Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Pleśniawki u niemowlaka - domowe sposoby, profilaktyka

Pleśniawki u niemowlaka - domowe sposoby, profilaktyka
Pleśniawki u niemowlaka - domowe sposoby, profilaktyka (GettyImages)

Pleśniawki to najbardziej powszechne zmiany w jamie ustnej, które dotykają nawet 20% ludzi na świecie. Pojawiają się nawet u niemowląt. Przyczyna wystąpienia pleśniawek u najmłodszych dzieci nie jest do końca znana i nie ma na nie, niestety, całkowicie skutecznego lekarstwa. Pleśniawki u niemowląt często pojawiają się kilkakrotnie, przy czym nie jest to dolegliwość, którą można się zarazić. Jak wygląda leczenie pleśniawek u niemowląt? Co na pleśniawki u niemowlaka przyniesie pożądany efekt? Jak im zapobiegać?

spis treści

1. Domowe sposoby na pleśniawki u niemowlaka

W leczeniu pleśniawek wykorzystuje się maści i żele ochronne oraz miejscowe leki o działaniu przeciwzapalnym. Dzieciom i kobietom w ciąży nie należy podawać antybiotyków. W przypadku starszych dzieci i osób dorosłych sprawdzają się pastylki z glukonianem cynku, a także witamina C, witaminy z grupy B oraz lizyna.

Wskazane jest również płukanie ust szałwią i rumiankiem. Lekarze zalecają także antybakteryjne płyny do ust. Warto pamiętać, że pleśniawki ustępują zwykle samoistnie w ciągu 7-10 dni, a ból znika po 3-4 dniach. Jednak w tym czasie niemowlęta odczuwają dyskomfort podczas karmienia, który może prowadzić do spożywania niedostatecznej ilości pokarmu i płynów. W rezultacie dziecko może się odwodnić.

Zobacz film: "Choroby, na które najczęściej zapadają niemowlęta"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Aby tego uniknąć, należy przykładać niemowlakowi lód do pleśniawek, by złagodzić dolegliwości bólowe. Jeśli dziecko spożywa już pokarmy stałe, w żadnym wypadku nie należy podawać mu gorących, pikantnych potraw lub owoców cytrusowych, które zwiększają odczuwany ból.

Zmiany w jamie ustnej można posmarować żelem lub kremem do dziąseł, ale należy uważać – dotykanie pleśniawek może wywołać u dziecka dodatkowy ból.

Domowy sposób na pleśniawki to mieszanka wody i wody utlenionej w proporcjach 1:1. Uzyskany płyn należy nanieść na pleśniawki za pomocą bawełnianego wacika. Na koniec należy zwilżyć pleśniawki odrobiną mleka magnezowego.

Czynności należy powtarzać 3-4 razy dziennie. Jeśli dziecko odczuwa silny dyskomfort na skutek pleśniawek, warto skonsultować się z lekarzem, jaki lek przeciwbólowy nie zaszkodzi maluchowi. W żadnym wypadku nie wolno stosować kwasu acetylosalicylowego, który może wywołać u niemowlaka rzadką i śmiertelną chorobę znaną jako zespół Reye'a.

Do uśmierzania bólu wywołanego pleśniawkami nie powinniśmy stosować kwasu acetylosalicylowego
Do uśmierzania bólu wywołanego pleśniawkami nie powinniśmy stosować kwasu acetylosalicylowego (123RF)

2. Leczenie pleśniawek u niemowląt - profilaktyka

Duże znaczenie w profilaktyce pleśniawek u niemowląt ma odpowiednia higiena jamy ustnej. Nie należy jednak przesadzać z intensywnością szczotkowania zębów. Nadgorliwość może spowodować podrażnienia dziąseł i zwiększyć ryzyko pojawienia się pleśniawek. Rodzice niemowląt mogą tego uniknąć, czyszcząc zęby dzieci w delikatny sposób.

Ważny jest również dobór pasty. Nie należy myć zębów dzieci pastą z fluorem. Jeśli dziecko spożywa już pokarmy stałe, należy uważać na ich postać. Twarde produkty spożywcze, takie jak precelki lub chipsy, są absolutnie niewskazane. Twarde okruchy mogą bowiem podrażnić wnętrze jamy ustnej dziecka.

Do wystąpienia pleśniawek u niemowląt może przyczynić się spożywanie produktów, które stosunkowo często wywołują alergie pokarmowe. W diecie niemowlaków nie powinny się więc znaleźć takie produkty jak: czekolada, orzechy, pomidory i pomarańcze. Jeśli dziecko jest karmione piersią, wskazane jest, by matka także ograniczyła lub wyeliminowała te produkty ze swojego jadłospisu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.