Trwa ładowanie...

Kalendarz szczepień 2019 przyniesie zmiany. Zobacz, jakich szczepień dotyczą

Avatar placeholder
29.11.2018 15:08
kalendarz szczepień na 2019 rok
kalendarz szczepień na 2019 rok (123rf.com)

Minister Jarosław Pinkas zapowiada, że kalendarz szczepień obowiązkowych na 2019 rok zostanie opublikowany do końca października. Już dziś wiemy jednak o dwóch ważnych zmianach dotyczących szczepień obowiązkowych.

1. Szczepienie przeciw gruźlicy

Pierwsza ważna zmiana dotyczy szczepienia przeciw gruźlicy podawanego w pierwszej dobie życia. Do tej pory noworodek obowiązkowo musiał być zaszczepiony, teraz ma się to zmienić. Szczepienie przeciw gruźlicy podawane będzie dziecku tuż przed opuszczeniem szpitala.

To dobra wiadomość, szczególnie dla wcześniaków i noworodków, które muszą pozostać w szpitalu dłuższy czas. Minister jest przeciw odejściu od obowiązkowego szczepienia przeciw gruźlicy. Argumentuje to dużą liczbą zachorowań na gruźlicę, a także napływem do Polski osób, które nie są szczepione.

Zachorowanie na gruźlicę jest dla noworodka bardzo niebezpieczne.

2. Szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce

Zobacz film: "Zrezygnowała ze szczepienia dziecka"

Zmiana w kalendarzu szczepień na 2019 rok dotyczą też szczepień obowiązkowych przeciw odrze, śwince i różyczce. Szczepienie przyjmuje się w dwóch dawkach. Pierwszą w 13. miesiącu życia dziecka, drugą w momencie, gdy dziecko skończy 10 lat.

Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień?
Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień? [10 zdjęć]

Przed ukończeniem drugiego roku życia dzieci są szczepione około 20 razy, tak aby ochronić je przed

zobacz galerię

Zmiana w kalendarzu szczepień dotyczy drugiej dawki szczepionki. Będzie ona teraz obowiązkowa w momencie, gdy dziecko skończy 6 lat. Dzieci, które już skończyły 6 lat, przyjmą drugą dawkę szczepienia według starych zasad.

Szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) to tzw. szczepienie skojarzone. Szczepionka MMR zawiera żywe, ale znacznie osłabione i zmodyfikowane wirusy. Dzięki temu nie wywołują choroby, ale stymulują układ odpornościowy do zwalczania wirusów i wytworzenia przeciwciał.

3. Nowe szczepienia obowiązkowe

To nie wszystkie zmiany jakie ministerstwo planuje w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Ze względu na procedury, prawdopodobnie nie wejdą one do kalendarza w 2019 roku. Chodzi o wprowadzenie obowiązkowego szczepienia na rotawirusy, meningokoki i HPV.

Ministerstwo chce też wprowadzić obowiązkowe szczepienie przeciwko różyczce dla kobiet w 19. roku życia. Różyczka jest bardzo groźną chorobą dla kobiet, szczególnie w okresie ciąży.

Kalendarz szczepień obowiązkowych na 2019 rok zostanie opublikowany do końca października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze