Trwa ładowanie...

Cola na wymioty u dziecka. Może pomóc czy zaszkodzić?

Avatar placeholder
30.10.2023 19:10
Cola na wymioty u dziecka. Może pomóc czy zaszkodzić?
Cola na wymioty u dziecka. Może pomóc czy zaszkodzić? (Getty Images)

Twoje dziecko narzeka na bóle brzucha lub ma wymioty? W takich przypadkach można natrafić na poradę, aby podać mu colę. Czy to rzeczywiście działa?

spis treści
Stosowanie coli na ból brzucha i wymioty
Stosowanie coli na ból brzucha i wymioty (Getty Images)

1. Cola na ból brzucha i wymioty

Bóle brzucha, nudności i wymioty u dziecka zawsze są oznaką, że dzieje się coś niedobrego. Może to być grypa jelitowa lub zatrucie pokarmowe, ale równie dobrze sprawa może być poważniejsza. Dlatego w takich przypadkach zawsze trzeba pamiętać, aby w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem.

Znane są jednak sposoby, które są stosowane przez rodziców i w wielu przypadkach pomagają. Tak jest na przykład z podaniem coli na bóle brzucha i wymioty. Czy ten napój rzeczywiście pomaga w takich przypadkach?

Naukowo nie jest to potwierdzone, ale nawet niektórzy lekarze zalecają podanie coli dziecku na dolegliwości żołądkowe. Pamiętać jednak należy o kilku zasadach, aby nie pogorszyć sprawy.

2. Jak podawać colę dziecku?

Przede wszystkim cola musi być odgazowana i w temperaturze pokojowej. Nie można także przesadzać z ilością. Najlepiej podawać ją kilka razy dziennie w niewielkich ilościach na przykład po jednej łyżeczce.

Dlaczego cola może pomagać? Jej zastosowanie może złagodzić odruch wymiotny i mdłości. W dodatku dostarcza dużą liczbę kalorii i podnosi cukier, co przy tego typu dolegliwościach jest niezwykle ważne.

Pamiętaj jednak, że cola nie jest lekarstwem i nie ma właściwości leczniczych. W dodatku podawanie jej dziecku w nadmiarze może mieć poważne konsekwencje.

Pamiętajmy! Cola nie ma uzdrawiających właściwości. Pomaga cierpiącemu poczuć się na chwilę lepiej. To przez skład, czyli cukier, kofeinę, fosfor i kwaśny odczyn. Dzięki temu nasz organizm jest w stanie tolerować colę, w przeciwieństwie do innych napojów. W dłuższej perspektywie napój ten jest bardzo niezdrowy dla naszego organizmu.

Robert Czykiel, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze