Trwa ładowanie...

Alergia a ciąża

Alergia w ciąży budzi obawy o zdrowie dziecka. Warunkiem braku komplikacji zdrowotnych jest współpraca kobiety ciężarnej z ginekologiem i alergologiem. Choroby tej nie wolno lekceważyć, najlepiej podjąć leczenie pod okiem specjalisty. Jeżeli uczulenie przebiega łagodnie, nie stanowi zagrożenia dla rozwoju płodu.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Co to jest alergia?

Alergia to uczulenie i nadwrażliwość organizmu na działanie alergenu. Jest to dolegliwość, która ma podłoże genetyczne i bardzo często występuje u członków rodziny. Czynnikiem uczulającym mogą być produkty mleczne (alergia na mleko krowie), sierść zwierząt (alergia na kota czy sierść psa), kurz (alergia na roztocza kurzu domowego), a także trawy i drzewa (alergia na pyłki).

Zobacz także:

2. Alergia w ciąży

U kobiety w ciąży ze stwierdzonym jednym z rodzajów alergii dolegliwości chorobowe zazwyczaj przebiegają dwukierunkowo. Objawy uczulenia u ciężarnej mogą mieć ostrzejszy przebieg lub całkowicie ustąpić. Kobieta w tym czasie często boryka się z obrzękiem śluzówek nosa, jednakże przypadłość ta nie jest wówczas symptomem alergii, a rezultatem zmian hormonalnych, które zachodzą w jej organizmie.

Kobieta w ciąży może cierpieć na alergię
Kobieta w ciąży może cierpieć na alergię

3. Leczenie alergii u kobiety w ciąży

  • Unikanie alergenów. Sposobem leczenia alergii jest unikanie kontaktu z czynnikami uczulającymi, na przykład stosowanie diety eliminacyjnej. Kobiety w ciąży powinny wyłączyć ze swojego jadłospisu takie produkty spożywcze jak: cytrusy, pełne mleko, orzechy, czekoladę. Co więcej, należy zapobiegać wdychaniu pyłków roślin, to znaczy nie spacerować wtedy, gdy stwierdza się najwyższe stężenie pyłków traw i drzew w powietrzu. Domowym sposobem walki z alergenami jest wietrzenie pomieszczeń i unikanie dymu papierosowego. Warto unikać sytuacji stresujących, ponieważ są one odpowiedzialne za nasilenie reakcji alergicznych.

  • Współpraca z lekarzem. Zmiany skórne w ciąży i inne dolegliwości alergiczne mogą sugerować uczulenie, dlatego niezbędna jest wizyta u specjalisty. Kobieta ciężarna powinna rozpocząć terapię alergii po konsultacji z alergologiem i ginekologiem. Natomiast, jeśli kobieta ze stwierdzoną alergią planuje zajść w ciążę i już zażywa leki odczulające, w porozumieniu z lekarzem powinna zmienić stosowane specyfiki.

  • Leki antyalergiczne. Kiedy niemożliwe jest uniknięcie kontaktu z czynnikiem uczulającym, lekarz zaleca kobiecie w ciąży stosowanie leków przeciw alergii. Tylko specjalista może wskazać, które z nich ciężarna powinna zażywać i w jakich dawkach. Bez recepty dostępne są m.in. leki antyhistaminowe, których kobieta w ciąży nie powinna stosować.
  • Domowe sposoby walki z alergią w ciąży. Wśród bezpiecznych metod leczenia dolegliwości dla kobiet w ciąży wymienia się: płukanie nosa solą fizjologiczną (w alergicznym nieżycie nosa), stosowanie kremów o właściwościach kojących (w przypadku atopowej skóry) czy picie wapna (w alergii wziewnej). Domowe metody pomogą złagodzić objawy alergii.
  • Odczulanie w ciąży. Polega ono na podawaniu określonych dawek alergenu, aby organizm zaakceptował go i zaprzestał walki z nim. Immunoterapii nie rozpoczyna się u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Można ją wprowadzić po zakończeniu karmienia dziecka mlekiem matki. Natomiast kobieta, która rozpoczęła terapię odczulającą przed ciążą i jest na etapie podtrzymującym, może ją kontynuować.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.