Przyczyny kaszlu u ludzi
Kaszel to najczęściej występujący objaw schorzeń układu oddechowego, a szczególnie dróg oddechowych. Kaszel jest również odruchem obronnym występującym w momencie obecności ciała obcego w drogach oddechowych.
Kaszel jest reakcją na podrażnienie śluzówki dróg oddechowych. Do podrażnienia może dojść przez oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, palenie tytoniu, kontakt z alergenem, ale również na skutek czynników chorobotwórczych. Podrażnienie pęcherzyków płucnych nie jest przyczyną kaszlu.
1. Przyczyny i rodzaje kaszlu
Nie zawsze kaszel jest związany bezpośrednio ze schorzeniami układu oddechowego lub innych narządów. Kaszel może mieć również podłoże psychogenne – występuje wtedy na przykład w sytuacji silnego stresu. Osoby w podeszłym wieku mają bardzo często osłabiony odruch kaszlu. Wynika to ze zmniejszonej czułości śluzówki w drogach oddechowych. Utrudnia to odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.
Rodzaj kaszlu może nam dużo powiedzieć o jego prawdopodobnej przyczynie. Kaszel może być suchy lub produktywny. Może on być również ostry lub przewlekły. Suchy kaszel to taki, podczas którego nie odkrztusza się wydzieliny. Występuje on zazwyczaj podczas przeziębienia lub w początkowej fazie zakażenia dróg oddechowych.
Gdy kaszląc, odkrztuszamy plwocinę, mówimy o kaszlu mokrym lub produktywnym. Zazwyczaj towarzyszy on przewlekłym stanom zapalnym (zapaleniu płuc, zapaleniu oskrzeli) i mukowiscydozie. Kaszel jest bardzo pożytecznym odruchem umożliwiającym ewakuację zalegających w drogach oddechowych substancji drażniących oraz śluzu.
O kaszlu ostrym mówimy, gdy trwa on krócej niż trzy tygodnie. Kaszel trwający dłużej to kaszel przewlekły. Kaszel ostry może wystąpić w wyniku obecności ciała obcego w drogach oddechowych, wdychania drażniących pyłów lub gazów, reakcji na alergeny. Może on również być objawem poważnych schorzeń takich jak: obrzęk płuc, zatorowość płucna lub zapalenie płuc.
Kaszel przewlekły towarzyszy wielu dolegliwościom, między innymi astmie oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, przewlekłemu zapaleniu oskrzeli, nowotworowi płuc i wielu innym dolegliwościom. Również palenie tytoniu może być powodem nawracającego i uciążliwego kaszlu. Palenie uniemożliwia również skuteczną walkę z wieloma schorzeniami układu oddechowego (np. nieżyt oskrzeli), które również mogą być przyczynami przewlekłego kaszlu.
Podczas kaszlu dochodzi do nagłego wzrostu ciśnienia w drogach oddechowych. Przewlekły kaszel jest dużym obciążaniem dla organizmu i może być przyczyną chorób układu krążenia (np. serca płucnego, niewydolności serca).
2. Leczenie kaszlu
Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na kaszel, który towarzyszy przeziębieniu lub infekcji dróg oddechowych. Jednym z bardziej popularnych jest nacieranie skóry klatki piersiowej spirytusem salicylowym lub kamforowym. Pomaga również stosowanie preparatów napotnych, takich jak napar z czarnego bzu lub kwiatu lipowego.
Musisz to wiedzieć
Dostępne są również preparaty farmaceutyczne o podobnym działaniu. W aptekach można również zakupić wiele leków na przeziębienie o działaniu odkrztuśnym oraz przeciwkaszlowym. Gdy jednak kaszel nie mija mimo stosowanego leczenia, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.