Trwa ładowanie...

Ukryta cukrzyca

Avatar placeholder
29.05.2017 18:44
Ukryta cukrzyca
Ukryta cukrzyca

Ukryta cukrzyca jest dość częstym schorzeniem. Przebiega ono bezobjawowo przez wiele lat, dokonując w organizmie zniszczeń. Aby uniknąć wielu niebezpiecznych powikłań cukrzycy, należy systematycznie wykonywać badania kontrolne. W momencie wystąpienia widocznych objawów, takich jak na przykład zaburzenia widzenia lub utrata wagi ciała, choroba najczęściej jest już bardzo zaawansowana.

Cukrzyca w początkowym etapie prawie zawsze przebiega bezobjawowo, dlatego określana jest jako ukryta. To że choroba ta nie daje żadnych odczuwalnych dolegliwości, nie oznacza wcale, że nie niszczy organizmu. Wprost przeciwnie – nieleczona cukrzyca może prowadzić do niewydolności narządów takich jak mózg, serce czy nerki. Jedynym sposobem na wczesne jej wykrycie jest wykonywanie co roku badań profilaktycznych.

Nierozpoznane schorzenie może w ukrytej formie rozwijać się nawet przez osiem lat. Cukrzyca jest chorobą, z którą można żyć, jednak wymaga ona bezwzględnie leczenia. Trudno jednak leczyć dolegliwość, o której nie wie się przez wiele lat. W tym czasie bardzo szybko wzrasta ryzyko powikłań cukrzycy grożących utratą wzroku, niewydolnością nerek, chorobami serca, uszkodzeniem naczyń krwionośnych lub chorobą niedokrwienną serca.

spis treści

1. Objawy cukrzycy

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Po pewnym czasie, gdy choroba rozwija się w organizmie, mogą pojawić się pierwsze niepokojące objawy. Zazwyczaj pierwszą dolegliwością, którą można zaobserwować, jest zwiększone uczucie pragnienia i pogarszający się stan wzroku. W następnej kolejności może dojść do nieuzasadnionej utraty masy ciała oraz pogorszenia stanu skóry.

Kobiety ciężarne chorujące na cukrzycę bardzo często rodzą dzieci o znacznie zwiększonej masie ciała
Kobiety ciężarne chorujące na cukrzycę bardzo często rodzą dzieci o znacznie zwiększonej masie ciała

Kobiety ciężarne chorujące na cukrzycę bardzo często rodzą dzieci o znacznie zwiększonej masie ciała. Cukrzyca może również być przyczyną poronienia. Prawidłowy poziom glukozy w osoczu krwi na czczo wynosi około 110 mg/dl. Zaburzenia wchłaniania cukru prowadzą do hiperglikemii lub hipoglikemii.

2. Objawy hiperglikemii

  • zwiększone pragnienie i łaknienie,
  • zmęczenie,
  • sucha i zniszczona skóra,

To też warto wiedzieć

  • zaburzenia wzroku,
  • wahania nastrojów,
  • nudności.

3. Objawy hipoglikemii

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię
  • zdenerwowanie,
  • zaburzenia czucia w okolicy ust,
  • mrowienie,
  • utrata przytomności.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze