Trwa ładowanie...

Zapalenie oskrzeli w ciąży. Jak się objawia i w jaki sposób je leczyć?

 Ewa Rosiecka
26.11.2020 23:44
Zapalenie oskrzeli w ciąży. Jak się objawia i w jaki sposób je leczyć?
Zapalenie oskrzeli w ciąży. Jak się objawia i w jaki sposób je leczyć? (GettyImages)

Zapalenie oskrzeli w ciąży, podobnie jak każda infekcja w tym stanie, wymaga szczególnej ostrożności w kwestii leczenia. Zbyt agresywna kuracja lub brak wizyty u lekarza może doprowadzić do powikłań u matki i dziecka. Dolegliwość ta jest niemal najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza rodzinnego. Jak ją leczyć i czy domowe naturalne środki mogą być pomocne w łagodzeniu zapalenia oskrzeli w ciąży?

spis treści

1. Rodzaje zapalenie oskrzeli w ciąży

Zapalenie oskrzeli jest chorobą układu oddechowego, wywołaną wirusami lub bakteriami. Może występować w formie przewlekłej lub ostrej.

Jest to stan zapalny błony śluzowej wyściełającej oskrzela, który polega na przekrwieniu struktur i złuszczaniu się nabłonka oddechowego. Prowadzi do powstania w świetle drzewa oskrzelowego wysięku.

Ostre zapalenie oskrzeli charakteryzuje się dynamicznym przebiegiem z tendencją do samoistnego ustąpienia bez powikłań i upośledzenia funkcji układu oddechowego.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

W przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli stan zapalny może utrzymywać się przez 3 miesiące lub dłużej, może również nawracać, a w niektórych przypadkach powodować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) .

9 najczęstszych dolegliwości ciążowych
9 najczęstszych dolegliwości ciążowych [10 zdjęć]

Wymioty, nudności, zgaga – to typowe dolegliwości, które zazwyczaj towarzyszą kobiecie w pierwszych

zobacz galerię

Kobiety w ciąży mają obniżoną odporność, przez co narażone są w większym stopniu na infekcję oraz niekorzystny przebieg choroby.

Zapalenie oskrzeli to mnóstwo uciążliwych objawów, powodujących obniżenie nastroju oraz jakości życia. Choroba ta u ciężarnej wymaga ostrożności w doborze leków, ze względu na dobro zarówno matki, jak i dziecka.

2. Objawy zapalenia oskrzeli w ciąży

Choroba ta przebiega w taki sam sposób u kobiet ciężarnych, jak u osób niespodziewających się dziecka. Zapalenie oskrzeli zwykle wiąże się uczuciem kłucia w klatce piersiowej oraz kaszlem.

Kaszel zazwyczaj początkowo jest suchy i męczący, z biegiem czasu przechodzi w mokry - produktywny. Zmiana charakteru kaszlu jest naturalna i świadczy o zdrowieniu. Może utrzymywać się jeszcze do kilku tygodni po chorobie.

W trakcie infekcji możemy usłyszeć charakterystyczny świszczący oddech, chory może też odczuwać duszność. Jest to wynik zwężenia (tzw. obturacji) oskrzeli.

Inne objawy zapalenia oskrzeli to:

  • złe samopoczucie;
  • bóle głowy;
  • gorączka;
  • bóle mięśni;
  • objawy infekcji gardła (utrudnione połykanie, powiększone migdałki);
  • katar.

Objawy te utrzymują się przez około tydzień, kaszel zaś, jak już wyżej wspomniano, może trwać jeszcze nawet 3-4 tygodnie.

Jeśli jesteś w ciąży i odczuwasz wymienione wyżej dolegliwości, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

3. Leczenie zapalenia oskrzeli w ciąży

Zapalenie oskrzeli zwykle jest leczone w domu. Gdy choroba przebiega łagodnie i wynika z infekcji wirusowej, kilkudniowy pobyt w domu, w łóżku oraz stosowanie syropów wykrztuśnych powinno w zupełności wystarczyć.

Kobietom w ciąży zalecane są dodatkowo inhalacje z prawoślazu lub tymianku. Jeśli nie zmniejszą jednak kaszlu, należy zgłosić się do lekarza, gdyż silny kaszel w ciąży może wywołać przedwczesne skurcze macicy.

Kobiety spodziewające się dziecka nie powinny przyjmować syropu na kaszel z guajakolem i koediną, ponieważ składniki te mogą uszkodzić płód. Nie jest wskazane także stosowanie środków hamujących kaszel.

Jeśli zapalenie oskrzeli ma podłoże bakteryjne, konieczne będzie zastosowanie antybiotykoterapii. Lekarz przepisze odpowiedni antybiotyk, biorąc pod uwagę stan pacjentki. Prawdopodobnie będą to antybiotyki z grupy penicylin, cefalosporyn lub niektóre makrolidy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze