Trwa ładowanie...

Eozynocyty to rodzaj leukocytów. O czym świadczy podwyższony lub zbyt niski poziom eozynofilów?

Avatar placeholder
15.02.2024 00:13
Eozynocyty to rodzaj leukocytów.
Eozynocyty to rodzaj leukocytów. (123rf)

Eozynocyty to rodzaj białych krwinek, które znajdują się w naszej krwi. Są tarczą ochronną organizmu i dbają o wytworzenie odpowiedzi immunologicznej. Jakie są normy eozynofilów i o czym świadczy ich podwyższony lub obniżony poziom?

spis treści

1. Eozynocyty - co to jest?

Eozynocyty (inne nazwy to: eozynofile, granulocyty kwasochłonne lub EOS), to rodzaj leukocytów, czyli białych krwinek we krwi. Nazwa wywodzi się od eozyny, a więc czerwonego barwnika, którym barwią się te komórki.

Oprócz nich do leukocytów zaliczamy: neutrofile (NEU, granulocyty obojętnochłonne), bazofile (BASO, granulocyty zasadochłonne), monocyty (MONO) oraz limfocyty B i T (LYM). Wszystkie dbają o odpowiedź immunologiczną organizmu, w przypadku napotkania patogenu, krótko mówiąc ich funkcja polega na ochronie układu odpornościowego. Gdy liczba eozynocytów odbiega od normy, może być to dla nas sygnał ostrzegawczy.

2. Eozynocyty - norma

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Aby sprawdzić poziom EOS w organizmie (oraz także innych limfocytów), wykonuje się morfologię krwi z rozmazem, czyli analizą populacji leukocytów. Badanie nazywane jest także dokładniejszą analizą morfologii krwi.

Wartość eozynocytów waha się od 50 do 250 komórek na µl. Granulocyty kwasochłonne stanowią 1-5 proc. wszystkich białych krwinek, co daje im czwarte miejsce, jeżeli chodzi o udział w całej puli leukocytów. Najwięcej we krwi mamy neutrocytów (neutrofilów) - stanowią ok. 60 proc. białych krwinek. Oczywiście poziom eozynocytów może się zmieniać, a wpływ mają na to czynniki fizjologiczne, choroby, stres czy wysiłek.

3. Eozynocyty podwyższone - o czym ostrzegają?

Eozynofilia to stan, kiedy wartość eozynofilów przekracza 500/ µl, z kolei hipoeozynofilią nazywamy wybiórcze zwiększanie się eozynofilów we krwi obwodowej do poziomu powyżej 1500/µl.

Przyczyny podwyższonych eozynocytów we krwi:

 • choroby nowotworowe (chłoniak Hodgkina, przewlekła białaczka eozynofilowa);
 • zakażenia pasożytnicze (tasiemiec, glista ludzka, bąblowica);
 • choroby alergiczne (lergiczny nieżyt nosa, astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry);
 • choroby autoimmunologicze np. reumatoidalne zapalenia stawów (RZS, toczeń rumieniowaty układowy (SLE), zapalenia naczyń np. guzkowe zapalenie tętnic;
 • zespół hipereozynofilowy;
 • choroby endokrynologiczne,
 • choroba Addisona,
 • eozynofilowe zapaleniu przełyku.

4. Eozynocyty poniżej normy - czy trzeba iść do lekarza?

Eozynopenia to przeciwieństwo eozynofilii. Jest to stan, kiedy liczba eozynocytów spada poniżej 50/μl. Stwierdzenie tego jest dość trudne i zdarza się rzadziej niż stan odwrotny.

Przyczyny spadku liczby eozynocytów poniżej normy:

 • stan zapalny w organizmie,
 • długotrwały stres,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • podwyższony poziom glikokortykosterydów, nadczynność kory nadnerczy np. w chorobie Cushinga,
 • radioterapia.

Obniżony poziom eozynofilów zwykle jednak nie jest powodem do niepokoju i mija samoistnie. Dla własnego spokoju warto jednak każdy wynik skonsultować ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze