Trwa ładowanie...

Cykl miesiączkowy

Avatar placeholder
10.05.2019 13:48
Cykl miesiączkowy
Cykl miesiączkowy (123rf)

Cykl miesiączkowy z reguły trwa kilka dni. U niektórych jednak kobiet może być on nieregularny, bardziej obfity lub bardziej uciążliwy. Jaką rolę spełnia cykl miesiączkowy w organizmie kobiety? Jakie są jego fazy? Wiedza ta pomoże kobiecie lepiej poznać swoje ciało i lepiej je zrozumieć. Być może dzięki temu będzie mniej powodów do gorszego nastroju, również w czasie okresu.

spis treści

1. Ile trwa cykl miesiączkowy?

Cykl miesiączkowy trwa najczęściej 28 dni. Pierwszym dniem cyklu jest krwawienie miesiączkowe. Ostatnim dniem natomiast jest dzień przed kolejnym krwawieniem. Jeżeli nic niepokojącego nie dzieje się z naszym organizmem, cykl miesiączkowy nie powinien być krótszy niż 25 dni i nie dłuższy niż 35 dni. To jak długo będzie trwał cykl, zależy od hormonów kontrolujących podwzgórze.

Cykl miesiączkowy trwa około 28 dni
Cykl miesiączkowy trwa około 28 dni (123RF)

2. Jak hormony wpływają na cykl miesiączkowy?

Podwzgórze steruje układem hormonalnym i wydziela hormony takie jak FSH i LH. Pierwsze z nich odpowiadają za dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Hormony LH pobudzają owulację. Dodatkowo na cykl miesiączkowy wpływa wydzielanie przez jajniki estrogen oraz progesteron wydzielany przez ciałko żółte.

3. Fazy cyklu miesiączkowego

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Jedną z faz cyklu miesiączkowego jest faza wzrostu, która następuje po krwawieniu. Polega ona na odbudowaniu błony śluzowej oraz rozrostu macicy pod wpływem uwalniania się estrogenów. Jednocześnie rośnie poziom estrogenów we krwi. Prowadzi to do rozwierania ujścia szyjki macicy i do produkcji śluzu, który ma postać ciągłą i przejrzystą. W tym samym czasie w jajnikach dojrzewa pęcherzyk jajnikowy – na przemian w lewym lub w prawym jajniku. Pod koniec fazy wzrostu pęcherzyk jest już dojrzały i zawiera komórkę jajową.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

Po fazie wzrostu następuje faza owulacji, inaczej zwana jajeczkowaniem. Faza owulacji pojawia się wskutek działania hormonu LH i występuje najczęściej dwa tygodnie przed kolejnym krwawieniem. Podczas owulacji uwalniana jest komórka jajowa, która następnie kieruje się przez jajowód do macicy. Kiedy progesteron prowadzi do gruczołów błony śluzowej, następuje faza wydzielnicza. Jest to jednocześnie czas, w którym błona śluzowa przygotowuje się na zapłodnienie. Śluz przybiera gęstszą i bardziej białą postać. Komórka jajowa ma teraz około 12–24 godzin na zapłodnienie. Po tym czasie obumiera. Działanie ciałka żółtego zanika. Spada poziom hormonów. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, rozpoczyna się kolejna faza – krwawienia miesiączkowego.

Musisz to wiedzieć

4. Kiedy dochodzi do zapłodnienia?

Do zapłodnienia może dojść w pierwszej dobie po owulacji. Kiedy tak się stanie, komórka jajowa zagnieżdża się w śluzówce macicy. W tym celu jest również niezbędny wysoki poziom progesteronu. Do dalszego rozwoju ciałka żółtego przyczynia się hormon HCG – gonadotropina kosmówkowa – który rozwija je w ciałko żółte ciążowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze