Trwa ładowanie...

Jak pomóc dziecku w przypadku kataru?

Avatar placeholder
03.07.2019 07:56
Jak pomóc dziecku w przypadku kataru?
Jak pomóc dziecku w przypadku kataru? (123rf)

„Nie może spać, jest pobudzone, niespokojne i ciągle płacze” – tak mówią mamy, których małe skarby cierpią z powodu zatkanego noska. Takie maleństwo nie potrafi oddychać w inny sposób, więc jest mu z tą dolegliwością bardzo ciężko.

Katar u niemowlaka jest dużo bardziej uciążliwy niż u starszych dzieci, ponieważ kanały w nosku są wąskie i wystarczy niewielki obrzęk, aby dziecko miało problem z oddychaniem. Katar u niemowląt jest niezwykle uciążliwy, ponieważ maluch nie jest w stanie wydalić wydzieliny z noska. W takich sytuacjach dzieci zdane są tylko i wyłącznie na rodziców. Niestety, często i oni są bezradni, nie potrafią pomóc swojemu maluszkowi, dlatego też postaramy się pomóc i opisać przydatne sposoby na pozbycie się uciążliwego katarku. Chwilową ulgą dla dziecka jest płacz. Łzy spływające do nosa powodują rozluźnienie zaschniętej wydzieliny. Mogłoby się wydawać, że jest to jeden z lepszych sposobów, lecz po krótkiej analizie łatwo stwierdzić, że jest on wyczerpujący zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców.

spis treści

1. Sposoby na katar u niemowlaka

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Nieżyt noska jest bardzo uciążliwy dla dziecka. Przez to maluch nie śpi, nadmiernie płacze, ma problem z jedzeniem, ponieważ musi przerywać ssanie, aby zaczerpnąć powietrza. Rodzice swej pociechy również cierpią z tego powodu, są bardzo zmęczeni i boją się stosowania leków, ponieważ nie chcą zaszkodzić maluszkowi. Aby rozwiać jakikolwiek niepokój, przygotowaliśmy listę bezpiecznych sposobów usunięcia kataru.

Na katar u niemowlaka są sprawdzone sposoby
Na katar u niemowlaka są sprawdzone sposoby (123RF)
  1. Gdy twoja pociecha nie śpi, układaj ją na brzuszku. Dzięki temu wydzielina sama wypłynie na zewnątrz.

  2. Do snu możesz układać maluszka tak, aby główka była nieco wyżej niż klatka piersiowa. Wtedy dziecko prześpi noc, ponieważ nie będzie miało zatkanego noska. Najlepszym na to sposobem jest włożenie pod materac zwiniętego koca lub ręcznika. Nie wolno jednak układać koca bezpośrednio pod poduszkę, ponieważ wywoła to u dziecka nienaturalną pozycję i może narazić jego kręgosłup.

  3. Kolejną radą jest stosowanie nawilżacza powietrza. Suche powietrze w mieszkaniu powoduje zaschnięcie całej wydzieliny, która znajduje się w nosku. Taki nawilżacz można nabyć w sklepach AGD RTV bądź zamówić przez internet. Jednakże, jeśli akurat nie mamy wystarczającej sumy pieniędzy na taki zakup, można położyć zmoczony ręcznik na grzejnik, co da podobny efekt. Dosyć znanym i tańszym sposobem jest zakup specjalnego pojemniczka, do którego wlewamy wodę i wieszamy na grzejniku.

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos
8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos [13 zdjęć]

Zatkany nos utrudnia ci życie? Wiele produktów w opisie na ulotce zapewnia, że pozwoli ci pozbyć się

zobacz galerię
  1. Aspirator to aparat w kształcie tulejki, który można kupić w każdej aptece. Gdy dziecko ma mocno zatkany nosek, jest to idealny sposób na jego oczyszczenie. Wystarczy węższy koniec aspiratora włożyć do noska dziecka, a w szerszy włożyć rurkę i wsysać powietrze. Silny ciąg powietrza powoduje oczyszczenie noska. Pamiętaj jednak o tym, aby po każdym zabiegu umyć dokładnie końcówkę, która znajdowała się w nosku.

  2. Zalegającą wydzielinę można również usunąć za pomocą soli fizjologicznej albo morskiej wody w sprayu. Oba preparaty można znaleźć w każdej aptece i ich zastosowanie jest bardzo podobne. Uwaga! Przed użyciem szczegółowo zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania! Pamiętaj również o tym, aby zabieg wykonywać bardzo delikatnie, by dziecko pozwoliło na kolejne. Wystarczy jedynie zaaplikować roztwór w nosku. Spowoduje to rozrzedzenie wydzieliny, którą potem bardzo łatwo usuniesz za pomocą zwiniętej chusteczki bądź wymienionego wyżej aspiratora.

  3. Kolejną metodą są inhalacje. Zmniejszają one obrzęk śluzówki nosa, dzięki czemu łatwiej jest wydostać wydzielinę ze środka. Można robić je w specjalnym inhalatorze, lecz to kolejny wydatek, więc również stosowana jest inna metoda. Mianowicie, do garnka wlewamy gorącą wodę i dodajemy do niej olejki eteryczne (Pamiętaj, że muszą one zostać wypisane przez lekarza pediatrę). Następnie sadzamy dziecko na kolanach i podstawiamy mu naczynie pod nosek. Musimy jednak uważać, aby dziecko nie sparzyło się o gorący garnuszek. Olejków eterycznych można również dodać do nawilżacza powietrza. Nie dość, że mamy nawilżone powietrze, to w dodatku przeprowadzamy inhalację!

  4. Kolejnym sposobem na pozbycie się wydzieliny z noska jest maść majerankowa. Dostępna jest ona w każdej aptece. Zawarte w niej olejki eteryczne zmniejszają obrzęk śluzówki. Podczas aplikacji nabierz niewielką ilość maści na opuszek palca i delikatnie nasmaruj nią skórę przy nosku. Należy uważać, aby maść nie dostała się do noska, ponieważ może podrażnić błonę śluzową i sprawić dziecku dodatkowy dyskomfort.

Musisz to wiedzieć

  1. Ostatnim już sposobem jest nasmarowanie Amolem (dostępny w każdej aptece) klatki piersiowej dziecka. Maluch, śpiąc spokojnie, będzie wdychał Amol, który rozrzedzi wydzielinę w nosku. Można również użyć olejków eterycznych, które należy w niewielkiej ilości rozlać po kołderce dziecka. Będzie to miało podobny skutek jak Amol. Na pewno dziecko wstanie z rana wypoczęte i zadowolone.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.