Ukryta cukrzyca
Ukryta cukrzyca jest dość częstym schorzeniem. Przebiega ono bezobjawowo przez wiele lat, dokonując w organizmie zniszczeń. Aby uniknąć wielu niebezpiecznych powikłań cukrzycy, należy systematycznie wykonywać badania kontrolne. W momencie wystąpienia widocznych objawów, takich jak na przykład zaburzenia widzenia lub utrata wagi ciała, choroba najczęściej jest już bardzo zaawansowana.
Cukrzyca w początkowym etapie prawie zawsze przebiega bezobjawowo, dlatego określana jest jako ukryta. To że choroba ta nie daje żadnych odczuwalnych dolegliwości, nie oznacza wcale, że nie niszczy organizmu. Wprost przeciwnie – nieleczona cukrzyca może prowadzić do niewydolności narządów takich jak mózg, serce czy nerki. Jedynym sposobem na wczesne jej wykrycie jest wykonywanie co roku badań profilaktycznych.
Nierozpoznane schorzenie może w ukrytej formie rozwijać się nawet przez osiem lat. Cukrzyca jest chorobą, z którą można żyć, jednak wymaga ona bezwzględnie leczenia. Trudno jednak leczyć dolegliwość, o której nie wie się przez wiele lat. W tym czasie bardzo szybko wzrasta ryzyko powikłań cukrzycy grożących utratą wzroku, niewydolnością nerek, chorobami serca, uszkodzeniem naczyń krwionośnych lub chorobą niedokrwienną serca.
1. Objawy cukrzycy
Po pewnym czasie, gdy choroba rozwija się w organizmie, mogą pojawić się pierwsze niepokojące objawy. Zazwyczaj pierwszą dolegliwością, którą można zaobserwować, jest zwiększone uczucie pragnienia i pogarszający się stan wzroku. W następnej kolejności może dojść do nieuzasadnionej utraty masy ciała oraz pogorszenia stanu skóry.
Kobiety ciężarne chorujące na cukrzycę bardzo często rodzą dzieci o znacznie zwiększonej masie ciała. Cukrzyca może również być przyczyną poronienia. Prawidłowy poziom glukozy w osoczu krwi na czczo wynosi około 110 mg/dl. Zaburzenia wchłaniania cukru prowadzą do hiperglikemii lub hipoglikemii.
2. Objawy hiperglikemii
- zwiększone pragnienie i łaknienie,
- zmęczenie,
- sucha i zniszczona skóra,
To też warto wiedzieć
- zaburzenia wzroku,
- wahania nastrojów,
- nudności.
3. Objawy hipoglikemii
- zdenerwowanie,
- zaburzenia czucia w okolicy ust,
- mrowienie,
- utrata przytomności.