Trwa ładowanie...

Jest wszechobecny. Niszczy płuca, prowadzi do niepłodności i raka jelit

Avatar placeholder
20.12.2024 14:11
Mikroplastik może wywoływać nowotwory. Ogranicza też płodność
Mikroplastik może wywoływać nowotwory. Ogranicza też płodność (YouTube / Getty Images)

Mikroplastik jest wszechobecny w środowisku. Według "Environmental Science & Technology" może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nowotwory i niepłodność. Co roku na świecie produkuje się ok. 460 mln ton mikroplastiku, a do 2050 r. liczba ta może wzrosnąć do 1,1 mld ton.

spis treści

1. Konsekwencje zdrowotne

Analizy wykazują, że mikroplastik jest obecny zarówno w ludzkim, jak i zwierzęcym organizmie, co wskazuje na powszechne zanieczyszczenie.

Badania wykryły cząstki mikroplastiku we wszystkich przebadanych jądrach i łożyskach, co sugeruje, że te drobiny mogą mieć wpływ na płodność. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla znaczenie redukcji mikroplastiku w środowisku.

Naukowcy z University of California w San Francisco przeanalizowali ok. 3 tys. badań dotyczących mikroplastiku w powietrzu. To pierwszy systematyczny przegląd tego typu, zatwierdzony przez National Academy of Sciences. Wyniki wskazują, że mikroplastik może być związany z niepłodnością u obu płci, rakiem jelita grubego oraz pogorszeniem funkcji płuc.

2. Jak mikroplastik dostaje się do organizmu?

Zobacz film: "Rewolucja w leczeniu. Wady genetyczne wykryją już u zarodka"

Mikroplastik to cząsteczki tworzyw sztucznych mniejsze niż 5 milimetrów, obecne w powietrzu, wodzie i glebie. Badania wykazały, że cząstki te dostają się do organizmu przez spożycie i wdychanie. Są odnajdowane m.in. w ludzkim moczu, krwi i mleku matki i stanowią potencjalne zagrożenie zdrowotne, mogące wpływać na płodność oraz wywoływać nowotwory.

Dzieci są bardziej narażone na spożycie mikroplastiku niż dorośli ze względu na większą skłonność do wkładania przedmiotów do ust, a także na spożywanie żywności i wody z opakowań plastikowych.

Cząstki mikroplastiku dostają się do powietrza głównie z samochodów. Tarcie opon o nawierzchnię drogi powoduje ich ścieranie, co prowadzi do emisji plastiku do atmosfery.

Epidemia kaszlących dzieci w Polsce. "Nadal się trujemy"
Epidemia kaszlących dzieci w Polsce. "Nadal się trujemy"

Dzieci, bardziej niż dorośli, są narażone na smog. W ich przypadku trudno też mówić o tym, by ograniczyć

przeczytaj artykuł

Naukowcy znajdują różne rodzaje mikroplastiku w organizmach żywych, w tym polietylen i PVC. Te polimery używane są w powszechnych przedmiotach codziennego użytku, co może prowadzić do ich gromadzenia się w organizmach ludzi i zwierząt. Stopień zanieczyszczenia środowiska plastikiem rośnie, co wymaga pilnych działań redukcyjnych i recyklingowych.

Dr Nicholas Chartres z University of Sydney, pierwszy autor badania, podkreśla potrzebę uwzględnienia tych dowodów przez agencje regulacyjne i liderów politycznych.

Według ekspertów konieczne jest podejmowanie systemowych działań, aby ograniczyć negatywny wpływ mikroplastiku na zdrowie oraz środowisko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze