Trwa ładowanie...

Opryszczka a zajady

Opryszczka a zajady
Opryszczka a zajady

Zajady to stan zapalny kątów warg, z kolei opryszczka jest stanem zapalnym okolicy warg, w przebiegu którego pęcherzyki pojawiają się na granicy skóry i błon śluzowych. Przyczyną zajadów są bakterie i grzyby, zaś za rozwój opryszczki odpowiedzialny jest wirus opryszczki typu 1. Przyczyny kątowego zapalenia warg to m.in. antybiotykoterapia, niedobór witaminy B, brak higieny jamy ustnej.

spis treści

1. Opryszczka a zajady – różnice

Zajadami nazywamy stan zapalny ulokowany w kącikach ust. Inne nazwy tego schorzenia to zapalenie kątów ust i kątowe zapalenie warg. Przyczyną opryszczki wargowej jest zakażenie wirusem opryszczki typu 1, z kolei za rozwój zajadów są odpowiedzialne wirusy Herpes labialis, na przykład grzyby i bakterie (wilgotne kąciki ust to idealne warunki do ich rozwoju).

Zajady to zapalenie tworzące się w kącikach ust
Zajady to zapalenie tworzące się w kącikach ust (123RF)

Głównym objawem opryszczki są drobne i bolesne pęcherzyki, które pojawiają się w okolicy warg, z kolei symptomem zajadów są bąble wypełnione płynem surowiczym, których pojawienie się poprzedza pęknięcie suchej skóry w kąciku ust. Pojawienie się wykwitów towarzyszących opryszczce zwiastuje też świąd i pieczenie skóry. Po kilku dniach pęcherzyki pękają i tworzą swędzące owrzodzenia, które po upływie tygodnia goją się, nie pozostawiając blizn. Inaczej jest w przypadku zajadów. Bąble pękają i tworzą nieswędzącą ranę w postaci nadżerki, która trudno się goi. Jeżeli nie podejmiemy właściwego leczenia zajadów, w miejscu nadżerek pojawiają się nawarstwiające się strupy, po ustąpieniu których mogą pozostać blizny.

2. Przyczyny zajadów

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Rozwojowi grzybów i bakterii w kącikach ust sprzyja antybiotykoterapia, ponieważ stosowane leki usuwają z przewodu pokarmowego również dobre bakterie, które biorą udział w syntezie witamin z grupy B zapobiegających powstaniu zajadów. Niedobór witaminy B2 przyczynia się do powstania bolesnych bąbli, ponieważ ryboflawina jest odpowiedzialna za funkcjonowanie błon śluzowych. Niski poziom witaminy B może być wynikiem stosowania środków antykoncepcyjnych, zmiany diety na ubogą w mleko, jaja, sery i czerwone mięso.

Wśród przyczyn zapalenia kątów ust wskazuje się nieodpowiednią pielęgnację skóry ust i brak higieny jamy ustnej. Jeżeli nie dbamy o nawilżenie skóry warg, stają się one popękane, co sprzyja rozwojowi stanu zapalnego. Osoby, które mają nawyk oblizywania ust, są narażone na zajady, ponieważ ślina zawiera substancje trawienne, które mogą rozpulchniać śluzówkę, co sprzyja mnożeniu się drobnoustrojów. Ryzyko powstania kątowego zapalenia warg wzrasta, gdy nie dbamy o czystość zębów, języka i dziąseł.

Zajady mogą być objawem chorób, w przebiegu których występuje niedobór odporności, na przykład anemia czy HIV. Bolesne bąble mogą pojawić się jako reakcja alergiczna na nikiel (zawierają go niektóre komplety sztućców i naczynia do gotowania). Ponadto zajady mogą być symptomem cukrzycy typu 1.

Musisz to wiedzieć

Przyczyną zajadów u dzieci jest nawyk wkładania do ust różnych, niejednokrotnie brudnych przedmiotów. W leczeniu tej przypadłości u niemowląt i małych dzieci stosuje się leki na receptę, czasem wystarczy maść na zajady.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze