Trwa ładowanie...

Rodzice się ich boją. Szerszenie mogą być niebezpieczne dla dzieci (WIDEO)

 Maria Krasicka
02.06.2022 16:04

Komary, meszki i kleszcze to nie jedyne owady, które mogą uprzykrzyć rodzinny wypoczynek na łonie natury. Rodzice z wielkim niepokojem obserwują wszelkie owady latające nad głowami ich pociech. Jednak to szerszenie wywołują w nich największy strach.

Szerszeń europejski jest największym w Polsce owadem z rodziny osowatych. Osiąga wielkość od 2,5 do 4,5 cm, ma rudobrązową głowę i czarno-żółte pasy na odwłoku. Jednak mimo swoich pokaźnych rozmiarów nie jest groźniejszy od osy, czy pszczoły.

Podczas ewentualnego ugryzienia (a wbrew obiegowej opinii, nie gryzie bez powodu) szerszeń wpuszcza do organizmu tyle samo toksyn, co mniejsze od niego owady. Rodzice, widząc szerszenia, nie powinni zatem gwałtownie go odganiać, ponieważ to może go rozjuszyć.

Mimo to należy pamiętać, że ugryzienie szerszenia może być wyjątkowo niebezpieczne dla osób, które są uczulone na jad owadów. W takim przypadku natychmiast konieczna jest konsultacja z lekarzem.

W pozostałych przypadkach ukąszenie szerszenia wywołuje ból i zaczerwienienie. Czasem zdarza się obrzęk przekraczający 10 cm, ale zazwyczaj utrzymuje się tylko przez dobę. Ponadto po ugryzieniu dziecko może odczuwać także:

  • ból głowy,
  • gorączkę,
  • dreszcze,
  • uczucie rozbicia.

Kiedy objawy u malucha utrzymują się dłużej niż 24 godziny, należy skonsultować się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze