Niezbędne badania profilaktyczne dla kobiet w każdym wieku
Badania profilaktyczne to podstawowe badania, które wykonujemy w celu skontrolowaniu swojego stanu zdrowia. Obejmują morfologię i badanie moczu, a także specjalistyczne badania związane z płcią, wiekiem i obciążeniem genetycznym. Są bardzo ważne, ponieważ pozwalają wykryć choroby, zanim dadzą o sobie znać. Jakie badania profilaktyczne zalecane są dla kobiet? Kiedy robimy cytologię? Sprawdż!
- 1. Czym są badania profilaktyczne?
- 2. Badania profilaktycznie dla kobiet po 20. roku życia
- 3. Badania profilaktyczne dla kobiet po 30. roku życia
- 4. Badania profilaktyczne dla kobiet po 40. roku życia
- 5. Samobadanie piersi
- 6. Profilaktyka raka szyjki macicy
- 7. Dlaczego warto wykonywać badania przesiewowe?
1. Czym są badania profilaktyczne?
Badania profilaktyczne to szybkie i wykonywane w prosty sposób testy laboratoryjne, obrazowe oraz badania fizykalne, wykonywane przez lekarza. Pozwalają szybko zidentyfikować osoby zagrożone jedną z poważnych chorób, zanim wystąpią pierwsze objawy kliniczne.
Jeśli u danego pacjenta wykryte zostanie podwyższone ryzyko pojawienia się choroby, włączane są dodatkowe działania profilaktyczne.
Celem przeprowadzania badań okresowych jest wykrywanie schorzenia w bardzo wczesnym stadium, gdy możliwe jest jego całkowite wyleczenie, tak więc rozpoznanie choroby przed pojawieniem się jej pierwszych symptomów pozostaje w interesie pacjenta.
Poniżej publikujemy ściągawkę, która podpowie, jakie badania profilaktyczne powinna wykonać każda dwudziesto-, trzydziesto- i czterdziestolatka, aby długo cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.
2. Badania profilaktycznie dla kobiet po 20. roku życia
Dwudziestolatki rzadko myślą o badaniach profilaktycznych, tymczasem już w tym wieku warto przyjrzeć się dokładniej swojemu zdrowiu. Dzięki badaniom przesiewowym wykonanym w tym wieku możemy zweryfikować swój stan zdrowia i dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę w przyszłości.
Jakim badaniom powinny poddać się dwudziestolatki?
Raz do roku powinny wykonać:
- morfologię krwi;
- OB;
- badanie moczu;
- stężenie cukru we krwi;
- pomiar masy ciała;
- ciśnienie krwi;
- badanie stomatologiczne;
- badanie ginekologiczne.
Raz na 2 lata warto wykonać badanie USG piersi oraz USG transwaginalne.
Raz na 3-5 lat dobrze jest wykonać:
- lipidogram (pomiar stężenia cholesterolu we krwi, najlepiej uwzględniający frakcje LDL, HDL oraz trójglicerydy);
- RTG klatki piersiowej;
- USG jamy brzusznej.
3. Badania profilaktyczne dla kobiet po 30. roku życia
Kobiety, które ukończyły 30. rok życia, powinny wykonywać wyżej wymienione badania profilaktyczne w podanych częstotliwościach. USG piersi zalecane jest w tym wieku raz do roku.
4. Badania profilaktyczne dla kobiet po 40. roku życia
Każda kobieta, która ukończyła 40. rok życia, powinna wykonywać wyżej wymienione badania w podanych częstotliwościach. USG piersi powinno być w tym wieku wykonywane co 6 miesięcy, dodatkowo zalecana jest również mammografia, która umożliwia wczesną diagnostykę nowotworów gruczołu sutkowego.
Panie, które ukończyły 40 lat, powinny badać się także pod kątem ryzyka chorób sercowo - naczyniowych (miażdżyca, zawał serca, udar).
5. Samobadanie piersi
Każda kobieta, niezależnie od wieku powinna raz w miesiącu przeprowadzić samobadanie piersi. Najlepiej to zrobić między 6. a 9. dniem cyklu miesiączkowego, gdy piersi nie są bolesne i nabrzmiałe.
Badanie to pozwala we wczesnym etapie wykryć każdą niepokojącą zmianę i odpowiednio wcześnie na nią zareagować.
6. Profilaktyka raka szyjki macicy
Jednym z najważniejszych badań profilaktycznych dla kobiet jest cytologia. Badanie to umożliwia wczesne wykrycie raka szyjki macicy, który we wczesnym stadium jest często w pełni uleczalny.
Każda kobieta między 25. a 59. rokiem życia jest objęta bezpłatną cytologią raz na 3 lata w ramach Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, choć jeśli mamy możliwość, warto ją wykonywać nawet raz do roku.
Gdy istnieje obciążenie genetyczne lub występują nieprawidłowości, lekarz może zlecić częstsze jej wykonywanie.
7. Dlaczego warto wykonywać badania przesiewowe?
Badania profilaktyczne to gwarancja wczesnego wykrywania niebezpiecznych zmian, które początkowo łatwo wyleczyć. Wiele z nich objawia się dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy szanse na wyleczenie drastycznie maleją.
Zdrowy tryb życia oraz profilaktyka to sposób na uniknięcie długotrwałego i często nieskutecznego leczenia, które wynika zwykle ze zbyt późno postawionej diagnozy.