Eozynocyty to rodzaj leukocytów. O czym świadczy podwyższony lub zbyt niski poziom eozynofilów?
Eozynocyty to rodzaj białych krwinek, które znajdują się w naszej krwi. Są tarczą ochronną organizmu i dbają o wytworzenie odpowiedzi immunologicznej. Jakie są normy eozynofilów i o czym świadczy ich podwyższony lub obniżony poziom?
1. Eozynocyty - co to jest?
Eozynocyty (inne nazwy to: eozynofile, granulocyty kwasochłonne lub EOS), to rodzaj leukocytów, czyli białych krwinek we krwi. Nazwa wywodzi się od eozyny, a więc czerwonego barwnika, którym barwią się te komórki.
Oprócz nich do leukocytów zaliczamy: neutrofile (NEU, granulocyty obojętnochłonne), bazofile (BASO, granulocyty zasadochłonne), monocyty (MONO) oraz limfocyty B i T (LYM). Wszystkie dbają o odpowiedź immunologiczną organizmu, w przypadku napotkania patogenu, krótko mówiąc ich funkcja polega na ochronie układu odpornościowego. Gdy liczba eozynocytów odbiega od normy, może być to dla nas sygnał ostrzegawczy.
2. Eozynocyty - norma
Aby sprawdzić poziom EOS w organizmie (oraz także innych limfocytów), wykonuje się morfologię krwi z rozmazem, czyli analizą populacji leukocytów. Badanie nazywane jest także dokładniejszą analizą morfologii krwi.
Wartość eozynocytów waha się od 50 do 250 komórek na µl. Granulocyty kwasochłonne stanowią 1-5 proc. wszystkich białych krwinek, co daje im czwarte miejsce, jeżeli chodzi o udział w całej puli leukocytów. Najwięcej we krwi mamy neutrocytów (neutrofilów) - stanowią ok. 60 proc. białych krwinek. Oczywiście poziom eozynocytów może się zmieniać, a wpływ mają na to czynniki fizjologiczne, choroby, stres czy wysiłek.
3. Eozynocyty podwyższone - o czym ostrzegają?
Eozynofilia to stan, kiedy wartość eozynofilów przekracza 500/ µl, z kolei hipoeozynofilią nazywamy wybiórcze zwiększanie się eozynofilów we krwi obwodowej do poziomu powyżej 1500/µl.
Przyczyny podwyższonych eozynocytów we krwi:
- choroby nowotworowe (chłoniak Hodgkina, przewlekła białaczka eozynofilowa);
- zakażenia pasożytnicze (tasiemiec, glista ludzka, bąblowica);
- choroby alergiczne (lergiczny nieżyt nosa, astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry);
- choroby autoimmunologicze np. reumatoidalne zapalenia stawów (RZS, toczeń rumieniowaty układowy (SLE), zapalenia naczyń np. guzkowe zapalenie tętnic;
- zespół hipereozynofilowy;
- choroby endokrynologiczne,
- choroba Addisona,
- eozynofilowe zapaleniu przełyku.
4. Eozynocyty poniżej normy - czy trzeba iść do lekarza?
Eozynopenia to przeciwieństwo eozynofilii. Jest to stan, kiedy liczba eozynocytów spada poniżej 50/μl. Stwierdzenie tego jest dość trudne i zdarza się rzadziej niż stan odwrotny.
Przyczyny spadku liczby eozynocytów poniżej normy:
- stan zapalny w organizmie,
- długotrwały stres,
- przyjmowanie niektórych leków,
- podwyższony poziom glikokortykosterydów, nadczynność kory nadnerczy np. w chorobie Cushinga,
- radioterapia.
Obniżony poziom eozynofilów zwykle jednak nie jest powodem do niepokoju i mija samoistnie. Dla własnego spokoju warto jednak każdy wynik skonsultować ze specjalistą.