Trwa ładowanie...

Leczenie nerwicy

Avatar placeholder
08.06.2021 12:52
Leczenie nerwicy
Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy, jak każdej choroby, wymaga czasu. Zaburzenie dotyka wielu ludzi i może całkowicie uniemożliwić życie choremu. U podłoża choroby leży napięcie oraz lęk. Nerwica jest to choroba emocji. Niektóre z objawów są podobne do symptomów depresji. Porównanie nerwica a depresja może wskazywać na wiele wspólnych przyczyn. Jednak depresja, w niektórych przypadkach, ustępuje sama. Natomiast leczenie nerwicy wymaga czasem podawania lekarstw i niezbędna jest odpowiednia psychoterapia.

spis treści

1. Nerwica a leki

Podczas leczenia nerwicy stosuje się lekarstwa. Są one podawane, kiedy chory na nerwicę nie może normalnie funkcjonować. Ma problemy ze snem, z wychodzeniem z domu, boi się innych ludzi, pojawiają się u niego obsesje związane z czystością. Jego życie zostaje bardzo utrudnione. W takim przypadku lekarz może zdecydować o podaniu lekarstw, których zadaniem jest złagodzenie symptomów choroby.

W przypadku nerwicy podaje się środki uspokajające, czasem antydepresanty. Jak widać, podawanie lekarstw jest zasadne, jeśli pojawia się nerwica. Depresja w niektórych jej formach nie musi być leczona farmakologicznie. Warto wiedzieć, że lekarstwa nie likwidują całkowicie lęków i zaburzeń, a tylko sprawiają, że lęki te stają się mniejsze. Po podaniu lekarstw należy podjąć psychoterapię.

2. Nerwica a psychoterapia

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Nerwica to choroba emocji
Nerwica to choroba emocji

Powodzenie leczenia nerwicy opiera się zazwyczaj na odpowiednich lekach i udziale chorego w psychoterapii, która daje największe korzyści i pozwala uporać się z nerwicą. Zaburzenie wyzwalane jest bardzo często przez trudną sytuację. Do tych, które mogą wywołać nerwicę, zalicza się: • utratę pracy lub brak bezpieczeństwa finansowego, • biedę, • toksyczne związki, • bolesną utratę ważnej osoby, • funkcjonowanie w przewlekłym stresie, • wydarzenia traumatyczne, • podjęcie zbyt dużych wyzwań. Nerwica może wystąpić z wielu różnych powodów. Niektóre z nich dla kogoś obserwującego całą sytuację z boku, mogą się wydawać mało istotne. Ważne jest jednak to, że dla osoby chorej te mało istotne dla innych sprawy urastają do rangi ogromnego problemu.

To musisz wiedzieć:

Odpowiednio przeprowadzona psychoterapia ma za zadanie okrycie istoty problemu i uzmysłowieniu jej pacjentowi. Psychoterapeuta powinien dać pacjentowi poczucie wsparcia i bezpieczeństwa. Jego zadaniem jest pomoc pacjentowi w odkryciu źródeł zaburzeń. Kiedy odpowiedzialne są one za pojawienie się nerwicy i zostaną zlokalizowane, zadaniem psychoterapeuty jest pomoc w ich przezwyciężeniu. Specjalista pomaga także rozwiązywać aktualne problemy i konflikty chorego. Wspiera go w umacnianiu poczucia własnej wartości i pomaga na nowo posiąść umiejętności interpersonalne. Przywraca chorego do społeczeństwa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.