Trwa ładowanie...

Prawidłowe wstrzykiwanie insuliny

Agnieszka Gotówka
04.06.2017 12:40
Prawidłowe wstrzykiwanie insuliny
Prawidłowe wstrzykiwanie insuliny

Dzięki stosowaniu insuliny możliwe jest zachowanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. By terapia była skuteczna, konieczne jest odpowiednie podawanie tego hormonu. O jakich zasadach należy pamiętać?

Pierwsze objawy cukrzycy, czyli wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, wysokie stężenie cukru we krwi, powinny dać wyraźny sygnał, że koniecznie należy poddać się odpowiednim badaniom. Cukrzyca jest chorobą bardzo niebezpieczną, jeśli nie jest dobrze leczona.

W przypadku cukrzycy typu 1 podstawową formą leczenia jest insulinoterapia. W przypadku cukrzycy typu 2 hormon podaje się dopiero wówczas, gdy leki przeciwcukrzycowe nie działają. Aplikuje się go również w stanach nagłych takich jak: śpiączka, kwasica cukrzycowa, jak również w przebiegu cukrzycy ciężarnych.

Jednym z objawów cukrzycy jest osłabiona ostrość widzenia
Jednym z objawów cukrzycy jest osłabiona ostrość widzenia
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Insulinę podaje się podskórnie, poprzez wystrzyknięcie preparatu z wykorzystaniem igły i strzykawki (tzw. iniekcja). Do aplikacji leku często używa się tzw. pena, czyli dozownika swoim wyglądem przypominającego wieczne pióro. Jest to przyrząd półautomatyczny, dzięki któremu możliwe jest precyzyjne dawkowanie leku. Zanim insulina zostanie podana, konieczne jest zdezynfekowanie miejsca wkłucia (wodą z mydłem lub spirytusem). Sama aplikacja leku nie jest bolesna, przy założeniu że insulina jest wstrzykiwana poprawnie.

To też warto wiedzieć

Podstawowe zasady wstrzykiwania insuliny: zadbaj o spokój i ciszę, zmieniaj miejsca wstrzyknięć (można to robić zgodnie z ruchem wskazówek zegara: łopatka → ramię → brzuch → pośladek → udo), należy jednak pamiętać, by zachować odległość co najmniej 2,5 cm od ostatniego miejsca wkłucia, jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie dokonać iniekcji (np. cierpisz na igłofobię), musisz o pomoc poprosić kogoś bliskiego i zaufanego, zmieniaj igły od pena (jeśli są tępe lub zatkane wstrzykiwanie insuliny będzie bolesne), * iniekcję wykonuj głęboko podskórnie, najlepiej ujmując tkankę skórną w fałd.

1. Wstrzykiwanie insuliny krok po kroku

Zanim wstrzykniesz insulinę, zmierz poziom cukru we krwi. Następnie sprawdź wygląd preparatu i datę ważności. Przestrzegaj odpowiedniego dawkowania insuliny, a przed jej podaniem – zdezynfekuj skórę. Igłę należy przytrzymać w skórze ok. 10 sekund, nie wolno masować miejsca wkłucia. Należy pamiętać, że jeden pen służy do aplikacji tylko jednego rodzaju insuliny. Konieczne jest również odpowiednie przechowywanie preparatu.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

Leczenie cukrzycy na początku terapii nie jest proste, ale z czasem staje się swoistą rutyną. To ważne, bo w przypadku tej choroby konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza i odpowiedniej diety wspomagającej. Pierwsze objawy mogą nie być charakterystyczne i dostarczyć problemów diagnostycznych. Warto jednak mieć na uwadze możliwość pojawienia się cukrzycy, zwłaszcza że jest ona uznana za chorobę cywilizacyjną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.