Trwa ładowanie...

Prążki na paznokciach. Zobacz o czym świadczą

Avatar placeholder
06.12.2018 08:37
Prążki na paznokciach
Prążki na paznokciach (123rf.com)

Zdrowe paznokcie powinny mieć gładką i równą płytkę. Czasem jednak mogą pojawiać się na paznokciach prążki i bruzdy. Mogą świadczyć o odwodnieniu, ale są też symptomem innych schorzeń.

1. Poprzeczne prążki na paznokciach

Poprzeczne bruzdy na paznokciach tworzą się z kilku powodów. Fachowo prążki nazywane są onychorrhexis lub linie Bleau. Mogą powstawać jeśli zbyt często moczymy dłonie w wodzie i wystawiamy je na działanie detergentów.

Poprzeczne prążki na paznokciach powstają też na skutek częstego malowania i zmywania lakierów do paznokci. Mogą pojawiać się również w wyniku nasilonego stresu.

Poprzeczne prążki na paznokciach występują często w przebiegu bielactwa i łysienia plackowatego. Mogą być też objawem chorób układu pokarmowego lub krążenia. Związane są też z zaburzeniami metabolicznymi lub tymi w rozwoju korzenia i macierzy paznokcia.

2. Pionowe prążki na paznokciach

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Pionowe bruzdy na paznokciach wyglądają jak wąskie prążki. Rozwijają się przeważnie u osób starszych, ponieważ wraz z wiekiem pojawiają się zaburzenia rogowacenia. Mogą świadczyć również o niedoborach składników mineralnych np. cynku, magnezu i wapnia. Pionowe prążki to również sygnał, że organizm jest odwodniony.

Pojawiają się też w wyniku chorób układu krążenia, układu pokarmowego, w przebiegu łuszczycy, łysienia plackowatego, niedoczynności tarczycy i zaburzeń hormonalnych.

Kluczowym elementem przy zapobieganiu bruzdom na paznokciach jest odpowiednia higiena i codzienna pielęgnacja. Warto też uzupełnić dietę w produkty bogate w cynk, magnez i wapń. Jeśli bruzdy nie znikną warto skonsultować się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze