Trwa ładowanie...

Syndrom rezygnacji. Dzieci ze Szwecji nagle zapadają w śpiączkę. Dlaczego?

 Kamil S. Sikora
27.03.2023 20:29
Syndrom rezygnacji. Dzieci emigrantów nagle zapadają w śpiączkę
Syndrom rezygnacji. Dzieci emigrantów nagle zapadają w śpiączkę (Getty Images)

Od kilku dekad w Szwecji dochodzi do nietypowego zjawiska, które dotyczy dzieci. Na początku stają się mniej aktywne, nie chcą się bawić i jeść, a potem nagle zapadają w śpiączkę. Co ciekawe ten syndrom występuje wyłącznie wśród emigrantów.

spis treści

1. Dziecięca śpiączka w Szwecji

Od dziesięcioleci Szwecja boryka się z tajemniczym problemem. Dzieci należące do pewnej grupy społecznej z nie dońca znanej przyczyny zapadają w śpiączkę. To bardzo rzadkie zaburzenie w 1958 roku zostało opisane przez szwedzką psychiatrkę Annę-Lisę Annel.

Jak stwierdziła, może być związane z ciężkim urazem psychicznym. Wraz z biegiem lat ten problem zaczął dotykać coraz większej liczby osób, co spowodowało, że w 2014 roku Szwedzka Krajowa Rada ds. Zdrowia i Opieki Społecznej uznała syndrom rezygnacji za oddzielną jednostkę diagnostyczną.

Zobacz film: "Kolejna fala uchodźców? Polska już się szykuje"

W 2019 roku przeprowadzono badania, w których wzięło udział 46 dzieci dotkniętych tą przypadłością. Stwierdzono, że rozwija się głównie u dzieci ubiegających się o azyl, zagrożonych deportacją, mających za sobą traumatyczne przeżycia i narażonych na przemoc i prześladowania.

Były to osoby należące do prześladowanych i represjonowanych mniejszości etnicznych i pochodzili m.in. z byłego Związku Radzieckiego, byłej Syrii i Jugosławii i Bałkanów. Co ciekawe, ta dziwna choroba występuje wyłącznie w Szwecji, poza kilkoma przypadkami odnotowanymi wśród uchodźców z Australii, którzy pochodzą z wyspy Nauru.

2. Jak objawia się syndrom rezygnacji?

Syndrom rezygnacji, czyli dobrowolna śpiączka ze strachu przed życiem, to reakcja obronna u dzieci uchodźców. Jest poważnym zaburzeniem psychicznym. W początkowym stadium u pacjenta pojawia się depresja, a na późniejszym etapie rozwoju występuje stopniowe wycofanie przechodzące w apatię i otępienie. W skrajnych przypadkach kończy się właśnie śpiączką.

U dzieci można zauważyć brak motywacji do wykonywania codziennych czynności, zaburzenie mowy, odmawianie przyjmowania posiłków, nieotwieranie oczu, bezruch i całkowite wycofanie z życia. Ten syndrom może trwać nawet kilka lat i rozwinąć się nawet u dzieci, które wcześniej były pełne energii i sprawiały wrażenie szczęśliwych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze