Trwa ładowanie...

Alergia a ciąża

Alergia a ciąża
Alergia a ciąża (123rf)

Alergia w ciąży budzi obawy o zdrowie dziecka. Warunkiem braku komplikacji zdrowotnych jest współpraca kobiety ciężarnej z ginekologiem i alergologiem. Choroby tej nie wolno lekceważyć, najlepiej podjąć leczenie pod okiem specjalisty. Jeżeli uczulenie przebiega łagodnie, nie stanowi zagrożenia dla rozwoju płodu.

spis treści

1. Co to jest alergia?

Alergia to uczulenie i nadwrażliwość organizmu na działanie alergenu. Jest to dolegliwość, która ma podłoże genetyczne i bardzo często występuje u członków rodziny. Czynnikiem uczulającym mogą być produkty mleczne (alergia na mleko krowie), sierść zwierząt (alergia na kota czy sierść psa), kurz (alergia na roztocza kurzu domowego), a także trawy i drzewa (alergia na pyłki).

Zobacz także:

2. Alergia w ciąży

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

U kobiety w ciąży ze stwierdzonym jednym z rodzajów alergii dolegliwości chorobowe zazwyczaj przebiegają dwukierunkowo. Objawy uczulenia u ciężarnej mogą mieć ostrzejszy przebieg lub całkowicie ustąpić. Kobieta w tym czasie często boryka się z obrzękiem śluzówek nosa, jednakże przypadłość ta nie jest wówczas symptomem alergii, a rezultatem zmian hormonalnych, które zachodzą w jej organizmie.

Kobieta w ciąży może cierpieć na alergię
Kobieta w ciąży może cierpieć na alergię

3. Leczenie alergii u kobiety w ciąży

  • Unikanie alergenów. Sposobem leczenia alergii jest unikanie kontaktu z czynnikami uczulającymi, na przykład stosowanie diety eliminacyjnej. Kobiety w ciąży powinny wyłączyć ze swojego jadłospisu takie produkty spożywcze jak: cytrusy, pełne mleko, orzechy, czekoladę. Co więcej, należy zapobiegać wdychaniu pyłków roślin, to znaczy nie spacerować wtedy, gdy stwierdza się najwyższe stężenie pyłków traw i drzew w powietrzu. Domowym sposobem walki z alergenami jest wietrzenie pomieszczeń i unikanie dymu papierosowego. Warto unikać sytuacji stresujących, ponieważ są one odpowiedzialne za nasilenie reakcji alergicznych.

  • Współpraca z lekarzem. Zmiany skórne w ciąży i inne dolegliwości alergiczne mogą sugerować uczulenie, dlatego niezbędna jest wizyta u specjalisty. Kobieta ciężarna powinna rozpocząć terapię alergii po konsultacji z alergologiem i ginekologiem. Natomiast, jeśli kobieta ze stwierdzoną alergią planuje zajść w ciążę i już zażywa leki odczulające, w porozumieniu z lekarzem powinna zmienić stosowane specyfiki.

  • Leki antyalergiczne. Kiedy niemożliwe jest uniknięcie kontaktu z czynnikiem uczulającym, lekarz zaleca kobiecie w ciąży stosowanie leków przeciw alergii. Tylko specjalista może wskazać, które z nich ciężarna powinna zażywać i w jakich dawkach. Bez recepty dostępne są m.in. leki antyhistaminowe, których kobieta w ciąży nie powinna stosować.
  • Domowe sposoby walki z alergią w ciąży. Wśród bezpiecznych metod leczenia dolegliwości dla kobiet w ciąży wymienia się: płukanie nosa solą fizjologiczną (w alergicznym nieżycie nosa), stosowanie kremów o właściwościach kojących (w przypadku atopowej skóry) czy picie wapna (w alergii wziewnej). Domowe metody pomogą złagodzić objawy alergii.
  • Odczulanie w ciąży. Polega ono na podawaniu określonych dawek alergenu, aby organizm zaakceptował go i zaprzestał walki z nim. Immunoterapii nie rozpoczyna się u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Można ją wprowadzić po zakończeniu karmienia dziecka mlekiem matki. Natomiast kobieta, która rozpoczęła terapię odczulającą przed ciążą i jest na etapie podtrzymującym, może ją kontynuować.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze