Pielęgnacja skóry cukrzyka
Cukrzyca to choroba metaboliczna, w przebiegu której chory boryka się z problemami skórnymi. Właściwa pielęgnacja obejmująca m.in. stosowanie kremów z alantoiną pomoże zapobiec nieprzyjemnym powikłaniom.
1. Co to jest cukrzyca?
Jest to przewlekła choroba metaboliczna. To schorzenie ogólnoustrojowe, co oznacza, że wpływa na funkcjonowanie całego organizmu człowieka, również na stan jego skóry. Wyróżnia się m.in. cukrzycę typu 1, którą najczęściej diagnozuje się u ludzi młodych, i cukrzycę typu 2.
Jednym z objawów są problemy ze skórą, które odnotowuje się u 30 proc. chorych. Aby zapobiec podrażnieniu skóry, należy cyklicznie kontrolować poziom glukozy we krwi. Jeżeli jej wartość będzie prawidłowa, powikłania cukrzycy nie wystąpią.
2. Przyczyny wrażliwości skóry w cukrzycy
Dolegliwości skórne mogą być następstwem stosowania insuliny w terapii cukrzycy. Problemy te mogą przybrać postać współistniejących z tą chorobą zakażeń o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Powracające infekcje skórne dotyczą osób z niewyrównaną cukrzycą, u których stwierdza się wahania poziomu glikemii.
Podrażnienie skóry u osób z cukrzycą jest wynikiem m.in.:
- zmian, które zachodzą w naczyniach krwionośnych, czyli tak zwanej angiopatii i mikroangiopatii,
- zmian w nerwach obwodowych, czyli neuropatii, która objawia się drętwieniem i upośledzeniem czucia (z powodu braku świadomości obcierania butów chorzy na cukrzycę często borykają się z otarciami i ranami).
To też warto wiedzieć
Przyczyną zmian skórnych w cukrzycy jest angiopatia, czyli zmiany zachodzące w naczyniach krwionośnych. Są one rezultatem wysokiego poziomu glikemii. Wysokie stężenie glukozy we krwi prowadzi do powstania zmian zwyrodnieniowych w naczyniach włosowatych, żyłach i tętniczkach, czego następstwem jest upośledzenie funkcjonowania układu krwionośnego. Proces dotleniania i dostarczania substancji odżywczych jest zaburzony. Jeżeli przeobrażenia obejmą duże naczynia, na skórze mogą pojawić się zmiany martwicze, którym towarzyszy uszkodzenie nerwowych włókien obwodowych.
Objawy angiopatii w cukrzycy to: uporczywy świąd i suchość skóry, łuszczenie się, a także wrażliwość na działania promieniowania UV i zmiany temperatury. Skóra jest podatna na uszkodzenia i powstawanie zmian. Z kolei symptomem zmian w małych naczyniach krwionośnych (mikroangiopatia) są wynaczynienia w skórze i tkance podskórnej. Są to plamy o zabarwieniu brunatnym, które obserwuje się na podudziach.
Osoby chore na cukrzycę borykają się z problemem gojenia się ran. Jego przyczyną są powikłania związane z metabolizmem komórkowym, uszkodzeniem układu naczyniowego i nerwowego. Dla prawidłowego przebiegu procesu kuracji ran niezbędny jest właściwie funkcjonujący układ odpornościowy. U chorych na cukrzycę jego praca jest zaburzona, dlatego są oni podatni na zakażenia. By rana mogła się zagoić, niezbędne jest wyleczenie stanu zapalnego.
3. Jak dbać o skórę cukrzyka?
W pielęgnacji skóry osoby chorej na cukrzycę ma znaczenie:
- kontrola przebiegu schorzenia,
- przestrzeganie zasad diety dla cukrzyków,
- stosowanie kosmetyków przeznaczonych do skóry suchej, na przykład emolientów, które pozostawiają na skórze ochronny film (chroni przed utratą wody i zmniejsza świąd),
- stosowanie kosmetyków z alantoiną wykazującą działanie łagodzące podrażnienia, regenerujące i przeciwzapalne, która zmniejsza zaczerwienienie skóry, nawilża i wygładza skórę, a także łagodzi ból związany z pojawieniem się rany na powierzchni skóry.