Trwa ładowanie...

Zatkane ucho po pływaniu? Lepiej uważaj

 Aleksandra Zaborowska
23.07.2024 17:59
Uważaj na tzw. "ucho pływaka". Nieleczone może doprowadzić do utraty słuchu
Uważaj na tzw. "ucho pływaka". Nieleczone może doprowadzić do utraty słuchu (Getty Images, Adobe Stock )

Żadna pora roku w Polsce nie stwarza tylu okazji do kąpieli i pływania, co lato. Zanim jednak oddamy się aktywnemu relaksowi, warto mieć świadomość na temat potencjalnych zagrożeń związanych z wodą.

spis treści

1. "Ucho pływaka". Co to za dolegliwość?

Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się, wbrew pozorom, bardzo powszechna dolegliwość, czyli zapalenie ucha zewnętrznego, której szczególnie sprzyjają częste kąpiele w zbiornikach wodnych. Wilgoć, naprzemienne wchodzenie i wychodzenie z wody i niedokładne osuszanie uszu mogą skutkować infekcjami na tle grzybiczym, bakteryjnym i wirusowym, które następnie tworzą stan zapalny.

Do najczęstszych objawów tego schorzenia należą świąd i ból ucha, ale równolegle z rozwojem infekcji do symptomów mogą dołączyć także gorączka, pogorszenie słuchu, uczucie przytkania ucha, łuszcząca się skóra lub nawet obecność ropnej wydzieliny w uchu.

2. Jak wyleczyć "ucho pływaka"?

Gdy tylko zauważymy u dziecka objawy podobnej infekcji, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Schorzenie to jest najczęściej leczone za pomocą antybiotykoterapii, a jego objawy mogą się tylko nasilić, jeśli zaczniemy leczyć je na własną rękę domowymi sposobami.

Zobacz film: "Pozwalają dzieciom kąpać się w fontannach. Powiedzieli dlaczego"

Nieleczone lub leczone nieprawidłowo zapalenie ucha zewnętrznego może nawet spowodować przejściową utratę słuchu.

3. Jak uniknąć zapalenia ucha na basenie czy w morzu?

Jeśli mamy w planach intensywne korzystanie z dobrodziejstw wody, albo mamy ze sobą dziecko, które ciężko wyciągnąć z basenu czy morza, warto zaopatrzyć się w zatyczki do uszu dla pływaków, które można znaleźć w praktycznie każdym sklepie sportowym, a czasem nawet w dużych marketach.

Eksperci podkreślają także, że powinniśmy zwracać uwagę na potencjalne bezpieczeństwo i czystość zbiornika wodnego, w którym się kąpiemy. Warto więc wybierać kąpieliska legalne, przebywające pod kontrolą odpowiednich instytucji regularnie badających wodę.

W przypadku basenów krytych lub odkrytych, stawiajmy na miejsca, które nie budzą żadnych wątpliwości, jeśli chodzi o higienę i odpowiednie standardy.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze