Trwa ładowanie...

Niezbędne badania profilaktyczne dla kobiet w każdym wieku

 Ewa Rosiecka
11.11.2023 22:30
Badania profilaktyczne pozwalają wykrywać groźne choroby przed pojawieniem się pierwszych objawów
Badania profilaktyczne pozwalają wykrywać groźne choroby przed pojawieniem się pierwszych objawów (Adobe Stock)

Badania profilaktyczne to podstawowe badania, które wykonujemy w celu skontrolowaniu swojego stanu zdrowia. Obejmują morfologię i badanie moczu, a także specjalistyczne badania związane z płcią, wiekiem i obciążeniem genetycznym. Są bardzo ważne, ponieważ pozwalają wykryć choroby, zanim dadzą o sobie znać. Jakie badania profilaktyczne zalecane są dla kobiet? Kiedy robimy cytologię? Sprawdż!

spis treści

1. Czym są badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne to szybkie i wykonywane w prosty sposób testy laboratoryjne, obrazowe oraz badania fizykalne, wykonywane przez lekarza. Pozwalają szybko zidentyfikować osoby zagrożone jedną z poważnych chorób, zanim wystąpią pierwsze objawy kliniczne.

Jeśli u danego pacjenta wykryte zostanie podwyższone ryzyko pojawienia się choroby, włączane są dodatkowe działania profilaktyczne.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Celem przeprowadzania badań okresowych jest wykrywanie schorzenia w bardzo wczesnym stadium, gdy możliwe jest jego całkowite wyleczenie, tak więc rozpoznanie choroby przed pojawieniem się jej pierwszych symptomów pozostaje w interesie pacjenta.

Poniżej publikujemy ściągawkę, która podpowie, jakie badania profilaktyczne powinna wykonać każda dwudziesto-, trzydziesto- i czterdziestolatka, aby długo cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

2. Badania profilaktycznie dla kobiet po 20. roku życia

Dwudziestolatki rzadko myślą o badaniach profilaktycznych, tymczasem już w tym wieku warto przyjrzeć się dokładniej swojemu zdrowiu. Dzięki badaniom przesiewowym wykonanym w tym wieku możemy zweryfikować swój stan zdrowia i dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę w przyszłości.

Jakim badaniom powinny poddać się dwudziestolatki?

Raz do roku powinny wykonać:

Raz na 2 lata warto wykonać badanie USG piersi oraz USG transwaginalne.

Raz na 3-5 lat dobrze jest wykonać:

  • lipidogram (pomiar stężenia cholesterolu we krwi, najlepiej uwzględniający frakcje LDL, HDL oraz trójglicerydy);
  • RTG klatki piersiowej;
  • USG jamy brzusznej.
Cytologia. Badanie, które powinnaś wykonać co najmniej raz w roku
Cytologia. Badanie, które powinnaś wykonać co najmniej raz w roku

Badanie cytologiczne to mikroskopowe badanie komórek nabłonkowych pobranych z szyjki macicy. Badanie

przeczytaj artykuł

3. Badania profilaktyczne dla kobiet po 30. roku życia

Kobiety, które ukończyły 30. rok życia, powinny wykonywać wyżej wymienione badania profilaktyczne w podanych częstotliwościach. USG piersi zalecane jest w tym wieku raz do roku.

4. Badania profilaktyczne dla kobiet po 40. roku życia

Każda kobieta, która ukończyła 40. rok życia, powinna wykonywać wyżej wymienione badania w podanych częstotliwościach. USG piersi powinno być w tym wieku wykonywane co 6 miesięcy, dodatkowo zalecana jest również mammografia, która umożliwia wczesną diagnostykę nowotworów gruczołu sutkowego.

Panie, które ukończyły 40 lat, powinny badać się także pod kątem ryzyka chorób sercowo - naczyniowych (miażdżyca, zawał serca, udar).

5. Samobadanie piersi

Każda kobieta, niezależnie od wieku powinna raz w miesiącu przeprowadzić samobadanie piersi. Najlepiej to zrobić między 6. a 9. dniem cyklu miesiączkowego, gdy piersi nie są bolesne i nabrzmiałe.

Badanie to pozwala we wczesnym etapie wykryć każdą niepokojącą zmianę i odpowiednio wcześnie na nią zareagować.

6. Profilaktyka raka szyjki macicy

Jednym z najważniejszych badań profilaktycznych dla kobiet jest cytologia. Badanie to umożliwia wczesne wykrycie raka szyjki macicy, który we wczesnym stadium jest często w pełni uleczalny.

Każda kobieta między 25. a 59. rokiem życia jest objęta bezpłatną cytologią raz na 3 lata w ramach Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, choć jeśli mamy możliwość, warto ją wykonywać nawet raz do roku.

Gdy istnieje obciążenie genetyczne lub występują nieprawidłowości, lekarz może zlecić częstsze jej wykonywanie.

7. Dlaczego warto wykonywać badania przesiewowe?

Badania profilaktyczne to gwarancja wczesnego wykrywania niebezpiecznych zmian, które początkowo łatwo wyleczyć. Wiele z nich objawia się dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy szanse na wyleczenie drastycznie maleją.

Zdrowy tryb życia oraz profilaktyka to sposób na uniknięcie długotrwałego i często nieskutecznego leczenia, które wynika zwykle ze zbyt późno postawionej diagnozy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze