyki wysypki przy ospie pojawią się również w ustach dziecka, powinniśmy zrezygnować z drażniących napojów i pokarmów. Nie podawajmy dziecku kwaśnych napojów ani herbat, a także kwaśnych lub drażniących pokarmów. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzi się podawanie dziecku pokarmów w postaci płynu lub papek.

Choroby zakaźne wieku dziecięcego
Choroby zakaźne wieku dziecięcego [7 zdjęć]

Gorączka trzydniowa (inaczej trzydniówka lub rumień nagły) rozpoczyna się nagle i równie nagle mija.

zobacz galerię

3. Objawy ospy - leczenie

Objawy ospy zanikają po przejściu choroby nie pozostawiając żadnych śladów na długo, chyba, że doszło do powikłań. W celu niwelowania objawów ospy takich jak silna wysypka, lekarz może przepisać dla dziecka leki przeciwhistaminowe, które po zażyciu powinny złagodzić objawy. Oprócz tego, powinniśmy skupić się na zbijaniu gorączki i łagodzeniu swędzenia, tak, aby dziecko chore na ospę nie skaleczyło skóry ani nie odniosło innych obrażeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze