Trwa ładowanie...

Sińce pod oczami u dziecka. Czy to objaw poważnej choroby?

 Agnieszka Gotówka
28.10.2020 16:25
Sińce pod oczami u dziecka w niektórych przypadkach wymagają konsultacji lekarskiej.
Sińce pod oczami u dziecka w niektórych przypadkach wymagają konsultacji lekarskiej. (GettyImages)

Rodzice bacznie obserwują swoje dziecko i reagują na każdy niepokojący objaw. Niekiedy zauważają u swojej pociechy podkrążone oczy. Co mogą oznaczać? Kiedy zgłosić się do lekarza? Czy sińce pod oczami u dziecka to powód do niepokoju?

spis treści

1. Sińce pod oczami dziecka jako objaw zmęczenia

Jeśli zauważymy u swojej pociechy sińce pod oczami, nie wpadajmy w panikę. W zdecydowanej większości przypadków powód ich pojawienia się jest prozaiczny – dziecko się nie wyspało lub spędziło zbyt długi czas przed ekranem komputera lub telewizora. Po odpowiedniej dawce odpoczynku i wyjściu na świeże powietrze sińce powinny zniknąć.

Niekiedy jednak podkrążone oczy utrzymują się dłuższy czas. Wymaga to od rodziców czujnej obserwacji dziecka. Może to być bowiem pierwszy sygnał, że w młodym organizmie dzieje się coś niepokojącego.

2. Since pod oczami dziecka objawem choroby

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Bardzo często podkrążone oczy to jeden z symptomów anemii, która w większości przypadków wynika z niedoboru żelaza. Towarzyszy im brak apetytu, kłopoty z koncentracją, osłabienie włosów i paznokci, blady odcień skóry.

Diagnozę stawia się w oparciu o badania krwi. Można je wykonać prywatnie lub uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Leczenie polega na suplementacji żelaza w odpowiedniej dawce.

Często sińce pod oczami u dziecka wynikają też z obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym. To dość częsta przypadłość rozpoznawana u małych dzieci, co wynika z ich zachowania: maluchy nie przywiązują zbyt dużej wagi do higieny (dopiero uczą się prawidłowych nawyków).

Choroby pasożytnicze, najczęściej rozpoznawane u małych dzieci, to: owsica, tasiemczyca, glistnica, toksokaroza. Przez długi czas mogą nie dawać żadnych objawów.

Z czasem jednak organizm ujawni ich obecność w postaci symptomów takich jak sińce pod oczami u dziecka, brak apetytu, bezsenność, świąd w okolicy odbytu.

Choroby pasożytnicze można skutecznie leczyć. Konieczne jest jednak przyjmowanie odpowiednich leków. Sięgnąć po nie musi nie tylko dziecko, ale też wszyscy domownicy.

Podkrążone oczy u dziecka mogą też wiązać się z alergią oraz atopowym zapaleniem skóry (chorobie bardzo często towarzyszy uporczywy świąd).

W przypadku alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa pod oczami pojawia się ciemniejsze zabarwienie, które wynika z przekrwienia błony śluzowej zatok przynosowych.

Niekiedy sińce pod oczami są też objawem niedoboru witaminy K.

3. Sińce pod oczami u dziecka. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Wizyta u specjalisty jest konieczna, jeśli dziecko ma podkrążone oczy cały czas, niezależnie od ilości snu i czasu spędzonego przed monitorami. Do pediatry należy się zgłosić również wtedy, gdy podkrążonym oczom towarzyszą też inne objawy, np. brak apetytu lub bladość skóry.

Niekiedy bowiem sińce pod oczami dziecka mogą wskazywać na poważniejszą chorobę, m.in. przewlekłe choroby płuc, serca i nerek.

Zdarza się również, że podkrążone oczy u dziecka wynikają z jego urody, zwłaszcza jeśli ma jasną karnację i delikatną skórę. W wielu przypadkach podobne zabarwienie wokół oczu będą mieli rodzice.

W przypadku najmłodszych sińce pod oczami bardzo rzadko są objawem poważnej choroby. Problemu jednak nie wolno bagatelizować. Warto obserwować dziecko pod kątem obecności innych objawów oraz wykonać podstawowe badania krwi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze