Trwa ładowanie...

Cukrzyca – pierwsze objawy

Cukrzyca – pierwsze objawy
Cukrzyca – pierwsze objawy (123rf)

Objawy cukrzycy różnią się w zależności od rodzaju choroby i etapu, na jakim została zdiagnozowana. Dla cukrzycy typu 1 charakterystyczny jest wielomocz i wzmożone pragnienie, spadek wagi ciała i osłabienie organizmu. Z kolei do objawów cukrzycy typu 2 zalicza się m.in. symptomy osmotyczne (takie jak w przypadku cukrzycy młodzieńczej), zakażenia grzybicze i bakteryjne oraz choroby małych i dużych naczyń.

spis treści

1. Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca to choroba przewlekła, której istotą jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Stan ten jest następstwem zaburzenia procesu wydzielania insuliny, który jest odpowiedzialny za regulowanie poziomu cukru w organizmie człowieka.

Objawy tej choroby są uzależnione od rodzaju cukrzycy i etapu, na którym została zdiagnozowana. Wyróżnia się cukrzycę typu 1 (młodzieńczą) i cukrzycę typu 2, którą zazwyczaj stwierdza się u osób dorosłych po 40. roku życia zmagających się otyłością lub nadwagą typu brzusznego.

2. Cukrzyca typu 1 – objawy

Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"

Cukrzycę typu 1 najczęściej stwierdza się u osób młodych. Do jej podstawowych symptomów należy: nadmierne pragnienie, wielo- i częstomocz, a także spadek wagi ciała. Chory z cukrzycą jest zmęczony, a jego organizm osłabiony. Bardzo szybko odczuwa zmęczenie.

Jako dodatkowe symptomy cukrzycy młodzieńczej wskazuje się skurcze mięśni
Jako dodatkowe symptomy cukrzycy młodzieńczej wskazuje się skurcze mięśni

Przyczyną wielomoczu są osmotyczne właściwości glukozy. Częste mikcje powodują wzmożone pragnienie, aby zapobiec odwodnieniu. Jednak gdy ta równowaga zostaje zachwiana, u chorego obserwuje się spadek masy ciała i przemęczenie. Za spadek wagi odpowiedzialny jest również rozpad białek i tłuszczów, do którego dochodzi na skutek niedoboru insuliny.

Jako dodatkowe symptomy cukrzycy młodzieńczej wskazuje się skurcze mięśni. Najczęściej ta dolegliwość obejmuje łydki. Ponadto chory skarży się na zaburzenia widzenia (ma rozmyty i niewyraźny obraz przed oczami). Może zaobserwować u siebie zaburzenia w obszarze jamy ustnej i okolicy narządów płciowych o podłożu grzybiczym i bakteryjnym. Dla cukrzycy typu 1 charakterystyczne jest też kołatanie serca.

To też warto wiedzieć

Zmiany, które zachodzą w organizmie chorego na cukrzycę, prowadzą do kwasicy ketonowej – kolejnego objawu cukrzycy typu 1, który stwierdza się u grupy 5-10 proc. pacjentów z tym rodzajem cukrzycy. Dla kwasicy ketonowej typowe jest nadmierne pragnienie i wielomocz, odwodnienie, nudności i wymioty.

Chory cierpi z powodu bólu brzucha i ma zaburzenia świadomości. Objawem kwasicy ketonowej jest też głęboki i powolny oddech Kussmaula.

3. Objawy cukrzycy typu 2

Zazwyczaj do rozpoznania cukrzycy typu 2 dochodzi przypadkowo i zbyt późno. Wówczas stwierdza się brak objawów (cukrzyca przez długi czas może przebiegać bezobjawowo) albo obserwuje się symptomy, które już zagrażają życiu pacjenta. Nierozpoznana cukrzyca tego typu rodzi ryzyko uszkodzenia narządów wewnętrznych, na przykład nerek.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

W przebiegu cukrzycy typu 2 występują objawy osmotyczne, to znaczy nadmierne pragnienie i wielomocz, problemy z widzeniem, a także zmęczenie i osłabienie (tak jak w przypadku cukrzycy typu 1). Do pozostałych symptomów zalicza się powracające zakażenia grzybicze i bakteryjne, m.in. dróg moczowych.

Dla tego rodzaju cukrzycy typowe są schorzenia dużych i małych naczyń, na przykład choroba niedokrwienna serca, choroby naczyń obwodowych i mózgowych, a także uszkodzenie nerek, nerwów obwodowych i upośledzenie widzenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze